Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Nerealan dogovor o novom porezu u EU      

Objavljeno : 10.01.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Rasprava u EU o uvođenju takse na finansijske transakcije pokazuje koliko je složeno donošenje odluka u organizaciji koja ima 27 država članica, ali i koliko su povezana pitanja politike EU i unutrašnje politike članica. Nemačka, koja je uz Francusku najveći zastupnik uvođenja tog poreza, želi da ministri svih članica EU do marta postignu načelni dogovor. Međutim, to ne deluje realno jer se uvođenju tog poreza odlučno protivi Velika Britanija. Izvestan sukob postoji i između francuskog predsednika, koji želi da se taj porez već ove godine uvede u Francuskoj da bi se dao podstrek drugim zemljama, i nemačke kancelarke, koja bi volela da to bude zajednički čin, makar samo u zoni evra.

 

Sarkozi i Merkelova o tome su razgovarali 9. januara u Berlinu.

Predsednik Francuske, koji će po svoj prilici tražiti drugi mandat na predsedničkim izborima ovog proleća, insistirao je na uvođenju tog poreza pre izbora u aprilu. "Uveren sam da porez neće biti uveden ukoliko ne damo primer", rekao je Sarkozi, dodavši da je zamisao Francuske da primeni predlog direktive Evropske komisije o uvođenju takse na finansijske transakcije.

 

U želji da objasni zašto na "taksi Tobin" toliko insistira, Sarkozi je rekao da je neophodno da finansijski sektor "učestvuje" u poboljšanju teške situacije u privredi do koju su od 2008. godine dovele "skandalozne i neprihvatljive" nepravilnosti u tom sektoru. Tim insistiranjem je Sarkozi od stava koji je u opozicionoj levici tumačen kao predizborni trik napravio pitanje principa.

Sarkozi je pre samo nekoliko godina smatrao da je takozvana taksa Tobin "besmislica", a njegovo sadašnje insistiranje na njoj u opozicionoj levici je protumačeno kao predizborni trik. Međutim, Sarkozi je tu zamisao postavio u rang osnovnih načela, a sebi je, zajedno sa Nemačkom, pripisao ulogu idejnog tvorca za nacrt direktive koji predlaže Komisija.

"Vodili smo tu čuvenu borbu za stolom G20, G8, evropskih samita. I šta se dogodilo? Komisija je repuzela našu zamisao", rekao je Sarkozi, istakavši time da je Francuska tu taksu uvrstila u prioritete predsedavanja Grupom 8 i 20 prošle godine.

Predsednik Francuske je želeo i da demantuje one koji su sumnjali da žele samo "minimalnu" ili "prividnu" taksu. Predlog Komisije, naime, predviđa stopu od 0,1% za akcije i obveznice i 0,01% za druge finansijske proizvode. Tekst Komisije predviđa da se taksa primenjuje od 2014. godine, a mogla bi da donese do 55 milijardi evra godišnje.

 

Kritike i u redovima Sarkozijeve desnice

 

Sarkozijeva želja da taksu uvede što pre, makar Francuska bila jedina zemlja koja će je primeniti, naišla je na žestoke kritike u zemlji. Socijalisti su ga optužili da taj plan koristi u predizborne svrhe. "Opet blefira i nedosledan je", rekao je direktor komunikacije socijalističkog predsedničkog kandidata Manuel Vals (Valls). "Krajem godine slepo je sledio Nemačku, danas stvara haos na evropskom nivou", rekao je Vals.

Socijalisti se, međutim, ne protive zamisli da se taksa uvede, budući da oni to već dugo podržavaju. "Ukoliko mu blef uspe, tim bolje", rekla je njegova rivalka na izborima iz 2007. Segolen Roajal (Segolene Royale). Portparol socijalista Benoa Amon (Benoit Hamon) nije isključio ni mogućnost da socijalisti u skupštini podrže taj plan ukoliko to vlada predloži. Kako je naveo, to zavisi od stope i uslova za primenu.

 

Kao što se moglo očekivati, Sarkozija je kritikovala i liderka ekstremno desničarskog Nacionalnog fronta Marina le Pen (Marine).

Background

Zamisao takse na finansijske transakcije izneo je 1972. godine dobitnik nobelove nagrade Džejms Tobin (James). Zastupnici te ideje smatraju da bi ona suzbila špekulativne aktivnosti na tržištu, koje se najčešće odlikuju velikim brojem transakcija, brzinom i niskom stopom profita. Zbog toga bi veoma niska stopa poreza, od na primer 0,01%, smanjila dobit špekulanata u dovoljnoj meri da bi ha obeshrabrila. Budući da je reč o izuzetno niskoj stopi, dugoročne investicije ne bi bile narušene.

 

Prema početnoj ideji, prikupljeni novac bi se koristio za pomoć razvoju, a njime bi upravljalo međunarodno telo. Evropska komisija predlaže da to bude izvor finansiranja evropskog budžeta da bi se smanjili doprinosi zemalja članica.

 

Takav porez traže protivnici globalizacije, a podržava ih i Evropska komisija, kao i neke zemlje - Francuska, Nrmačka i Belgija. Banke i berzanske firme im se protive, kao i SAD. Velika Britanija i Evropska centralna banka spremne su da ga prihvate isključivo ukoliko bi se primenjivao na svetskom nivou, što je izuzetno teško.


 

Kritike su, međutim, stigle i iz redova vladajuće garniture. MInistarka za budžet i potpredsednica vlade Valeri Pekres (Valerie Pecresse) ocenila je da porez ima smisla isključivo ukoliko se uvede na evropskom nivou. "Ukoliko je Francuska sama uspostavi, nju će zaobilaziti" (finansijske kompanije), rekla je Pekres.

 

Iako se čini da je time isključuje mogućnost da Francuska sama uvede tak porez, ona nije želela da govori o planu da se o tome raspravlja u parlamentu u februaru. "Ništa nije unapred odlučeno, odluku će na kraju doneti sam predsednik republike".

 

Merkelova želi jedinstvo

 

Zamisli da se taj porez uvede samo na nivou Francuske za početak protivi se i kancelarka Nemačke Angela Merkel, ali iz drugih razloga - iz želje da se o tome vrlo brzo postigne dogovor na nivou EU. "Cilj Nemačke je da se do početka marta dođe do izijave o namerama ministara finansija (EU)", rekla je ona nakon sastanka sa Sarkozijem.

 

Taj cilj ne deluje ostvarivo zbog kategoričnog odbijanja Velike Britanije i velikih rezervi Švedske.

 

Merkelova je, međutim, ukazala da "lično" može da zamisli takvu taksu i na nivou same zone evra. Merkelova je, međutim, odmah ukazala da takva zamisao ne uživa podršku cele vlade.

 

Već i ta oprezna izjava kancelarke naljutila je manjeg partnera u vladi Nemačke liberale FDP, koji se plaše da će ukoliko Velika Britanija ne bude obuhvaćena porezom londonska finansijska četvrt Siti (City) ojačati na račun Frankfurta. FDP, međutim, sebi ne može da dozvoli žestok sukob sa Merkelovom. Prema najnovijim istraživanjima ima samo 2% podrške, a nedavno je izgubio mesto i u jednom od poslednjih regionalnih vlada u kojima je učestvovao.

 

Francuski finansijski krugovi takođe se protive uvođenju te takse samo na Francusku ili ograničeni broj zemalja.

Osim Nemačke, na zajedničkom pristupu insistiraju i Evropska komisija, koja je istakla da je neophodan "usklađen pristup" evropskih zemlaja da bi se postigli dobri rezultati, a italijanski premijer Mario Monti rekao je da je "neophodno da evropske zemlje ne primenjuju pojedinačno" taj porez.

Britanski premijer joj se suprotstavlja jer ima veće zahteve - da se uspostavi na nivou celog sveta.

 

Dansko predsedništvo protiv "takse Tobin"

 

Uvođenju "poreza Tobin" suprotstavila se i Danska, koja od 1. januara predsedava EU.

 

Ministarka ekonomije Margareta Vestager istakla je da predlog koji je iznela Evropska komisija u septembru nije "baš solidan". Njen glavni argument je da, ukoliko se takav porez uvede samo u Evropi, stari kontinent može ostati bez dela bankarskih i finansijskih aktivnosti, koje bi bile izmeštene van EU.


To bi Evropu moglo da košta pola procenta privrednog rasta i "stotine hiljada" radnih mesta.

 

"Ukoliko svi pričamo da je sadašnji prioritet stvaranje mesta, imamo dosta negativan stav prema predlogu koji bi imao suprotniefekat, smanjenje rasta i značaja otpuštanja.

 

Ona se takođe usprotiila zamisli da jedna zemlja ili zona evra same nametnu taj porez jer će onda one snositi posledice u pogledu manjeg rasta i zaposlenosti.

 

Izvor: AFP i EurActiv.rs

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA