Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Optimistična poruka za Dan Evrope
|
|
|
Objavljeno : 09.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
Dan Evrope je ove godine bio prilika da se pruži optimistična poruka da je Srbija na pravom putu da svojim građanima obezbedi da žive kao i ostali građani ujedinjene Evrope. Takvu poruku uputili su šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević, ali i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport i ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak. Kako je istaknuto na skupovima organizovanim povodom Dana Evrope, ove godine može se očekivati otvaranje poglavlja 32 u pregovorima o članstvu u EU, dok datum naredne međuvladine konferencije još nije utvrđen. Ono što je ostalo u senci optimističnih najava je ukazivanje na probleme koji svedoče o tome da Srbija ima još mnogo da radi da bi se približila standardima EU.
U Srbiji je 9. maja, na Dan Evrope, boravio ministar spoljnih poslova Slovačke Miroslav Lajčak, koji je tom prilikom ocenio da je Srbija na dobrom putu i da su evropske integracije i ekonomske reforme jedini put da i građani osete koristi od poboljšanja međunarodnog položaja Srbije.
"Pozicija, imidž i prestiž Srbije su od 2012. godine značajno poboljšani u Evropi zahvaljujući radu Vlade", rekao je Lajčak novinarima posle razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem.
Na skupu Evropskog pokreta u Srbiji, na kojem su se okupili predstavnici diplomatskog kora, državne uprave i nevladinih organizacija, šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević uputila je sličnu poruku, ali i ukazala da će to iziskivati teške i skupe reforme.
"Poenta je da radimo posao koji nas menja, koji stvara osnove, sisteme i strukture i institucije koje će sadašnjoj deci omogućiti da žive pravi život Evropljana", ukazala je Miščević.
Kada je reč o trenutnom stanju pregovora sa EU, opšta ocena je da se u tehničkom smislu odvijaju dobro. Sada se čini da je izvesno da Srbija poglavlja 23 i 24 o pravosuđu, ljudskim pravima, bezbednosti i pitanjima migracija, neće biti otvorena ove godine, dok se za poglavlje 32 može očekivati da bude otvoreno.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da su zemlje članice od Evropske komisije dobile izveštaj o skriningu u vezi sa poglavljem 32 o finansijskoj kontroli, što će omogućiti da se "krene dalje".
"U suštini možemo ići dalje u vezi s tim poglavljem. Zemlje već imaju izveštaj Evropske komisije ali nije na meni sada da vam kažem kako će izgledati dalji raspored u vezi s tim", rekao je Devenport.
On nije želeo da govori o daljem toku događaja, pa ni da komentariše navode da će se međuvladina konferencija održati 27. juna.
Srž EU su vrednosti i povezivanje
Devenport je skrenuo pažnju da je na Dan Evrope pre 53 godine, samo pet godina nakon Drugog svetskog rata, tadašnji ministar spoljnih poslova Francuske Rober Šuman (Robert Sćuman), u deklaraciji predstavio predlog stvaranja nadnacionalne organizacije u Evropi, koji će poslužiti kao osnov stvaranja EU.
Zamišljena kao mirovni projekat i ekonomska saradnja, EU se razvila u uniju sa jasnim vrednostima slobodne trgovine i slobodnog protoka ljudi i poštovanja ljudskih prava i prava manjina.
Na skupovima povodom obeležavanja Dana Evrope problemi Srbije u poštovanju ovih vrednosti ostali su u senci optimističnih najava i priče o tehničkom delu posla u pregovorima.
Održavanje Parade ponosa bilo je jedna od tema na koju se osvrnuo ministar spoljnih poslova Ivica Dačić nakon sastanka sa Lajčakom. On je tada rekao da mu je drago što nije ministar unutrašnjih poslova jer bi mu održavanje Parade ponosa bilo u nadležnosti.
Iako je Dačić rekao da se odluka donosi samo na osnovu bezbednosne procene, to ne umanjuje činjenicu da EU taj događaj posmatra kao pokazatelj spremnosti srpske države da obezbedi svima ista prava, pa i pravo na javna okupljanja.
Zamisao okupljanja Evropskog pokreta u Srbiji pod nazivom "Kafanske priče" bila je upravo da predstavnici institucija, nevladinih organizacija, diplomatskog kora i medija razmene mišljenja o bitnim temama u približavanju Srbije evropskim vrednostima.
To je učinjeno za četiri stola za kojima se govorilo o potrebi da se u javnosti razveju mitovi o EU, da se građanima približe pravila i vrednosti, ali i o korupciji u državnoj upravi, o nedovoljnoj profesionalnosti rukovodećih kadrova, kao i o problemima u obrazovanju.
Kao jedan od aspekata istaknuto je to da i same partije, koje bi trebalo da predvode put Srbije ka EU, nemaju nikakve standarde u pogledu članova koje primaju i koji nakon toga imaju koristi od toga. Tako dolazi do pravog "egzodusa" članova iz jedne u drugu stranku, što ne bi smelo da se događa, ocenili su učesnici.
Jedan od izazova sa kojim će se Srbija suočiti biće i balansiranje između EU i Rusije u trenutku tenzija zbog Ukrajine. Na to je ukazao britanski premijer Dejvid Kameron.
On je čestitao je Aleksandru Vučiću preuzimanje dužnosti predsednika Vlade i naglasio da će Velika Britanija nastaviti da podržava Srbiju na putu ka EU, ali i ukazao da Srbija treba da se uskladi sa širom spoljnom politikom EU.
"Postupci Rusije u Ukrajini predstavljaju izazov za međunarodno pravo, i pretnju po evropsku stabilnost. Nadam se da će se Srbija uskoro pridružiti EU i osuditi nezakonite postupke Rusije", naveo je britanski premijer.
Autor: S.V.
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|