Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Italija u postizbornom ćorsokaku, investitori zabrinuti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Rezultati dvodnevnih parlamentarnih izbora u Italiji nagoveštavaju da Italija ulazi u novu fazu političkih previranja budući da nijedna od dve velike koalicije nije osvojila većinu glasova u parlamentu, a jezičak na vagi je pokret Pet zvezdica predvođen komičarem Bepa Grilom. Nakon objavljivanja rezultata, indeksi italijanske berze su pali, a troškovi zaduživanja zemlje porasli su jer se investitori pribojavaju da Italiji, trećoj po veličini zemlji u evro zoni, prete nova politička i ekonomska kriza.
Prema zvaničnim rezultatima ministarstva unutrašnjih poslova na osnovu 99,9% prebrojanih glasova, leva koalicija na čelu s Pjerluiđijem Berzanijem (Pier Luigi Bersani) osvojila je većinu glasova na izborima za donji dom parlamenta.
Koalicija levice dobila je 29,55% glasova, dok je koalicija desnice Silvija Berluskonija dobila 29,18 % glasova. Prema italijanskom izbornom zakonu, stranka koja dobije većinu glasova u Domu predstavnika dobija 54% mesta.
U gornjem domu parlamenta, Senatu, levica će imati 97 mesta sa 31,63 % osvojenih glasova, dok će desnica, zbog specifičnog sistema glasanja za Senat, gde se mesta dodeljuju na osnovu broja glasova osvojenih po regionima, imati 110 mesta, iako je dobila manju podršku na izborima (30,71%).
Za većinu u Senatu potrebno je 158 mesto što znači da će trećeplasirani Pokret pet zvezdica komičara Bepa Grila sa 53 mesta odlučivati o većini. Uspeh ovog pokreta izaziva zabrinutost za budućnost Italije naročito imajući u vidu da su neki od članova pokreta neskriveni evroskeptici.
Dosadašnji premijer, tehnokrata Mario Monti, koji ima podršku Brisela dobio je samo 19 mesta.
Ima međutim bojazni da zbog ovakvog izbornog rezultata Italijane možda očekuju novi izbori.
Lider italijanske leve koalicije Pjerluiđi Berzani izjavio je da je Italija, posle opštih izbora, u "delikatnoj situaciji", dok konzervativni lider Silvio Berluskoni tvrdi da vlada može biti formirana.
"Levica je osvojila većinu u Donjem domu Parlamenta, čak i u Senatu prema broju osvojenih glasova. Jasno je svima da je zemlja u vrlo delikatnoj situaciji", poručio je Berzani u prvom obraćanju posle proglašenja rezultata.
Lider koalicije desnice Berluskoni tvrdi da vlada može da se formira. Berluskoni je rekao da novi izbori ne bi rešili probleme i pozvao ostale lidere da se "žrtvuju", što je, kako navodi Asošijeted pres, jasan poziv za formiranje koalicione vlade.
Izborna iznenađenja
Prilično dobar učinak trostrukog premijera Silvija Berluskonija koji je trenutno u sudskom postupku zbog optužbi da je imao seksualni odnos sa maloletnom prostitutkom, ipak je iznenađenje. Međutim, pravi pobednik izbora je komičar Grilo.
Ovaj stend-up komičar čija je stranka nastala na internetu 2009. rekao je La stampi (La Stampi) da je za tri godine njegova stranka postala broj jedan u Italiji i “da niko ne može da ga pobedi”.
Grilo je personifikacija široko rasprostranjenog nezadovoljsva građana italijanskim političkim establišmentom i kako je rekao, nema nameru da služi u koalicionoj vladi, te da je jedino rešenje “PD-PDL koalicija” (Koalicija Berzanija i Berluskonija).
Prevremeni izbori u Italiji izazvani su u decembru 20012. kada je Berluskonijeva partija slobode (DPL) prestala da podržava u parlamentu Montijevu tehnokratsku vladu.
Izbori su doneli potpuni poraz Montiju čija je koalicija centra zauzela četvrto mesto.Monti, inače bivši evropski komesar, imao je široku podršksu u Briselu jer je povratio stabilnost u Italiji koja je bila na ivici da proglasi bankrot i zatraži pomoć za spasavanje, kada se Berluskoni povukao iz vlade u novembru 2011.
Rezultati glasanja zadali su takođe udarac Barsaniju koji je obećao da će se držati Montijevog reformskog programa kao i ciljanih mera za stimulisanje otvaranja novih radnih mesta.
Viši evropski zvaničnici su se čak potajno nadali vladi Bersanija I Montija, piše Euobserver.
Tržišta nezavodovoljna rezultatima
Uprkos Montijevim reformama od kojih se očekuje da obezbede uravnoteženi budžet u 2014, zemlja je i dalje u dubokoj recesiji, a Grčka je jedina zemlja plaća veći prinos na dužničke hartije, navodi ovaj portal o EU. Prinosi na desetogodišnje italijanske obveznice trenutno iznosi 4,49%.
Analitičari ocenjuju da je Italija u nezavidnom položaju zbog ekonomske situacije u kojoj se nalazi. Takođe građani su pokazali da su protiv mera štednje koju je sprovodio Monti i politike nemačke kancelarke Angele Merkel.
"Rezultati izbora su opasni jer je Berluskoni obećao povraćaj poreza prikupljenih u toku 2012.godine. A porez na imovinu je gotovo polovina Montijeve ekonomske politike iz te godine. To znači da ako Berluskoni ili bilo koja koja druga koalicija sprovede to obećanje tako što će posegnuti za prihodima od 11 milijardi evra, a neće tražiti više prihoda u 2013, Italija će u totalu biti siromašnija za 20 milijardi evra i moraće negde drugde da uvede poreze", ocenio je za Euractiv.com Salvatore Moreli, profesor ekonomije na Univerzitetu Oksford.
Ako bi buduća vlada odustala od politike smanjenja rashoda i povećanja poreza, očekuju je takođe bolne i nimalo lake strukturne reforme kojima bi obezbedila privredni rast i poboljšala konkurentnost.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|