Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sarkozi ne odustaje od zakona o genocidu nad Jermenima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) neće odustati od zakona kojim se kažnjava poricanje genocida nad Jermenima u vreme Otomanskog carstva, ni u slučaju da francuski Ustavni savet proglasi taj zakon neustavnim. Sarkozi je najavio 1. februara da će u tom slučaju predložiti novi tekst zakona o kažnjavanju poricanja genocida nad Jermenima, zbog čega se izlaže mogućnosti da još više razljuti Tursku, koja je već zapretila Francuskoj ekonomskim merama. Istovremeno, turski premijer Redžep Tajip Erdogan je povodom usvajanja tog zakona u Francuskoj upozorio da su u Evropi u porastu rasizam i islamofobija.
Procedura usvajanja zakona okončana je u francuskom parlamentu 23. januara, i trebalo je da ga potpiše predsednik Francuske koji ima rok od dve nedelje za to od usvajanja, ali je to odloženo, pošto je 31. januara grupa francuskih poslanika iz različitih stranaka, ali najviše iz redova desnica, zatražila mišljenje Ustavnog saveta. Ustavni savet izjasniće se o zakonu u roku od mesec dana, a taj rok može se skratiti na osam dana ako to zatraži vlada.
Na sednici vlade Sarkozi je 1. februara najavio da će odmah predložiti novi tekst zakona o kažnjavanju poricanja genocida nad Jermenima u slučaju da ga Ustavni savet proglasi neustavnim. On je zamerio ministrima koji se ne slažu sa tim zakonom, pre svega ministru spoljnih poslova Alenu Žipeu (Alain Juppe), da "ne vide dalje od svog nosa".
Francuski predsednik je rekao da bi, ako zakon bude proglašen neustavnim, neki to mogli da iskoriste da ospore i zakon kojim se kažnjava poricanje genocida nad Jevrejima u Drugom svetksom ratu. Do sada, u Francuskoj je bilo kažnjivo samo negiranje genocida nad Jevrejima. Prema Jelisejskoj palati, to je bilo neprihvaljivo za Jermene koji su u takvoj situaciji videli dvostruke standarde.
Odlučnost francuskog predsednika mogla bi da ponovo razljuti Tursku. Turska ambasada u Francuskoj je, pošto su francuski poslanici uložili žalbu Ustavnom savetu, saopštila da je došlo do ublažavanja napetosti u odnosima Pariza i Ankare kojima je pretila mogućnost prekida. Turska je, pošto je predlog zakona bio predstavljen parlamentu, snizila nivo političke i vojne saradnje sa Francuskom i zapretila da će to učiniti i sa ekonomskom i kulturnom razmenom.
Background Francuska je zakonom usvojenim 2001. priznala genocid nad Jermenima u vreme Otomanskog carstva.
Jermeni, kao i Francuska, smatraju da je Otomansko carstvo organizovalo genocid nad Jermenima i da je bilo 1,5 miliona žrtava. Turska priznaje da je bilo zločina i žrtava, ali tri puta manje. Pored toga, prema stavu Turske, nije reč o genocidu već o posledicama haosa Prvog svetskog rata. U Francuskoj živi pola miliona Jermena.
Francuskog predsednik, međutim, to ne brine. "Turska nas je već dva puta bojkotovala, 2001. kada je usvojen zakon kojim se priznaje genocid nad Jermenima, i 2006. kada je predstavljen prvi predlog zakona kojim se kažnjava poricanje genocida. Privredni odnosi dve zemlje nisu bili pogođeni", rekao je on.
Sarkozi je naveo da se od 2006. broj francuskih preduzeća u Turskoj povećao sa 250 na 400, a broj zaposlenih lokalnih radnika u tim preduzećima sa 40.000 na 100.000. On je ukazao da ni Turskoj ni Francuskoj nije u interesu pogoršavanje odnosa.
Međutim, Sarkozi, kome već zameraju jer se prijemju Turske u EU, bi zbog stava prema zakonu, mogao da se nađe na udaru još žešćih kritika. "Sarkozi će ući u istoriju kao čovek koji ju je masakrirao", rekao je nedavno jedan turski ministar.
Usvajanje zakona o kažnjavanju negiranja genocida u francuskom parlamentu naišlo je na oštre osude u Turskoj. Turski premijer Redžep Tajip Erdogan je osudio porast "islamofobije i rasizma u Evropi", ocenivši da usvajanje tog zakona predstavlja "ozbiljnu manifestaciju podmukle opasnosti koja preti Evropi".
"Iza tog zakona krije se jedan mentalitet, jedan sasvim neosporan rasistički stav. Iz tog razloga ovde nije reč o slučaju koji se tiče samo Turske i Francuske, već se to pitanje odnosi na čitavu Evropu i Evropsku uniju", rekao je Erdogan 1. februara na sastanku njegove stranke Pravda i razvoj, vladajuće partije u Turskoj.
"Iskreno bih na to upozorio naše evropske prijatelje", rekao je Erdogan, ocenjujući da je francuski zakon koji je izazvao bes u Turskoj "ozbiljna manifestacija podmukle opasnosti koja preti Evropi".
On je još kazao da Turska "nije zemlja koja će mirno sedeti ili ustuknuti pred očiglednim porastom islamofobije i rasizma u Evropi".
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|