Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Mađarska: Ne sme se zaustaviti put Zapadnog Bakana ka EU      

Objavljeno : 07.07.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Mađarska je uputila članicama EU "Memorandum o Zapadnom Balkanu", u pokušaju da razveje sumnje EU u svrhu proširenja i zamor od tog procesa. Mađarska je više puta tokom svog predsedavanja EU otvoreno ukazivala da su članice EU nedovoljno spremne da podrže proces proširenja i prijem novih članica. Poljska, koja je 1. jula preuzela predsedavanje EU od Mađarske, takođe je prilikom predstavljanja svojih prioriteta u Evropskom parlamentu 6. jula ukazala da Unija ne treba da strahuje od proširenja i dublje unutrašnje integracije. Raspravu koja je usledila obeležio je rasističi ispad poslanika iz holandske nacionalističke stranke na račun sugrađana iz novih članica EU, Rumuna i Poljaka.

 

U memorandumu Mađarske EU se poziva da u sopstvenom interesu ostane "uverljiva u otvorenosti" prema ulasku u članstvo zemalja Zapadnog Balkana, uz opasku da "dalje proširenje Unije nije omiljena tema u većini članica Unije". Viktor Orban, premijer Mađarske predsedavanje EU, u memorandumu vladama članica Unije predočava da ugrađivanje Zapadnog Balkana u EU znači samo "još nedovršeni posao ujedinjavanja Evrope".

 

Mađarski premijer je naglasio da su "jasni, ubedljivi i predvidivi izgledi za ugrađivanje" zapadnobalkanskih država u EU "nužni za dugoročnu stabilnost i otud predstavljaju strategijski interes Evrope". On je rekao i da "moramo biti sigurni da imamo ne samo valjane ciljeve, već i prave instrumente za uspeh integracije".

 

Podvlačeći važnost političke volje EU, Orban kaže da će ulazak u članstvo EU zavisiti prirodno od napora koje ostvare zemlje regiona na tom putu. On je ukazao da "poštovanje uzajamnih interesa i pojedinačno ostvarenih rezultata mora odrediti ne samo datum učlanjenja već i sadržinu faze pre ulaska u članstvo". Predsednik mađarske vlade dodaje da se "moraju poštovati potrebe članica EU za očuvanjem bezbednosti", isto kao i nužnost da ne bude ugrožen bezvizni režim EU za zemlje regiona.

 

Orban primećuje da je među evropskom dvadesetsedmoricom "u proteklim godinama javna rasprava bila usredsređena više na moguće troškove i nevolje nego na povoljne posledice proširenja" i zato ističe "ubedljive rezultate Hrvatske kojima je pokazano da `dobro pripremljeno novo članstvo' svima donosi korist".

Background

Poljska je 1. jula preuzela predsedavanje EU od Mađarske a dan ranije je predstavila program predsedavanja koji se sastoji od tri prioriteta - evropska integracija kao izvor rasta, bezbedna Evropa i Evropa koja koristi svoju otvorenost. Evropa koja koristi svoju svoju otvorenost podrzumeva napore u proširenju EU na Zapadni Balkan, Tursku i Island, jačanje saradnje sa zemljama u južnom i istočnom susedstvu, unapređenje odnosa sa Rusijom i nastavak trgovinskih pregovora u okviru Svetske trgovinske organizacije.

 

Nakon velikog proširenja EU 2004. kada je primljeno 10 novih članica EU se suočila sa mnogim izazovima, poput kretanja radne snage, integracije novih članica u šengenski prostor i evro zonu, a nakon prijema Bugarske i Rumunije 2007. dodatno je poraslo nezadovoljstvo jer dve zemlje nisu u potpunosti ispunile kriterijume. EU je suočena i sa posledicama ekonomske krize i dužničkom krizom u nekim članicama, a proteklih meseci u prvi plan je dospelo i pitanje prijema imigranata.

 

U "Memorandumu o Zapadnom Balkanu" podvlači se da su zemlje tog područja "svojom voljom odlučile da ulazak u članstvo EU postave na čelo svojih političkih programa". "Taj cilj podržava velika većina u tim državama, uz snažnu rešenost da se dostignu nužna politička, ekonomska, zakonodavna i merila delovanja državne uprave za ulazak u članstvo", piše u tom memorandumu.

 

Orban ukazuje na činjenicu da je "u interesu EU da zajamči stabilnost i napredak tog regiona" i naglašava da je "integracija jedini način da se zahuktaju i dalje neiskorišćene ekonomske mogućnosti Zapadnog Balkana čiji privredni rast predstavlja značajan doprinos ekonomskom potencijalu srednje Evrope i Evropske unije u celini". Mađarski premijer predočava da "predvidivost evropske perspektive može biti i oruđe da se uhvati u koštac s migracionim pritiskom iz tog regiona, a snaženjem saradnje s tim područjem ojačaće naše sposobnosti da se suočimo s imigracionim pritiskom iz trećih zemalja".

 

Poljska veruje u napredak zemalja koje nastoje da uđu u EU

 

Poljski premijer Donald Tusk je 6. jula, predstavljajući u Evropskom parlamentu prioritete predsedavanja te zemlje EU, naglasio da Poljska i EU treba da veruju u napredak onih zemalja koje imaju ambicije da postanu članice EU.

 

Poljski premijer je upozorio da se u samoj EU širi sumnja u smisao njenog postojanja, ali da spolja svi čeznu da žive u takvim uslovima."Ljudi nam pokazuju da je EU najbolje mesto na zemlji gde se osnovne vrednosti najbolje zaštićene. Niko ništa bolje nije izmislio. Ništa nam ne pada sa neba, ali ovde je bolje jer smo izdržali u veri u temeljne vrednosti", kazao je Tusk u obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta (EP).

 

Zato Poljska, kao predsedavajuća zemlja od 1. jula do kraja 2011. godine, traži više Evrope, odnosno veću EU sa više članica i dublju integraciju, a u to se uklapaju sva tri prioriteta - i bezbedna Evropa i Evropa u rastu i otvorena Evropa. "Verujem da možemo da gradimo bezbednu Evropu. Verujem da možemo da verujemo u napredak onih koji imaju ambicije da uđu u EU", kazao je Tusk i čvrsto obećao da ne zaboravlja one zemlje koje nisu u EU, a sarađuju sa njom.

 

U tom trećem prioritetu "otvorene Evrope" u kojem je Poljska najavila da želi da izdejstvuje okončanje nekih faza puta u Evropu za zemlje zapadnog Balkana - Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru, Tusk je podsetio da tokom poljskog predsedavanja treba da bude potpisan pristupni sporazum EU sa Hrvatskom.

 

Premijer Poljske se nada i ubrzanju pregovora sa Ukrajinom tako da može da se potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

 

Rasistički ispad tokom rasprave u EP

 

Tusk je nakon predstavljanja prioriteta odgovarao na pitanja poslanika, a raspravu je obeležio ostrašćeni komentar holandskog poslanika koji je Poljake i Rumune nazvao prosjacima i neradnicima i poručio im da idu kućama, van iz Holandije."To je najgori govor koji sam čuo do sada. Nećemo rumunske prosjake i nezaposlene Poljake u Holandiji. Nećemo da plaćamo za Grčku i nećemo evropske poreze. Nećemo Tursku u Evropi", kazao je evrposlanik iz holandske nacionalističke Partije za slobodu Bari Madlener.

 

Poljski premijer je odlučio da ignoriše rasističke ispade i rekao da na "neka pitanja i izjave ne treba reagovati suviše emitovno". "Takva mišljenja kompromituju svoje autore, a ne nacije koje pominju", kazao je Tusk.

 

Šef socijalista u EP, nemački evroposlanik Martin Šulc, oštro je osudio ispad svog holandskog kolege kao rasizam koji podseća na izjave u Hitlerovoj Nemačkoj pred Drugi svetski rat.

 

Šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, koji je takođe bio prisutan u EP kada su poslanici "rešetali" premijera nove predsedavajuće zemlje, nakon toga je novinarima kazao je da je to samo agresivna reakcija evroskeptika i evrofoba na to što najveća nova članica EU donosi veliki entuzijazam, veru i optimizam.

 

Poljski opozicioni poslanici nisu pristali da tako elegantno kao premijer Tusk pređu preko vređanja Rumuna i Poljaka i zatražili su od predsednika EP Ježija Buzeka zvanično pismom da kazni holandskog poslanika u skladu sa pravilnikom o radu parlamenta.

 

Izvor: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA