Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zvaničnik EK: Bitna i politička hrabrost za reforme
|
|
|
Objavljeno : 24.01.2014. |
|
|
|
|
|
|
Proces pregovora o članstvu Srbije u EU će se onoliko brzo odvijati koliko Srbija bude napredovala u ispunjavanju kriterijuma, rekao je 24. januara u Beogradu visoki zvaničnik Evropske komisije za proširenje EU Kristijan Danijelson. Pregovori će zahtevati i političku hrabrost jer će morati da se sporvedu "reforme koje nisu lake i koje će uzdrmati strukture", istakao je on u raspravi o političi proširenja EU i Srbiji nakon otvaranja pregovora o članstvu. Uslovi koje je EU postavila Srbiji za napredak u integracijama su jasni, uključujući i one u vezi sa Kosovom: u pregovaračkom okviru EU za Srbiju traži se puna normalizacija odnosa sa Prištinom, ali se ne precizira način na koji to treba da se uradi, rekao je Danijelson. On je dodao i da je dobio pismo evropskih poslanika sa zahtevom da se rasvetli politička pozadina ubistva srpskog premijera Zorana Đindića, ali nije želeo da komentariše da li to može postati uslov.
Na skupu "Politika proširenja EU i Srbija posle međuvladine konferencije" na Fakultetu političkih nauka Danijelson je rekao da je EU dala "jasnu i direktnu sliku o tome koji su uslovi" za napredak Srbije u integracijama, uključujući pitanje Kosova, i podsetio da su navedeni u pregovaračkom okviru EU.
"Jasno stoji je da je normalizacija sastavni deo (procesa pregovora), govori se o pravno obavezujućem dokumentu i o punoj normalizaciji. Ne govori se o tome kako to konkretno treba da se uradi", rekao je generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje.
Profesor na FPN Slobodan Samardžić je u raspravi pokrenuo pitanje transparentnosti uslova koje EU postavlja Srbiji, pre svega u vezi s Kosovom i kao primer naveo formulaciju u pregovaračkom okviru EU za poglavlje 35 o postizanju pravno obavezujućeg sporazuma.
Po rečima Samardžić, postavlja se pitanje da li to znači ultimatum Srbiji da prizna Kosovo ili je dovoljno da Srbija zaključi pravno obavezujući sporazum koji ne znači priznanje ali bi mogao da znači.
Danijelson je u raspravi kao izazove u pregovorima Srbije sa EU naveo poglavlja 23 i 24 o vladavini prava, reformi pravosuđa, ljudskim pravima, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, i bezbednosti, normalizaciju odnosa sa Kosovom, kao i sprovođenje reformi, uključujući ekonomske reforme.
Kako je istakao, proces pregovora će se onoliko brzo odvijati koliko Srbija bude napredovala u ispunjavanju kriterijuma. Zvaničnik Evropske komisije je dodao da će pregovori zahtevati i političku hrabrost jer će morati da se sprovedu "reforme koje nisu lake i koje će uzdrmati strurkture".
Stiglo pismo poslanika EP, bez komentara
Danijelson je rekao da je Direktorat za proširenje EU dobio pismo evropskih poslanika sa zahtevom da se rasvetli politička pozadina ubistva srpskog premijera Zorana Đindića, ali nije želeo da komentariše da li to može da bude formulisano kao uslov za napredak Srbije u pregovorima o poglavljima 23 i 24.
Danijelson je rekao da je "opšti pristup" EU da u poglavljima 23 i 24 "pažljivo prati rad struktura važnih za funkcionisanje vladavine prava".
Četvorica poslanika glavnih političkih grupa u EP su u pismu Evropskoj komisiji zatražili da se rasvetljavanje političke pozadine ubistva bivšeg srpskog premijera unese kao uslov u poglavlje Pravosuđe i temeljna prava pregovora o članstvu Evropske unije sa Srbijom.
Generalni direktor Direktorata za proširenje Evropske komisije se tokom posete Beogradu 23. i 24. januara sastao sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i zvaničnicima više ministarstava, uključujući Ministarstvo pravde, i predstavnicima Skupštine Srbije.
Prisustvovao je 24. januara u Beogradu predaji prvog dela katastarskih podataka za kosovske opštine čime je počeo projekat koji će građanima olakšati rešavanje pitanja imovinskih odnosa.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|