Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ešton: Napredak i iznad očekivanja
|
|
|
Objavljeno : 18.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Osnov za donošenje odluke o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom bio je izveštaj šefice evropske diplomatske službe Ketrin Ešton o napretku u uspostavljanju normalnih odnosa Beograda i Prištine. U izveštaju koji je podnela ministrima o primeni takozvanog Briselskog sporazuma postignutog u aprilu, ona je bez ograde pohvalila napredak, ocenivši da je rezultat u nekim oblastima "nadmašio razumna očekivanja". U pismu u koje je EurActiv imao uvid među najveća dostignuća navela je lokalne izbore na Kosovu, pomak u rasformiranju srpskih policijskih struktura i integraciji pravosuđa u kosovski sistem, što uključuje i delimični prestanak finansiranja ovih službi.
Šefica evropske sluzbe za spoljne poslove Ketrin Ešton u pismu ministrima je preporučila da omoguće otvaranje pregovora sa Srbijom u januaru, ali i zaključenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom tokom sledeće godine. Njena ocena je da je napredak u evropskim integracijama i u proteklim mesecima bio značajan podsticaj za napor na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i da takav pristup treba zadržati.
Kako je navela, najuočljiviji rezultat sporazuma od 19. aprila su lokalni izbori na Kosovu. Izlaznost na severu Kosova bila je po njenoj oceni veoma dobra, s obzirom na to da je reč o prvim izborima, a u nekom slučajevima, poput Zubinog Potoka i Leposavića u kojima je premašila 30%, bila je i iznad očekivanja.
U pismu u koji je EurActiv imao uvid navodi se odmaklo u integraciji srpske policije u kosovski sistem, budući da su sve ispostave MUP-a zatvorene od jula, da će plate iz srpskog budžeta isplaćivati samo do kraja godine, kao i da je sklopljeno i prvih 16 ugovora u okviru kosovskog sistema. Vlada Srbije će, kako se ističe, nastaviti da isplaćuje penzije i zdravstveno osiguranje na transparentan način.
Slična je situacija i sa pravosuđem, gde je postignut dogovor o rasformiranju srpskih sudova i tužilaštva i uključivanja osoblja u kosovsko pravosuđe. Od 15. jula srpski sudovi na Kosovu ne prihvataju nove krivične slučajeve, od septembra više ne presuđuju u krivičnim slučajevima, a prestala su da rade i tužilaštva.
Nastavljaju se hitne građanske parnice nad kojima ni Euleks nema nadležnost, i u kojima se rešavaju pitanja poput nadsledstva i starateljstva.
Za integraciju srpskih struktura na severu od velikog značaja je što je u Prištini u septembru usvojen Zakon o amnestiji koji puža garancije da stanovništvo na severu Kosova i drzavni službenici neće biti gonjeni za nenasilni otpor u prošlosti.
U tom kontekstu značajne su i izmene kosovskog budžeta kojima je predviđeno uspostavljanje Razvojnog fonda za sever Kosova. Sa druge strane, obaveza Srbije biće da svaka tri meseca izveštava o isplatama penzija i doprinosa za zdravstvo za svoje nekadašnje policijske i pravosudne službenike, kako bi se omogućilo transparentno finansiranje.
Navedeno je i da je 14. decembra uspostavljena naplata carina na dva zajednička punkta na severu Kosova - Leposavić i Zubi Potok, što je prvi put od kada su prelazi uništeni 2008. godine, da je nastavljena primena sporazuma o slobodnom kretanju, da se nastavlja rad na uspostavljanju asocijacije srpskih opština i primeni sporazuma o telekomunikacijama i energetici.
Poboljšane matične knjige, overa diploma...
U pismu je dat osvrt i na primenu ranijih sporazuma.
Navedeno je da je dobar napredak ostvaren u pogledu matičnih knjiga, sa 10.264 skeniranih i kopiranih u Nišu i prenetih kosovskim vlastima, i planom za završetak ukupno 12.000 početkom 2014. godine. Ističe se da je ovim znatno poboljšan kvalitet kosovskih matičnih službi.
Priznavanje diploma takođe se odvija po planu, sa 279 odobrenih prijava. Priznavanje diploma se sprovodi preko Evropske univerzitetske asocijacije, čija overa diploma omogućava nastavak obrazovanja i zapošljavanje u javnom sektoru. Naredni sastanak Asocijacije zakazan je za prvu sedmicu februara.
Primena sporazuma za učešće Kosova u programima regionalne saradnje takođe je dala rezultat, što je omogućilo Kosovu da postane član Regionlane škole za državnu administraciju Respa u novembru, kao i da učestvuje na ministarskim sastancima Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi i prisustvuje sasatanku Regionalne nicijative za migracije, azil i izgbeglice MARRI u decembru.
U pogledu katastra, međutim, proglašenje zakona o Kosovskoj agenciji za poređenje i proveru imovine nije dovelo do napretka. Sa druge strane, napredak je ostvarila Srbija sa pripremom prvih elektronskih kopija katastarskih izvoda, koji će biti predati Kancleriji EU na Kosovu za vezu EUSR 17. januara 2014. godine.
Navodi se da jednak značaj imaju i zbivanja koja nisu predviđena sporazumima a doprinose dobrim odnosima Beograda i Prištine. To su, kako se navodi, posete zvaničnika i Srbije i Kosova, kao i prvi povratak albanskih sudija i tužilaca na osnove sudove na Kosovu u oktobru 2013. goine. Poslednji primer je potpisivanje sporazuma srpske i kosovske privredne komore u prisustvu premijera i Kosova i Srbije.
Navedeni napredak je, kako je navela, rezultat napornog dana u prethodnih šest meseci.
"U nekim slučajevima, rezultat ovog teškog rada premašio je sva razumna očekivanja, što je i ishod nedavnih lokalnih izbora na severu Kosova jasno pokazao", navodi se u izveštaju.
Uz preporuku ministrima da omoguće pregovore sa Srbijom, Eštonova je ukazala da još predstoji dosta posla, ali i navela da je to bilo i očekivano s obzirom na obim zadataka i promena koje treba sprovesti.
"Da li to znači da smo završili sav posao i da možemo da kažemo da je 'slučaj zatvoren'? Naravno da ne. Normalizacija se ne dešava preko noći, a potrebno je i vreme da se 'svare' sporazumi takvog opsega kao onaj postignut u aprilu", navela je Eštonova.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|