Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Mogući pritisci pri usaglašavanju zakona o informisanju    

Objavljeno : 20.03.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima je u načelu dobar, ali se postavlja pitanje da li će se u njegovim konačnom usaglašavanju i izglasavanju odoleti političkim pritiscima i kako će se primenjivati u praksi, rečeno je 20. marta u panel diskusiji "Država i tržište medija". Učesnici rasprave su rekli da razumeju strahovanja pojedinih medija, pre svega lokalnih, zbog rešenja koje predviđa prestanak njihovog finansiranja iz budžeta, ali su ocenili da se ne mogu praviti izuzeci. Za opstanak medija je ključan i zakon o oglašavanju a potrebno je omogućiti uvid u to koliko i kako se državna sredstva troše na oglašavanje u medijima.

 

Član radne grupe za izradu medijskih zakona Aleksandar Gajović je rekao da veruje u nacrt zakona o javnom informisanju i da je optimista u pogledu njegove primene, a da zakon treba da pruži rešenja za povlačenje države iz te oblasti.

 

"Razumem u potpunosti strah onih koji treba da pređu na drugi način finansiranja, jer ovo do sada kao da je bilo kao neko stečeno pravo a toga nema", rekao je Gajović i dodao da zakon ne ukida medije koji se finansiraju iz budžeta već "promoviše novo ponašanje i transformaciju medija u pravcu privatizacije".

 

Gajović je rekao da se treba detaljno pozabaviti time kako će se privatizacija odvijati i ko će biti medijski vlasnici. "Ovaj zakon predviđa nekoliko modaliteta kako se ta privatizacija može uspešno i uspešnije nego do sada urediti. Ne može ništa preko noći. Ja lično verujem u ovaj zakon i verujem u njegovu primenu", kazao je on.

 

On je ocenio i da je u javnoj raspravi osporen mali deo zakona - oko 20 od 156 odredbi, dok je predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović ukazao da se one odnose na suštinski deo zakona kojim se regulišu povlačenje država iz vlasništa u medijima i prestanak finasniranja medija iz budžeta.

 

Obradović je rekao da je radna grupa uglavnom uradila dobar posao, ali da postoji veliki politički pritisak koji će doći do izražaja, navodeći da je Stubio B krenuo sa kampanjom da se nastavi finansiranje iz budžeta.

 

"Ja razumem kolege iz Studija B, imali su poziciju koja je bila komotna, nije im svejedno, ne znaju šta ih očekuje, ko će biti novi vlasnik i kako će se odvijati privatizacija. Ipak, mi ne možemo činiti izuzetke. Zato što smo pravili izuzetke, zato smo i došli ovde gde smo sada", kazao je Obradović.

 

Osvrnuvši se na nedavnu izjavu premijera Srbije Ivice Dačića da u medijsku reformu ne treba da se ide prebrzo, Obradović je rekao da reforma traje već 10 godina i da je trebalo da bude završena 2005.

 

"Videćemo kada (zakon) dođe u Skupštinu da li će se zadržati osnovna intencija ili će vlada podleći različitim pritiscima", rekao je on i dodao da je su regionalni servisi politički koncept nastao dogovorom Demokratske stranke i Ujedinjenih regiona Srbije o šest regionalnih servisa koji se zatim širio i razvijao.

 

Predsednik NUNS-a poručio je da je definisanje uloge države u medijima centralno pitanje ne samo medijskog sistema, već i celokupne slobode informisanja u Srbiji. Prema njegovim rečima, glavno je pitanje da li se novim zakonom "razvlašćuje država" u domenu medija.

 

 

 

 

 

Obradović je rekao da se po svaku cenu traži zadržavanje privilegija koje sa sobom nosi finasiranje iz budžeta i privilegovan položaj na medijskom tržištu.

 

UNS: Uvrstiti podatke i o finansiranju iz inostranstva

 

Član upranvog odbora Udruženja novinara Srbije (UNS) Vladimir Radomirović rekao je da "ovaj zakonski predlog ide u dobrom pravcu", ali da bi trebalo da predviđa i dostavljanje podataka o finasiranju sredstvima iz inostranstva.

 

"Tražimo da u zakon uđe da, osim državne pomoći koju mediji dobijaju, bude jasno navedeno i kakvu pomoć u kom iznosu mediji dobijaju iz stranih izvora, od stranih država i stranih agencija", kazao je Radomirović.

 

On smatra da zakonom treba definisati kriterijume za intervenciju države na medijskom tržištu. "Neophodno je da definišemo nivo sredstava koji se dodeljuju medijima. UNS predlaže da to bude 2% budžeta lokalnih samouprava. Komisije koje određuju ko ce dobijati pomoć treba da budu sastavljene od članova novinarskih udruženja", kazao je Radomirović.

 

Predstavnik UNS-a je naveo da treba razmotriti rešenje prema kojem vlasništvo u medijima koji treba da budu privatizovani, a imaju veliki javni značaj, preuzmu javne fondacije sa otvorenom strukturom upavljanja. To je rešenje koje nije nepoznato u Evropi za neke od naših medija to bi bila dobra mogućnost", naveo je Radomirović.

 

To rešenje bi isključilo mogućnost davanja akcija zpaoslenima, čime bi se sprečilo da neko zati ostvari monopol u takvom mediju.

 

Direktor SOS kanala Dragiša Kovačević rekao je da nacrt zakona ima dosta dobrih polaznih tačaka, ali da je pitanje šta će biti u praksi i kada će početi da funkcioniše.

 

Na panel diskusiji "Država i medijsko tržište" Gajoveć je najavio da bi nacrt zakona o javnom informisanju trebalo da uđe u proceduru u drugoj polovini aprila.

 

On je dodao da će radna grupa sledeće nedelje sastati kako bi razmotrila dostavljene primedbe na nacrta zkaona kojih je oko 30, kao i da zakon mora da prođe i skupštinski odbor tako da mu predstoji još usaglašavanja. "Ima veoma dobrih sugestija. Sve ono što smatramo da je u redu ugradićemo u zakon", rekao je on.

 

Pitanje oglašavanja države u medijima

 

U raspravi je ukazano da je za opstanak medija važan zakon o oglašavanju koji takođe treba da se pripremi, a bilo je reč i o učešću države i javnih preduzeća u oglašavanju, uključujući i na stranim satelitskim kanalima.

 

Predsednik NUNS-a podsetio je i na analizu bivše predsednice Saveta za borbu protiv korupcije Verice Barać, iz 2011. godine, koja je pokazala da pored vlasništva ili suvlasništva, država sa oko 40% učestvuje i u marketinškim prihodima medija.

 

Obradović je rekao da moraju postojati mehanizmi koji će pružati uvid u to kako će se trošiti sredstva države za oglašavanje u medijima i naveo primer Velike Britanije u kojoj svake godine ministarstva prijavljuje nadležnom telu sredstva koje će plasirati u medije i čekaju odoborenje za to.

 

On je rekao da je vlada propustila da uredi to pitanje i da je zato potrebna rasprava o izveštaju Verice Barać.

 

Radomirović je rekao da u nacrtu zakona neke odredbe treba pojačati kako bi se omogućuo uvid u to koliko sredstava medijima daju državni organi. On je dodao da javna preduzeća koja imaju monopol ne treba da se oglašavaju u medijima, osim kada moraju da obaveste potrošače o nekim promenama.

 

U raspravi je upozoreno da je digitalizacija jedno od ključnih pitanja kojima se ne poklanja dovoljno pažnje i da, ako Srbija do isteka roka 2015. ne pređe na digitalni signal, preti opasnost da bude preplavljena signalima iz okolnih zemalja i da joj bude zatvoren pristup takozvanim multipleksima.

 

Strani programi kao nelojalna konkurencija

 

Direktor SOS kanala Dragiša Kovačević je ocenio i da nacrtom zakona nije obuhvaćeno pitanje stranih satelitskih programa kojih je oko 100 u Sribji. On je dodao da će se to rešavati zakonom o elektronskim medijima, ali da je važno i krovnim zakonom reći da li će se tretirati kao domaći kanali i da li će im Republička radiodifuzna agencija izadavati dozvole.

 

On je rekao da da 30 do 40% marektinških sredstava ide tim kanalima i da se novac odliva u inostranstvo, kao i da im se ne naplaćuje PDV.

 

Gajović je rekao da očekuje za oko dve nedelje bude gotov nacrt zakona o elektronskim medijima i da je "na jako dobrom tragu da se reše ova pitanja".

 

Izvor: EurActiv.rs

Video: Beta

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA