Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Svoboda: Srbija se bitno promenila
|
|
|
Objavljeno : 10.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik grupe Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu Hanes Svoboda ocenio je 10. februara u Beogradu da je u Srbiji došlo da važne promene - do okretanja ka budućnosti, a ne prošlosti, i istakao da pritisak procesa pristupanja Srbije EU treba iskoristiti za sprovođenje reformi. On je dodao da je pritom vrlo važno razviti svest da se reforme ne sprovode zbog EU već Srbije. Istakao je da je od brzine pristupanja bitnije da zemlja na kraju bude sposobna da se bori protiv korupcije, da otvara radna mesta i privlači investicije i da ima efikasno pravosuđe. Svoboda je dodao da bi bio srećan da se pregovori Srbije o članstvu sa EU završe 2018. godine, na 100. godišnjicu završetka Prvog svetskog rata, ali da to zavisi i od napora Srbije i prilika u EU.
Na panel debati "Početak pregovora o članstvu u EU" Svoboda je ocenio da se Srbija značajno promenila u odnosu na 1990-te i da većina ljudi sada govori u budućnosti a ne prošlosti, iako ima i onih koji sanjaju o "staroj slavi - velikoj, maloj ili nekoj drugoj Srbiji".
Takva promena svesti, odnosno okretanje budućnosti, kako je istakao, preduslov je za napredak zemlje ka EU.
Svoboda je rekao da treba iskoristiti pritisak tokom pristupanja EU za sprovođenje reformi i da je "vrlo važno reći da se reforme ne sprovode zbog EU već zbog svoje zemlje". "Mislim da je ovde, možda ne i dovoljno, izraženo osećanje da su reforme, uključuju potrebu dijaloga Beograda i Prištine, neophodni za Srbiju a ne za EU", rekao je on.
On je rekao da ni prstupanje Hrvatske nije bilo lako i da je od brzine pristupanja bitnije da zemlja na kraju sposobna da se bori protiv korupcije, da otvara radna mesta i privlači investicije i da ima efikasno pravosuđe.
Svoboda je izrazio nadu da će ekonomska pitanja koja brinu građane konačno doći u središte rasprave tokom predizborne kampanje, a ne Kosovo kao što je ranije bio slučaj.
On je dodao da bi bio srećan da se pregovori Srbije o članstvu sa EU završe 2018. godine, ali da to zavisi i od napora Srbije i EU."Bio bih srećan da pregovori mogu da se zaključe 2018. na 100. godišnjicu završetka Prvog svetskog rata, to bi istorijski bio dobar datum, ali moramo raditi na obe strane", rekao je on i podsetio da u EU postoje teškoće sa raspoloženjem stanovništva.
Ružić: Izbori neće uticati na pregovore sa EU
Ministar bez portfelja za evorpske integracije u Vladi Srbije Branko Ružić je rekao da je plan da se pregovori o članstvu završe 2018. realan. "Nismo preambiciozni ni neambaciozni, već realistični", rekao je on i dodao da je Srbija u proteklih 14 godina, do otvaranja pregovora o članstvu, imala priliku da ojača kapacitete u administrativnom i tehničkom smislu, što sada dolazi do izražaja.
Ružić je ocenio da predstojeći vanredni parlamentarni izbori u Srbiji neće uticati na proces pregovora. Dodao je da je sada "najmanje loš trenutak" za izbore koje će, kako je ocenio, odlikovati kratka kampanja, brzo formiranje vlade i konstituisanje parlamenta.
Prema njegovim rečima, promene u ministarstvima na nivou državnih sekretara koji su šefovi pregovaračkih timova, neće uticati na suštinu pregovora, jer u tim timovima ostaju već obučeni i upućeni ljudi.
Ružić je rekao da je početak pregovora, odnosno održavanje međuvladine konferencije Srbije i EU 21. januara, važan za zaokruživanje pomirenja u regionu, "povratak Srbije starim evropskim partnerima" i kao zamajac reformi i izgradnji društva.
Vučković: Ekstremizam kao otpor evropskim vrednostima
Predsednica Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Nataša Vučković je podsetila na skupu na ulogu parlamenta u pristupanju EU i istakla da je najvažnije uključiti građanje u proces reformi i evropskih integracija.
Kao ključne izazove u pregovorima i na planu reformi izdvojila je veliku nezaposlenost koja može da umanji spremnosti građana da podrže reforme, porast ekstremizma i populizma i potrebu za većom ravnotežom ekonomskih reformi i socijalne zaštite. To su slični problemi sa kojima se suočava i EU, dodala je Vučkovićeva.
Ona je, obrazlažući potrebu za ravnotežom ekonomskih reformi i socijalne zaštite, upozorila da obespravljenost dovodi u opasnost sigurnost društva, dok joj solidarnost doprinosi.
Vučkovićeva je rekla da se u Srbiji ekstremizam ispoljava kao otpor prema primeni evropskih vrednost, pre svega kada je reč o pravima manjina. Prema njenim rečima, važno je da država pokaže da neće kapitulirati pred pritiscima ekstremista.
Skupu o pregovorima o članstvu u EU koji su organizovali Fondacija Fridrih Ebert i Global progresiv forum, prisustvovali su poslanici Evropskog parlamenta i predstavnici institucija i nevladinih organizacija u Srbiji.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|