Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dogovor o jačanju budžetske discipline u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
U EU je postignut načelni sporazum o jačanju budžetske discipline u evro zoni, preneli su 15. septembra izvori iz Evropskog parlamenta i poljskog predsedništva EU. To je napredak nakon meseci neuspešnih pokušaja da se postigne dogovor između Parlamenta i vlada država članica. Dogovor, koji još treba da bude usvojen u Evropskom parlamentu, ali i Savetu, omogućiće lakše kažnjavanje zemalja koje krše fiskalnu disciplinu, kao i nešto jaču integraciju članica monetarne unije, ali ne ide onoliko daleko koliko je deo aktera očekivao.
"Postignut je načelni sporazum" o paketu od šest zakonskih predloga na sastanku 14. septembra uveče u Evropskom parlamentu u Strazburu, rekao je izvor AFP-a. "Međutim, potrebno je da se u petak podnese evropskim ministrima finansija" na odobravanje tokom sastanka koji je zakazan u Poljskoj, dodao je taj izvor.
Dva druga izvora iz Evropskog parlamenta, koja su želela da ostanu anonimna, potvrdila su ad je postignut načelni sporazum tokom pregovora između poljskog predsedništva EU i izvestilaca Parlamenta za te predloge. Kako su naveli, potrebno je proveriti da li su i druge zemlje članice na saglasne sa dogovorom.
Background Zemlje članice evro zone trebalo bi, prema Paktu stabilnosti i rasta, da imaju budžetski deficit do 3% bruto domaćeg proizvoda, a javni dug do 60% BDP. Međutim, prema podacima Eurostata, u zoni evra deficit državnog budžeta iznosio je 6,0% u 2010. godini, a javni dug 85,1%. U nekim zemljama ti iznosi su i znatno viši, a do sada su tri zemlje - Grčka, Irska i Portugalija - izgubile poverenje tržišta, zapale u dužničku krizu i zatražile pomoć EU. U toku je odobravanje drugog paketa pomoći za Grčku u zemljama članicama. Članice EU odobrile su uspostavljanje stalnog mehanizma pomoći članicama monetarne unije u krizi. Zauzvrat, deo zemalja traži striktnije propise i jaču ekonomsku integraciju koja će smanjiti rizik od krize. Francuska i Nemačka su 16. avgusta pozvale 17 članica evro zone da usvoje "zlatno budžetsko pravilo", odnosno obavezu uspostavljanja budžetske stabilnosti u ustav, do 2012. godine.Ta izmena je već usvojena u Parlamentu Španije, a i Italija je započela proceduru.
To je potvrdio i ministar finansija Poljske Jacek Rostovski.
Novi mehanizam predviđa finansijske kazne za zemlje koje dozvole rast deficita. Kazne podrazumevaju deponovanje novca na blokirane račune, a moguće je da se zemlje finansijski kazne u pravom smislu te reči. "Loši đaci" će biti kažnjavani uz kraću i jednostavniju proceduru nego ranije.
Pre godinu dana taj paket je predložila Evropska komisija da bi se sprečilo ponavljanje kriza poput onih u koju je zapala Grčka. Pakt stabilnosti i rasta utvrđen je da bi se kontrolisao deficit, ali se pokazao kao neefikasan, nedovoljno strog, pa ga samim tim zemlje članice nisu dovoljno poštovale.
Paket izmena je predložen je kao protivteža mehanizmu finansijske solidarnosti u monetarnoj uniji, koji omogućava da se zemljama u krizi pruzi pomoć. Veća budžetska disciplina i kaznene mere trebalo bi da preduprede neodgovorno ponašanje zemalja članica, koje povećava rizik od krize.
O tom paketu se od početka godine vode žucni pregovori između Parlamenta, koji se na početku zalagao za automatski mehanizam kažnjavanja zemalja koje krše propise, i vlada koje su insistirale na tome da zadrže pravo u odlučivanju. Najzad je pronađeno srednje rešenje.
To rešenje, međutim, ni izdaleka nije zadovoljilo sve koji su bili uključeni u odlučivanje.
Službenici institucija EU u privatnim razgovorima ocenjuju da su zemlja članice morale da odu još dalje u merama da bi u potpunosti ubedili tržišta da se greške iz prošlosti neće ponoviti.
Ipak, sporazum će omogućiti značajne promene, što pokazuje i protivljenje evropske levice koja smatra da će on dovesti do preteranog robovanja disciplini.
Sporazum će, naime, omogućiti, da se zemlje članice kazne čak i pre nego što dođu do propisanog limita deficita od 3% bruto domaćeg proizvoda, već i pre toga ukoliko se zemlja približi limitu a ne učini ništa da spreči rast. Predviđeno je i kažnjavanje za premašivanje dozvoljenog limita javnog duga.
EU planira da sprovodi nadzor nad ekonomskom politikom vlada članica kako bi sprečila nepravilnosti koje vode do takozvanog "naduvavanja" tržišta, nakon čega su zemlje podložne slomu tržišta i krizi, što se dogodilo Španiji i Irskoj.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|