Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU odložila pomoć Grčkoj do novembra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropa je u 4. oktobra odložila odobravanje spasilačkog paketa Grčkoj od osam milijardi evra, tražeći od zvanične Atine da se više žrtvuje u merama štednje. EU je upozorila finansijske institucije da će morati da podnesu veći teret krize, a bankrot već kuca na vrata jedne belgijsko-francuske banke.
Berzanska tržišta su naglo pala nakon što su evropski ministri finansija rekli da bi Grčka mogla da sačeka do početka novembra na pomoć od osam milijardi evra, koja predstavlja deo paketa EU-MMF od 110 milijardi evra, a čija se isplata prolongira od septembra.
Kašnjenje u isplati pomoći nateralo je grčkog ministra finansija Evengelosa Venizelosa da oceni da je od Atine napravljeno „žrtveno jagnje“ u ime većih dužničkih problema evrozone. Grčki ministar finansija je kazao i da će Grčka poštovati sve finansijske obaveze, kako prema međunarodnim vlasnicima njenih obveznica, tako i u zemlji, gde će isplaćivati plate i penzije.
On je takođe rekao da Grčka ima dovoljno novca za plaćanje finansijskih obaveza do sredine novembra.
Premijer Luksemburga Žan Klod Junker (Jean-Claude Juncker) koji predvodi grupu ministara finansija u evrozoni, zatražio je od Grčke da dogovori "dodatne mere" sa međunarodnim institucijama kako bi “zapušila sve preostale rupe za 2013 i 2014".
Junker je, takođe, rekao da će drugi paket pomoći za Grčku, o kojem je dogovor postignut u julu, ali je sada zamrznut na zahtev revizora situacije u Grčkoj da se prethodno pripremi trogodišnji plan potrošnje Grčke, biti više efikasan.
Švedski ministar finansija Anders Borg upozorio je da postoji opasnost da Grčka ne ostvari budžetske uštede koje zahtevaju kreditori, kao i da treba sprovesti mere koje će zaštititi Evropu, uključujući i korake poput mogućeg restrukturiranja banaka.
Evropski ministri finansija čekaju raport revizorske "trojke": Evropske komisije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda, otkrio je belgijski ministar finansija Didier Reynders. Globalni pritisci su da se problemi u Grčkoj reše pre samita G20 u Kanu, koji se održava 3-4 novembra.
Japanski ministar finansija Jun Azumi Japanese Finance Minister Jun Azumi zatražio je hitno i transparentno puštanje paketa pomoći za Grčku, kako bi se smirila tržišta i zadržalo nedavno kolebanje jena u odnosu na evro. "Osećaj nesigurnosti ne može da iščezne osim ako članice EU jasno ne pokažu tržištu da one brzo primenjuju plan pomoći za Grčku", rekao je Azumi.
Mogući bankrot banaka
Loše vesti stižu i za privatni sektor kreditora. Među zabrinutima su evropske banke koje u svojim portfolijima imaju veliki udeo grčkih dužničkih hartija, kao i neke vlade koje brinu koliko će morati da dokapitalizuju svoje banke u slučaju grčkog bankrota.
Analitičari upozoravaju da bi dužnička kriza mogla za sobom da povuče i prvu banku, Francusko-belgijsku Deksija (Dexia) banku. Akcija ove banke zabeležila je u utorak pad od 37% nakon što je rejting agencija Mudiz (Moody’s) objavila da će joj sniziti rejting. U vlasničkoj strukturi ove banke učestvuje francuski zdravstveni fond sa 17,6%, dok francuska i belgijska vlada raspolažu sa po 5,7%.
Direktori banke nagovestili da će banci možda trebati veliko restrukturiranje, pritiskajući Francusku i Belgiju da garantuju za svoj dug. Analitičari ocenjuju da problemi u Deksija banci samo pojačavaju činjenicu da lideri evrozone na grčku krizu gledaju kao nešto što se manje tiče Grčke, a više evrozone jer bi grčka kriza mogla da dovede do katastrofe u evropskoj ekonomiji i bankarskom sistemu.
I berzanski indeksi nastavili su da padaju zbog nagoveštaja da dužnički problemi grčke postaju još ozbiljniji. U Evropi su nemački indeks DAX i francuski CAC-40 oslabili po nešto više od tri procenta dok je u Aziji japanski Nikkei pao 1,1 %, a Hang Seng u Hongkongu se spustio 3,4 %. Frankfurtski indeksi su zabeležili pad od 3,5%, a londonsko berzansko tržište je zabeležilo pad od 2,6 %.
Dojče banka (Deutsche) saopštila je da joj profit neće biti koliko je prvobitno očekivala zbog potresa na finansijskom tržištu i dodatnih troškova za dužničke hartije grčke. Najveća nemačka banka najavila je da planirani profit pre oporezivanja za ovu godinu od 10 milijardi evra u glavnom biznisu banke "više nije ostvariv".
Izvor: AFP i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|