Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi izbori nisu rešili političku budućnost Španije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
Ponovljeni izbori u Španiji nisu razjasnili političku budućnost te zemlje jer konzervativci jesu pobedili, čak malo ubedljivije nego u decembru, ali ponovo nisu dobili dovoljno da sastave vladu. Narodna partija je pobednik ovih izbora i po tome što je jedina dobila više nego u decembru dok su sve druge stranke izgubile ili glasove ili mesta u parlamentu ili, u nekim slučajevima, oboje. Po svemu sudeći, nakon šest meseci političke "paralize" sledi još šest meseci pregovora između političkih lidera a neki posmatrači ne odbacuju ni mogućnost trećih izbora.
Izbori u Španiji održani su samo tri dana pošto su birači u Britaniji šokirali Evropu i svet odlukom na referendumu da izađu iz EU, što je verovatno uticalo i na španske glasače kada su birali između želje za promenama i straha da bi promene urušile i tako slabašan ekonomski oporavak Španije.
Briselski portal EurActiv.com piše da je šok zbog Bregzita, iako je rano reći, verovatno uticao na 36,5 miliona španskih birača koji su u većini odlučili da glasaju za "stare" partije umesto za radikalne promene.
Konzervativna Narodna partija, koja je vladala poslednje četiri godine, ponovo je dobila najviše glasova ali ne i dovoljno da sama formira vladu. Narodna partija je na izborima 26. juna osvojila 176 mesta u parlamentu sa 350 poslanika, što je 14 više nego na decembarskim izborima i ujedno više nego što su predizborne ankete predviđale. Sve druge partije su na ovim izborima izgubile glasove ili mesta u parlamentu ili, u nekim slučajevima, oboje.
Lider Narodne partije Marijano Rahoj je proglašavajući pobedu istakao: "Dobili smo izbore, tražimo pravo da vladamo".
To međutim neće biti jednostavno, s obzirom na poslednjih šest meseci tokom kojih su se vodeće partije svađale oko toga ko treba da preuzme vlast. Na kraju je španski kralj morao da pozove na nove izbore.
Sudeći prema situaciju nakon izbora 26. juna, treći izbori za šest meseci u petoj po snazi ekonomiji Evropske unije još uvek su mogući.
Analitičar londonske konsalting kompanije Teneo intelidžens (Intelligence) Antonio Barozo (Barroso) kaže da očekuje teške pregovore između partija narednih nedelja.
"Nadao sam se da će izbori rasčistiti stvari i da će vlada biti brzo formirana ali ne mislim da će tako biti", rekao je Barozo, prenela je agencija AP.
Na drugom mestu se posle izbora našla Socijalistička stranka koja je osvojila 85 mesta u parlamentu ili pet manje nego u decembru. Ipak, lider te partije Pedro Sančes (Sanchez) ističe da su oni "najveća politička snaga na levici".
Savez Podemos, koji ujedinjuje dve godine staru stranku radikalne levice Podemos nastalu iz građanskog pokreta protiv mera štednje, koministe i Zelene, našao se na trećem mestu sa 71 mestom u parlamentu.
Taj savez predvođen profesorom političkih nauka Pablom Iglesijasom nadao se da će na izborima preteći socijaliste i "razbiti" tradicionalni dvopartijski sistem u zemlji. Narodna partija i socijalisti naime već decenijama se smenjuju na vlasti.
"Očekivali smo da prođemo bolje", priznao je Iglesijas.
Na četvrtom mestu je stranka liberalnog centra Sjudadanos (Ciudadanos,Građani) sa 32 mesta u parlamentu.
Dvonedeljnu predizbornu kampanju obeležili su inače veliko nezadovoljstvo javnosti zbog visoke nezaposlenosti, smanjenja vladine potrošnje za socijalne usluge i obrazovanje i političkih korupcionaških skandala.
Mnogi birači na izborni mesetima u Madridu kažu da su na izborima glasali za raskid sa prošlošću.
"Glasala sam za promene, tako da naši političari shvate da se ne slažemo sa onim što rade", kaže za AP učiteljica Marija Hesus Henovar (Maria Jesus Genovar) koja je podržala Podemos.
Savez Podemos zalaže se za veću sigurnost radnih mesta, povećanje minimalne zarade i jačanje državnog sistema socijalne zaštite i drugih javnih usluga.
Međutim, njena sugrađanka, državna službenica Marija Hose Eskos (Jose Escos) kaže da je ne privlače nove stranke.
"Volela bih da sve bude kao što je bilo pre", rekla je ta pristalica socijalista.
Iglesijas je kazao da želi savez sa socijalistima kako bi "skinuli" Rahoja. Međutim, "tačka razdora" je Iglesijasovo insistiranje da se Kataloniji dozvoli referendum o nezavisnosti, što je mogućnost koju odbacuju sve vodeće partije.
Sjudadanos pak želi da razgovara i sa Narodnom partijom i sa socijalistima ali ne želi Podemos.
Uz tenzije oko Katalonije, španskom politikom dominiraju pitanje visoke stope nezasposlenosti, od preko 20%, i korupcionaški skandali u koje su uglavnom uključeni članovi Narodne partije i socijalista.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|