Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Usvojen Zakon o finansiranju političkih aktivnosti
|
|
|
Objavljeno : 14.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Skupština Srbije usvojila je 14. juna Zakon o finansiranju političkih aktivnosti, čime je ispunjen još jedan od uslova na putu ka Evropskoj uniji - stvaranje okvira za efikasniju kontrolu finansiranja političkih organizacija. Srbija je 14. juna, usvajanjem izmena Zakona o akcizama, rešila i sporno pitanje dvojnih akciza na gorivo koje je početkom godine pretilo da naruši poverenje EU. Zbog izjednačavanja akciza gorivo će, međutim, ponovo poskupeti u Srbiji.
Za Zakon o finansiranju političkih aktivnost, koji uvodi niz novina u načinu i kontroli finansiranja političkih subjekata, glasala su 133 poslanika vladajuće većine i Liberalno-demokratske partije, koliko ih je i bilo u sali. Predstavnici ostalih stranaka opozicije nisu prisustvovali glasanju.
Prema Akcionom planu Vlade Srbije za sticanje stutusa kandidata, usvajanje tog zakona je bilo planirano za prvo tromesečje ove godine. Venecijanska komisija Saveta Evrope je, međutim, nacrt dva puta vraćala Srbiji sa kritikama zbog manjkavosti, poput isuviše velikog iznosa predviđenog za političke stranke i usmerenosti na kazne umesto na prevenciju propusta u finansiranju stranaka.
Uvođenje striktnijih i jasnijih pravila u finansiranje političkih aktivnosti je veoma značajno za EU, jer utiče i na borbu protiv korupcije, koja je jedan od gorućih problema Srbije.
Prema rečima predlagača, novi zakon bi trebalo da omogući transparentan rad i finansiranje političkih stranaka, kao i uvid najšire javnosti u izvore finansiranja političkih subjekata i njihovih aktivnosti.
Background Srbija u oktobru očekuje mišljenje Evropske komisije o statusu kandidata za EU, koji je preporuka zemljama članicama za dodelu tog statusa. Srpske vlasti nadaju se da će Srbiji taj status i biti odobren do kraja godine i da će, u najboljoj varijanti, dobiti i datum za otvaranje pregovora.
Da bi dobila status kandidata Srbija treba da ostvari preporuke Evropske komisije, a za ostvarenje tog cilja Vlada Srbije je krajem decembra 2010. napravila Akcioni plan za sticanje statusa kandidata. Među planiranim aktivnostima posebno je važno pronalaženje odgovarajućeg modela za restituciju, a vlasti Srbije treba da reše i pitanje vraćanja imovine na lokalnom nivou i javne svojine Vojvodini, kao i da dalje unaprede rad pravosuđa.
Propisano je da se iz budžeta Srbije izdvoji 0,15% za redovni rad političkih stranaka, a za finansiranje troškova izborne kampanje iz javnih izvora u godini u kojoj se održavaju izbori, određuje se 0,1% rashoda budžeta. Novina je polaganje izbornog jemstva političkih subjekata koji nameravaju da koriste sredstva iz javnih izvora za finansiranje izborne kampanje i njegovo vraćanje u budžet ako politički subjekt na izborima ne osvoji 1% važećih glasova, odnosno 0,2 ukoliko predstavlja stranku manjine.
Političke stranke se finansiraju iz javnih izvora, odnosno budžeta i privatnih izvora koje čine članarina, prilog, nasledstvo i prihod od imovine, a novi privatni izvori jesu legat i zaduživanje kod komercijalnih banaka. Predviđeno je i da se politička stranka može finansirati putem priloga međunarodnih političkih udruženja, s tim što takvi prilozi ne mogu biti u novcu.
Radi efikasnije kontrole, prilozi se mogu davati isključivo uplatom preko tekućeg računa davaoca, uz obavezu političke stranke da evidentira svaki prilog i da na svom sajtu objavi davanje čija je vrednost na godišnjem nivou veća od jedne prosečne mesečne plate.
Krivično delo, po zakonu, predstavlja pribavljanje sredstava za finansiranje političkih subjekata protivno odredbama zakona za šta je kazna zatvor od tri meseca do tri godine.
Izjednačavanje akciza na gorivo
Usvajanjem izmena Zakona o akcizama u Skupštini Srbije 14. juna Srbija je izmenila propise prema kojima su akcize bile više za naftne derivate evro kvaliteta koji se ne proizvede u Naftnoj industriji Srbije (NIS), najvećem snadbevaču pumpi u Srbiji. Srbija je time ispunila zahtev Evropske komisije da se akcize na domaća i uvozna goriva izjednače.
Srbija je 1. januara uvela nove, dvoje akcize, a Evropska komisija je zatražila u februaru od Srbije da uskladi akcize pošto je ocenjeno da novim akcizama na naftne derivate krši Prelazni trgovinski sporazum Srbije sa EU.
Evropska komisija dala je mišljenje o akcizama na zahtev Ministarstva finansija Srbije, koje je to zatražilo u pismu u kojem je iznelo stav da se različite akcize ne kose sa Prelaznim trgovinskim sporazumom i da i u Uniji neke zemlje imaju sličan način oporezivanja.
Predlog rešenja koje predviđa vraćanje na sistem u kome se ne pravi razlika izmedu domaćih i stranih proizvođača, Evropskoj komisiji predstavio je u martu u Briselu potpredsednik Vlade Srbije Bozidar Đelić. On je prethodno u februaru rekao da Srbija u godini u kojoj želi da dobije status kandidata ne sme da "dopusti takve stvari".
Zbog usklađivanja akciza, benzin će u Srbiji poskupeti 4,5 dinara po litru, a dizel dva dinara. Za sve vrste motornih benzina važiće jedinstvena akciza od 49,5 dinara za litar, a za dizel goriva 37 dinara za litar. Izmene zakona stupiće na snagu osam dana nakon objavljivanja u Služenom glasniku.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|