Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Kipar u šoku, moguće ublažavanje mera      

Objavljeno : 18.03.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Odluka Evropske unije da zatraži od Kipra da u zamenu za plan spasavanja iz krize oporezuje štedne uloge i to svih - od penzionera od ruskih bogataša, mogla bi da ugrozi ekonomiju te ostrvske zemlje kao važnog finansijskog centra, smatraju analitičari i ekonomisti. Upozorava se i da bi ova odluka mogla da predstavlja presedan za druge zemlje evro zone. Dogovor između kiparske vlade i poverilaca izazvao je nevericu i paniku među građanima Kipra koji su u prvom trenutku pohrlili na bankomate kako bi izvukli pare. Vlasti ipak razmatraju mogućnost da ublaže mere, odnosno da male štediše što više rasterete nameta koji zemlji treba da obezbedi ukupno 5,8 milijardi evra. U bankama na Kipru na računima se nalazi 67 milijardi evra, rekao je kiparski ministar finansija Mihalis Saris.

 

Nakon višečasovnih pregovora dogovor između Kipra i poverilaca - EU, Evropske centralne banke (ECB) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), objavljen je 16. marta, a nova kiparska vlada, koja je formirana posle izbora u feburaru, konačno je pristala na ono što smatra linijom preko koje neće ići.

 

Poverioci su zatražili od Nikozije da uvede jednokratnu taksu od 6,75% na bankarske štedne uloge ispod 100.000 evra i 9,9% iznad te sume. Prema procenama Evrogrupe, odnosno grupe ministara finansija EU, ta mera bi trebalo da donese 5,8 milijardi evra.

 

U pregovorima sa EU, Evropskom centralnom bankom i MMF-om, kiparska vlada je morala da prihvati i povećanje korporativnog poreza, odnosno poreza na dobit, sa 10% na 12,5%.

 

Bankarska aktiva na Kipru iznosi osam puta bruto domaćeg proizvoda te ostrvske zemlje, u kojoj se nalazi sedište mnogih ofšor kompanija koje u toj zemlji koriste najpovoljniji poreski sistem za preduzeća u EU.

 

Kipar je u junu 2012. zatražio pomoć od EU pošto su njegove dve vodeće banke, u teškom položaju zbog grčke krize, zatražile od vlasti pomoć. Gubici tih banaka su procenjeni na 4,5 milijardi dolara.

 

Kipar je prvobitno tažio 17 milijardi evra, a da bi smanjili svoje učešće u zajmu poverioci su zatražili uvođenje jednokratne takse i povećanje korporativnog poreza. U zamenu za to obećali su pomoć u vidu zajmova od 10 milijardi evra, od čega će MMF obezbediti milijardu evra. Na kraju, prema dogovoru, kiparski dug bi trebalo da 2020. bude 100% BDP-a.

 

Dogovor sa poveriocima treba da ratifikuje kiparski parlament koji je prvobitno 17. marta trebalo da počne proces ratifikacije, ali je sednica odložena. Raspravu je odložio predsednik Kipra Nikos Anastasijades Anastasijades strahujući da bi sporazum mogao biti odbačen.

 

Kiparski mediji prenose da će Anastasijades moći da osigura tek prostu većina u parlamentu, u kome njegova desničarska stranka, Dizi, ima 20 od 59 mesta. Ostali partneri u vladajućoj koaliciji kritikuju mere, dok je od parlamentarnih stranaka komunistička Napredna partija radnog naroda (AKEL) koja ima 19 poslanika saopštila da neće podržati sporazum.

 

Ipak, ocenjuje se da će poslanici morati da odobre plan jer je alternativa bankrot. Bivši kiparski predsednik Jorgos Vasiliu koji podržava evropske integracije pozvao je poslanike da prihvate plan i potvrdio da je to bilo jedino prihvatljivo rešenje za zemlje koje obezbeđuju sredstva poput Nemačke.

 

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je ocenio da plan za spasavanje Kipra mora biti "socijalno prihvaltjiv" i da ne treba da pogađa male štediše.

 

Pogođeni svi građani, ljuta i Moskva

 

Kiprani i stranci koji žive na tom ostrvu bili su u šoku 16. marta pošto je objavljen dogovor sa EU o planu spasavanja. Ubrzo po objavljivanju dogovora, Kiprani su pohrlili na bankomate kako bi pokušali da izvuku novac.

 

Međutim, povlačenje novca neće sprečiti oporezivanje računa štediša, kako rekao je potpredsednik državne revizorske institucije Marios Skandalis, jer su iznosi koji će se oporezovati već blokirani i ne mogu se obavljati transakcije s njima.

 

Banke ni 18. marta ne rade zbog praznika, a mogle bi, zbog odlaganja sednice parlamenta, da ostanu zatvorene.

 

Moskva je upozorila da će porez na bankarske depozite, predviđen novim planom finansijske pomoći koji je Kipar postigao sa Evropskom unijom, zadati težak udarac ruskim kompanijama sa sredstvima u bankama na tom ostrvu.

 

Rusko izdanje časopisa Forbs objavilo je u svom internet izdanju da su do septembra 2012. samo ruske kompanije na Kipru imale sredstva u iznosu od 19 milijardi dolara, dok su ruske banke na ostrvu bile prisutne sa još 12 milijardi dolara. Imovina ruskih državljana, fizičkih lica, u kiparskim bankama kreće između osam i 35 milijardi evra.

 

Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio je 18. marta da bi odluka o oporezivanju bankarskih depozita na Kipru bila "nepravedna i opasna".

 

Moguće ublažavanje mera za male štediše

 

Kiparski ministar finansija Mihalis Saris i guverner centralne banke Panikos Demetrijades rekli su 18. marta da nastoje da pronađu blažu formulu za oporezivanje bankarskih štednih uloga u slučaju malih štediša.

 

Nemački član upravnog odbora Evropske centralne banke Jerg Asmusen (Joerg Asmussen) rekao je u Berlinu da kiparska vlada može da izmeni način prikupljanja takse, ali da ukupan iznos treba da ostane isti.

 

Saris je rekao da je u kiparski banke položeno 67 milijardi evra, od kojih se 30 milijardi nalazi na računima koji su veći od 100.000 evra.

 

"Sa centralnom bankom razgovaramo o prekomponovanju stope nameta kako bi se približila što više nuli za račune ispod 100.000 evra", uz paralelno povećanje stope za račune sa velikim sredstvima, rekao je kiparski ministar finansija.

 

Prema kiparskim medijima, stopa bi mogla da se spusti na 3% za račune ispod 100.000 evra, ali bi se povećala i na više od 15% za račune na kojima je 500.000 evra i više.

 

Saris je rekao da se ECB sprema da, ako parlament ratifikuje dogovor sa EU, obezbedi dodatnu likvidnost kiparskim bankama kako bi se suočile sa masovnim povlačenjem štednih uloga po otvaranju narednih dana.

 

"Desiće se značajan beg kapitala, ali ćemo to spremno dočekati", rekao je on.

 

Prema evropskim izvorima, kiparske vlasti su 18. marta razgovarale o poveriocima o revidiranju takse na štedne uloge. "Kiparske vlasti završavaju novi predlog koji bi mogao da usvoji parlament" a kojim bi se ograničio udar taksi na male štediše, rekao je taj izvor.

 

Dugoročna šteta i nepredvidive posledice

 

Povodom najavljenog oporezivanja štediša ekonomski analitičar i stručnjak za Kipar Fiona Malen (Mullen) je upozorila da bi šteta mogla da bude dugoročna. "Finansijske i trgovinske usluge su jedini sektori koji stvaraju radna mesta i donose poreske prihode a dvosturko su na udaru: zbog povećanja korporativnog poreza i zbog oporezovanja štednih uloga", rekla je ona za AFP.

 

Potpredsednik državne revizorske institucije Marios Skandalis je ocenio da postoji veliki rizik da to označi kraj Kipra kao snažnog finansijskog centra koji uživa poverenje. Ove mere pogađaju glavni sektor kiparske ekonomije i negativno će se odraziti na BDP, dodao je on i naglasio da je ugrožen ključni izvor prihoda kiparske privrede.

 

Hubert Faustman (Faustmann), nemački politički analitičar koji živi na Kipru, rekao je da je oporezivanje štednje "iskustvo" čije su posledice nepredvidive. "Ekonomisti ne znaju kako će investitori reagovati" i šta će se desiti po otvaranju banaka, rekao je on.

 

Prema njegovim rečima, osobe koje imaju koristi od statusa poreskog raja Kipra i osobe koje poseduju "opran" novac platiće svoj deo, što bi trebalo da zadovolji nemačku javnosti, ali će mera pogoditi stanovništvo i može da uništi privredu Kipra.

 

Ekonomista Jorgos Teokarides je rekao da se čini da će "svaki račun u svakoj banci biti oporezovan". "Posledice neće biti samo loše po Kipar već i za druge zemlje zone evra", rekao je on.

 

Potpisnici dogovora su otvorili Pandorinu kutiju, smatra Faustman. "Napravili su presedan koji bi mogao da ima efekat domina: zamislite šta bi moglo da se desi, ako ulagači u drugim evropskim zemljama koje koriste pomoć za izlazak iz krize, odluče da povuku svoja sredstva' u strahu od sličnih mera.

 

Izvor: AFP

Foto: Beta/AP

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA