Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pritisak EBU na crnogorske vlasti da pomognu RTCG
|
|
|
Objavljeno : 01.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Predstavnici Evropske unije za radiodifuziju (EBU) zatražili su 27. jula od crnogorskih zvaničnika da povećaju podršku javnom servisu Crne Gore RTCG koji se bori sa nedostatkom novca uprkos vidnim uštedama i smanjenju broja zaposlenih prethodnih godina. Prema finansijskom izveštaju RTCG objavljenom na sajtu javnog servisa, kompanija je prošle godine ostvarila prihod od 10,2 miliona evra, od čega 8,6 miliona iz budžeta, a od marketinga skoro milion evra. Kako će ove godine RTCG iz državne kase dobiti 600.000 evra manje, menadžment smatra da je jedini način da se uštedi otpuštanje jednog dela zaposlenih kojih ima ukupno oko 720. Međutim, javni servis nema novca za otpremnine i traži da vlada pruži garancije za povoljan kredit uz pomoć kojeg bi se rešio problem viška zaposlenih. Za javni servis Srbije, koji je takođe član EBU, poslednji javno dostupan finansijski izveštaj je za 2008.
EBU okuplja javne servise u Evropi, pruža im tehničku i savetodavnu podršku, ali i lobira za njihove interese u Briselu.
Poseta delegacije EBU Crnoj Gori je prvi vid konkretne saradnje između EBU i EU od potpisivanja Memoranduma o jačanju demokratske uloge javnih servisa u zemljama koje teže ulasku u EU 24. jula u Briselu. Momorandum koji su potpisali komesar za proširenje Štefan File i predsednik EBU Žan Pol Filipo (Jean-Paul Philippot) predviđa da EU i EBU pomognu budućim članicama da njihovi javni servisi postanu nezavisni, efikasni, finansijski održivi i odgovorni javnosti.
Početkom 2011. potpredsednik EBU je posetio Podgoricu kako bi pokrenuo program strateške pomoći RTCG-u.
Potpredsednik EBU Klaudio Kapon (Claudio Cappon) koji je u Podgoricu došao sa bivšim potredsednikom EBU Borisom Bergantom i Dejvidom Luisom, šefom Programa za partnerstvo, imao je odvojene razgovore sa ministrom kulture Miloradom Katnićem, ministrom finansija Branislavom Mićunovićem i predsednikom crnogorskog parlamenta Rankom Krivokapićem.
Očekuje se da će RTCG iz javnih izvora ove godine prikupiti oko 7,5 miliona evra. U poređenju sa 2009. kada je mogla da računa na 10,3 miliona evra, sada RTCG raspolaže sa najmanje novca u regionu, ocenjuje se u saopštenju Evropske unije za radiodifuziju.
Iako je bilo planirano da prihodi od reklama od 2011. godine rastu, javni servis će na raspolaganju imati manje od 10 miliona evra za finansiranje dva radio i dva TV kanala.
U istraživanju Stretedžik Ipsos Marketinga iz oktobra prošle godine o Televiziji Crne Gore "Snaga brenda TVCG", navodi se da su dobre strane tog kanala tradicionalnost, informativne emisije i pristojan kulturno-naučni program. Sa druge strane, nedostaci leže u tome što se servis u javnosti percipira kao pristrasan i neobjektivan, pod pritiskom politike. Program gledaju najviše stariji građani i to Crnogorci dok druge etničke skupine ostaju van domašaja.
Prema finansijskom izveštaju RTCG objavljenom na sajtu ovog javnog servisa, ova kompanije je prošle godine ostvarila prihod od 10,2 miliona evra, što je 1,1 milion evra manje nego u 2010.
Iz budžeta je dobila 8,6 miliona evra ili 617.000 manje u odnosu na 2010. Od marketinga u ovom periodu je prihodovano skoro 985.000 evra ili 82% od plana, a u odnosu na 2010. godinu marketing je zaradio 230.662 evra manje.
U finansijskom planu za 2012. takođe javno objavljenom, navodi se da RTCG ove godine može da računa na 9,6 miliona evra prihoda, od čega 7,2 miliona iz budžeta Crne Gore. Od marketinga je RTCG planirala da dobije 1,5 miliona evra u ovoj godini ili 57% više nego ranije godina.
Da pritisak bude veći, baš na dan posete Kaponea, crnogorski parlament je izglasao osnivanje novog skupštinskog kanala koji će poslovati u okviru RTCG, a za koji neće biti izdvojena nikakva dodatna sredstva.
Kapon je ocenio da je RTCG uspešno sprovela reforme i povećale nivo gledanosti od kad je Rade Vojvodić stupio na mesto generalnog direktora RTCG u decembru prošle godine.
Međutim, on je naglasio da RTCG treba više novca, ne samo za svakodnevno poslovanje, već i da bi vratio dugove i za proces digitalizaciju na koju bi trebalo da pređe od 2015.
RTGG od vlade takođe traži da finansijski pomogne programe smanjenja zaposlenih. RTCG je smanjila broj zaposlenih sa 833 u januaru 2011. na 720 u julu 2012, a planira da još smanji broj zaposlenih na nešto više od 600.
Menadžment je naime zaključio da su sa smanjenim budžetom proizvodnja i emitovanje programa mogući jedino ako se smanji broj zaposlenih jer i inače postoji višak. Uštede su planirane i u delu materijalnih troškova za struju, telefone za koje bi se računi smanjili više od dva puta, materijala za rad i slično.
Plan menadžmenta je da se problem viška zaposlenih reši sporazumnim otkazima uz isplatu otpremnine. Inače bruto plate u troškovima RTCG učestvuju sa 65%. Međutim, pošto RTCG za to nema novca, namera je bila da javni servis uz garancije Vlade Crne Gore podigne kredit sa počekom (grejs periodom) i otplatom na više godina.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: RTCG
Povezani sadržaj
|
|
|