Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatski posmatrači u Evropskom parlamentu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Poslanici Hrvatskog sabora su se 17. aprila pridružili poslanicima Evropskog parlamenta u radu u svojstvu posmatrača do ulaska Hrvatske u EU 1. jula 2013. Status posmatrača ima 12 poslanika Sabora koji će moći delimično da učestvuju u radu parlamenta. Oni će po ulasku Hrvatske u EU postati punopravni predstavnici građana Hrvatske u Evropskom parlamentu.
Poslanici Sabora će moći da učestvuju na sastancima odbora i političkih grupa. Oni će moći da govore, ali neće imati pravo da glasaju niti mogu da budu birani na bilo koju funkciju, saopštila je služba za odnose s javnošću Evropskog parlamenta. Učešće u radu parlamenta treba da ih pripremi za vreme kada postanu punopravni predstavnici hrvatskih građana u Evropskom parlamentu po ulaksu zemlje u EU.
Među hrvatskim posmatračima su predstavnici stranaka zastupljenih u Saboru, uključujući i potpredsednika Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac.
Nakon ulaska Hrvatske u EU, 12 hrvatskih poslanika koji imaju status posmatrača postaće zvanično posalnici Evropskog parlamenta i imati sva prava kao i njihovih sadašnjih 754 kolega.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc (Schulz) je na plenarnoj sednici u Strazburu poželeo hrvatskim poslanicima poželeo dobrodošlicu. "I pored ekonomske krize, ima ljudi koji žele da se integrišu u našu zajednicu", rekao je Šulc. "To ne smemo smatrati opterećenjem već prilikom", dodao je on.
Hrvatska je 9. decembra potpisala Ugovor o pristupanju Evropskoj uniji, na osnovu koga će u julu 2013. postati 28. članica Evropske unije, a većina građana Hrvatske, 66%, izjasnila se na referendumu u januaru za ulazak zemlje u EU. Ugovor treba da ratifikuje 27 članica EU, od kojih je pet već učinilo.
Šulc je podsetio da je Evropski parlament već ratifikovao Ugovor o pristupanju između Hrvatske i EU i ocenio da će ulazak hrvatske u EU biti istorijski dan za tu zemlju, EU i ceo Zapadni Balkan odobrilo 66% hrvatskih građana u januaru.
Hrvatska je 30. juna završila pristupne pregovore s Evropskom unijom. Do ulaska Hrvatske u EU Evropska komisija će pratiti sprovođenje reformi i pripremu za preuzimanje obaveza koje proističu iz članstva.
Hrvatska će postati druga zemlja proistekla iz bivše Jugoslavije koja će se priključiti EU, osam godina posle podnošenja zahteva za prijem u članstvo i posle šest godina pregovora. Put od odobravanja statusa kandidata, koji je Srbiji odobren u martu ove godine, do zaključenja pregovora, Hrvatska je prešla za sedam godina.
Od zemalja bivše Jugoslavije prva je u EU ušla Slovenija, 2004, u velikom širenju Unije na centralnu i istočnu Evropu. Ostale nekadašnje jugoslovenske republike, plus Albanija, obuhvaćene su Procesom stabilizacije i pridruživanja koji je pokrenut 1999.
Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 29. oktobra 2001. godine, a on je stupio na snagu više od tri godine kasnije. Zahtev za članstvo podnela je 21. februara 2003. godine, a Evropski savet je taj status odobrio u junu 2004. godine.
Saradnja sa Haškim tribunalom bila je prepreka i za Hrvatsku - početak pregovora je odložen u martu 2005. godine i pregovori su počeli tek 3. oktobra 2005. godine, na dan kada je glavni tužilac Haškog tribunala dao ocenu da Hrvatska u potpunosti sarađuje sa Tribunalom. Najznačajniji hrvatski haški optuženik Ante Gotovina uhapšen je dva meseca kasnije na Kanarskim ostrvima.
Pregovori počinju takozvanim "skriningom", odnosno detaljnim presekom stanja i usklađenosti sa pravnom tekovinom EU u 35 oblasti o kojima se pregovara u okviru pristupanja. Ta faza je u slučaju Hrvatske trajala od 20. oktobra 2005. do 18. oktobra 2006. Posle faze skrininga prvo poglavlje u pregovorima Hrvatske i EU je otvoreno u junu 2006. godine.
Primer problema koji se mogu pojaviti tokom pregovora u slučaju Hrvatske ilustruje granični spor sa Slovenijom. Pregovore je usporila blokada Slovenije u periodu od decembra 2008. do septembra 2009. godine. Slovenija je tada blokirala otvaranje novih poglavlja u pregovorima. Blokada je otklonjena dogovorom Slovenije i Hrvatske da se granični spor reši međunarodnom arbitražom.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Foto: Evropski parlament
Povezani sadržaj
|
|
|