Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Obama poziva na nastavak pregovora o TTIP
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Američki predsednik Barak Obama iskoristio je posetu Nemačkoj da pozove Evropljane da ulože više sredstava u odbranu i nastave pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i SAD (TTIP) koji nailazi na otpor i prepreke na obe strane Atlantika. Obama je pozvao Evropu da ostane snažna i ujedinjena, iako se suočava sa krizama poput eventualnog izlaska Velike Britanije iz EU i rasta populizma. Ovo je po svoj prilici Obamina poslednja poseta Nemačkoj u svojstvu predsednika SAD i peta od stupanja na tu funkciju.
"SAD i celom svetu potrebna je snažna, prosperitetna, demokratska i ujedinjena Evropa", rekao je Obama 25. aprila u Hanoveru gde je prisustvovao sajmu čiji su počasni gost SAD.
On je pozvao Evropljane da ulože više u odbranu i da se ne oslanjaju samo na SAD kada je reč o NATO. "Evropa je ponekad previše zadovoljna svojom odbranom", rekao je Obama i zatražio da sve članice NATO preuzmu svoju odgovornost ocenivši da to nije uvek slučaj.
"Sve članice NATO treba da daju puni doprinos našoj zajedničkoj bezbednosti u visini 2% BDP-a, što nije uvek slučaj", dodao je on.
On je rekao i da NATO treba da podrži svoje saveznice na istoku Evrope, koje tvrde da se suočavaju sa novom ruskom pretnjom, kao i one na jugu poput Turske s obzirom na blizinu Sirije i Iraka.
Obamina odluka da poseti Nemačku, peti put od dolaska na vlast, svedoči o značaju koji pridaje nemačkoj kancelarki i njenoj ulozi u Evropi. On je izneo niz pohvala na njen račun i posebno pozdravio njenu politiku prema migrantima.
Američko ne sigurnim zonama u Siriji
Međutim, i pored komplimenata, razlike su postoje. Američki predsednik je 24. aprila, prvgo dana posete, odbacio ideju da se u Siriji uspostave sigurne zone za civile, što podržava Merkelova.
Obama je rekao da bi stvaranje sigurnih zona za izbeglice u Siriji zahtevalo veliku vojnu obavezu i da ti planovi nisu izvodljivi. U praktičnom smislu takav korak ne bi mogao da se izvede bez korišćenja vojske da "preuzme veliki deo" Sirije, rekao je on.
Merkelova podržava stvaranje oblasti koje bi pruzile utočište hiljadama migranata koji beže od nasilja i u kojima bi bio unapređen pristup humanitarnoj pomoći.
Američki predsednik je 25. aprila najavio će SAD u Siriju poslati dodatnih 250 vojnika kao pomoć borbi protiv ekstremista Islamske države, javile su agencije.
Završiti pregovore o TTIP
Dan ranije, Obama i Merkelova stali su u odbranu plana o sklapanju sporazuma o slobodnoj trgovini između SAD i EU. Obama je prvog dana svoje posete Nemačkoj, izrazio želju da se pregovori o TTIP završe do kraja godine, pre njegovog odlaska iz Bele kuće u januaru 2017.
"Ne mislim da ćemo biti u položju da ratifikujemo sporazum do kraja godine, ali vidim da bismo mogli da završimo pregovore o njemu", rekao je Obama posle razgovora sa Merkelovom.
On je na otvaranju sajma u Hanoveru, čiji su počasni gost SAD, upozorio da sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini, ako se pregovori ne završe ove godine, bilo odloženo, s obzirom na političke promene koje predstoje u SAD i Evropi.
Merkelova je takođe rekla da je potrebno iskoristiti šansu tokom tog perioda jer se uskoro neće ukazati slična prilika.
Istovremeno, i u SAD i u EU raste zabrinutost zbog mogućnosti sklapanja takvog sporazuma. Zbog toga je dan ranije u Hanoveru protestovalo više desetina hiljada građana.
"TTIP neće sniziti norme. On će ih čak povisiti", rekao je američki predsednik. "U trenutku kada tržišta poput Kine počinju da se razvijaju, moramo se potruditi da naša privreda ostane konkurentna", rekao je on.
Merkelova je, takođe, ocenila da će TTIP "mnogo doprineti rastu" evropske privrede.
Međutim, nezadovoljstvo zbog TTIP-a raste i u samoj vladajućoj koaliciji u Nemačkoj, jednim od glavnih zagovornika tog plana u Evropi.
Nemački ministar privrede Zigmar Gabrijel je upozorio da će bez ustupaka Vašingtona, sporazum propasti. Gabrijel, vođa socijaldemokrata i drugi čovek vlade, odbija da prihvati tekst koji se, kako smatra, zasniva na devizi "kupuj američko".
"Dobro je i kupuj nemačko", rekla je Merkelova, ali je obećala da će uložiti napore kako bi se Evropa više angažovala u pregovorima. To je stanovište koje, međutim, ne dele svi njeni partneri u EU.
Nemačka imaće koristi od sporazuma zbog svoje izvozno orijentisane privrede. Britanski premijer Dejvid Kameron takođe se zalaže za TTIP, dok Francuska okleva.
Potencijalni predsednički kandidati u SAD su žestoko kritikovali TTIP pošto takvi sporazumi nisu popularnh jer ih smatraju krivcima za smanjenje industrijskih kapaciteta u zemlji.
Organizacije civilnog društva nisu zadovoljne jer pregovori o sporazumu nisu otvoreni za javnost i zabrinute su zbog posledica koje će imati na poljoprivredu i životnu sredinu.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|