Stampa
Dačić: Razgovaraćemo sa Briselom o carinama  

Objavljeno : 25.12.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Srpske vlasti će, kako je najavio premijer Srbije Ivica Dačić, razgovarati sa evropskim zvaničnicima o procesu ukidanja i smanjenja carina za prehrambene i poljoprivredne proizvode iz EU tokom kojega je trebalo da se srpska poljoprivreda pripremi za konkurenciju iz EU. Prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno Prelaznom trgovinskom sporazumu, Srbija treba da do 2014. ukine zaštitne carine za najveći deo poljoprivrednih proizvoda iz EU. Međutim, stručnjaci ocenjuju da Srbija nije u potpunosti iskoristila prelazni rok od 6 godina do učini poljoprivredu dovoljno konkurentnom u odnosu na evropsku.

 

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je 25. decembra da će se sa Evropskom unijom razgovarati o tome kako da srpska poljoprivreda ne bude oštećena zbog smanjenja ili ukidanja carina na pojedine poljoprivredne i prehrambene proizvode iz Evropske unije.

 

"Kada je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom potpisan (2008) računalo se da ćemo se brže približavati EU", rekao je Dačić novinarima u Sava centru govoreći o smanjenju i ukidanju carina na pojedine proizvode iz EU i položaju srpske poljoprivrede.

 

Dačić je rekao da će potpredsednica vlade Suzana Grubješić i sef vladine Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević u Briselu razgovarati o problemu ukidanja i smanjenja carina za prehrambene i poljoprivredne proizvode iz EU.

 

Dačić je novinarima u beogradskom centru "Sava" rekao da je uredba vlade o smanjenju i ukidanju carina na pojedine poljoprivredne proizvodine iz EU doneta 24. decembra radi poštovanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Background

Srbija i EU su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum potpisale 29. aprila 2008. godine. SSP stupa na snagu tek kada ga ratifikuju sve zemlje, a u međuvremenu se primenjuje Prelazni trgovinski sporazum, koji se odnosi na trgovinske aspekte SSP-a.

 

Srbija je odlučila da počne da primenjuje Prelazni trgovinski sporazum 1. januara 2009. godine, godinu dana pre nego što je njegova primena odobrena i u EU.

 

SSP su do sada ratifikovale sve članice EU osim Litvanije.

 

 

Srbija se potpisivanjem SSP i Prelaznog trgovinskog sporazuma obavezala da će ukinuti carinsku zaštitu za industrijske proizvode i za najveći deo poljoprivrednih proizvoda u prelaznom roku od 6 godina, odnosno do 1. januara 2014.

 

U skladu s tim, Vlada Srbije je 24. decembra donela odluku kojom se u petoj godini primene sporazuma postepeno smanjuju dažbine na uvoz nekih poljoprivrednih proizvoda iz zemalja Evropske unije. Ta odluka stupa na snagu 1. januara 2013. godine.

 

Oko 42% tarifnih linija koje se odnose na poljoprovrende proizvode koji se uvoze iz EU je u 2012. kao i u prethodnoj godini imalo carinsku stopu 0%.

 

Prosečno carinsko opterećenje u odnosu na prethodnu godinu je u 2012. smanjeno za poljoprivredne proizvode sa 7,2% na 5,32%, a za industrijske sa 1,32% na 0,82%.

 

Puna liberalizacija trgovine industrijskom robom biće završena 1. januura 2014, dok carine na uvoz poljoprivredne robe neće biti u potpunosti ukinute ni nakon tog datuma.

 

Na snazi će, sve do ulaska Srbije u EU, ostati zaštitne carine za pojedine proizvode, poput mesa, mleka, maslaca, sira, kururuza, šljiva, jagoda, trešanja, paradajza, paprike, sircćeta, šećer, duvan ili voćnih sokova.

 

Izvor: Beta i EurActiv.rs

Foto: sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar