Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Većina putnika sa Balkana poštuje bezvizni režim
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Velika većina putnika sa Zapadnog Balkana poštuje režim ulaska bez viza u Evropsku uniju, ali je zbog sve organizovanijeg priliva azilanata bez osnova, mahom Roma, sa državama regiona utanačeno pet mera da se to smanji, navodi se u izveštaju Evropske komisije koji će 25. oktobra u Luksemburgu razmotriti Savet ministara EU. EU očekuje od država u regionu da pojačaju borbu protiv onih koji organizuju prevoz lažnih azilanata, kao i da pomognu romskoj zajedinici da se školuje i lakše nađe posao. Prema najavama pred početak sastanka ministara EU, Nemačka planira da stavi Srbiju i Makedoniju na listu zemalja sigurnog porekla, čime bi se značajno ubrzale procedure rešavanja zahteva za azil građana iz ovih zemlja.
Ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa EU će razgovarati i o što bržem stavljanju na snagu "zaštitne odredbe", mehanizma za ubrzano privremeno obustavljanje bezviznog režima za državljane one zemlje koji bi vidljivo zloupotrebila taj režim, odnosno povećanja "lažnih azilanata".
Na zasedanju ministara EU, kako su rekli zvaničnici u Briselu, neće biti doneseni nikakvi zaključci, odnosno odluke o vraćanju viza nekoj zemlji, već je cilj da se vidi kako bi Evropski parlament do kraja godine usvojio "zaštitnu odredbu". Šest članica EU su nedavno od EK zatražile hitnu raspravu o tome.
Evropska komisija u "Trećem izveštaju Evropskom parlamentu i Savetu ministara EU o praćenju primene vizne liberalizacije za zemlje Zapadnog Balkana", u koji je imala uvida agencija Beta, ističe da je u prvih šest meseci ove godine taj režim "i dalje bio zadovoljavajući".
Velika većina putnika sa Zapadnog Balkana ga poštuje, tamošnje zemlje u tom cilju sprovode reforme, "ukupan broj lica koja traže azil se čak smanjio u odnosu na prethodno razdoblje 2011-te."
Ali se "zloupotreba vizne liberalizacije pojačala sezonski i proširila geografski", što se skoro isključivo odnosi na lažne azilante i Rome koji dolaze u šengenski prostor EU kao "dobro organizovane grupe" prevashodno sa ciljem da izvuku finansijske koristi od postupka za azilante u nekim članicama EU.
"Zemlje Zapadnog Balkana su i dalje predane nalaženju rešenja za tekuće probleme i neke od primenjenih mera su već dale povoljne rezultate", stoji u izveštaju EK.
Ali zbog postojećih problema sa "lažnim azilantima", Komisija u Briselu sa državama Zapadnog Balkana je postigla dogovor da se ojača njihova saradnja s ciljem da se "spreče teške situacije s kojima se suočavaju neke članice EU".
Ta saradnja, prva od pet mera, mora da se odvija i u tesnoj koordinaciji s Evropskom komisijom i članicama EU, "saglasno odredbama EU i nacionalnim zakonodavstvima".
Drugo, "moraju se pojačati napori za otkrivanje onih koji to (putovanja lažnih azilanata) omogućavaju, kao što su turističke agencije, transportne kompanije, itd".
Treća mera je da se zaoštri nadzor izlaska iz zemalja regiona i ulaska u EU, kroz tesnu saradnju država Zapadnog Balkana, članica EU i agencije EU za kontrolu evropskih granica FRONTEX.
Nužno je i da se ojačanom kampanjom obaveštavanja predoče jasno prava i obaveze lica koja koriste povlasticu putovanja bez viza u zemlje EU, "uključujući pravila pristupa tržištu rada EU i posledice zloupotrebe bezviznog režima".
Poslednja utanačena mera je da se pomogne manjinskim grupama, posebno zajednici Roma, kako bi njihova deca bila više uključena u školski sistem i Romi imali veće mogućnosti za zapošljavanje. Tu meru je spremna da pomogne i Evropska komisija.
Nemačka planira da stavi Srbiju i Makedoniju na listu zemalja sigurnog porekla, čime bi se značajno ubrzale procedure rešavanja zahteva za azil građana iz ovih zemlja, rekao je zamenik ministra unutrašnjih poslova Nemačke Ole Šreder.
Šreder je u Luksemburgu, uoči sastanka ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa EU, rekao da postupak odlučivanja sada može da traje i do 14 meseci i da je neprihvatljivo da građani Srbije i drugih balkanskih zemalja, koji nisu progonjeni u svojim zemljama, zauzimaju mesto podnosiocima zahteva za azil kojima je zaštita zaista potrebna.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik Bete iz Brisela
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|