Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izvestan napredak u dijalogu, nastavak 2. aprila
|
|
|
Objavljeno : 21.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Sedma runda dijaloga premijera Srbije i Kosova završena je 20. marta bez dogovora, izvestan napredak je postignut, ali razlike u vezi sa zajednicom srpskih opština na Kosovu i dalje postoje. Nastavak dijaloga je zakazan za 2. april, a visoka predstavnica EU Ketrin Ešton veruje da bi tada moglo biti postignuto zaključno rešenje. Premijer Srbije Ivice Dačić smatra da je dogovor "ni daleko ni blizu". Sličan stav ima i premijer Kosova Hašim Tači koji ipak očekuje rešenje o normalizaciji odnosa u narednim danima. Vlada Srbije zatražila je 21. marta da se dijalog sa Prištinom nastavi bez pritisaka kako bi se pronašlo pravedno rešenje koje bi osiguralo život Srba u južnoj pokrajini i kako bi se Srbiji otvorile evropske perspektive.
Premijeri Srbije i Kosova, Ivica Dačić i Hašim Tači i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton konstatovali su 20. marta u Briselu da je u sedmoj rundi dijaloga postignut napredak.
Naglasivši da je po njenom mišljenju sigurno postignut napredak, Ešton je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Dačićem i Tačijem rekla da smatra da se u dijalogu došlo veoma blizu rešenja, iako se razgovaralo o teškim pitanjima vezanim za sever Kosova.
Eštonova je rekla da veruje da će zaključno rešenje biti nađeno na završnom sastanku 2. aprila.
Tači je rekao da očekuje da u narednim danima dođe do rešenja o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, "pre svega u severnoj Mitrovici".
"Očekujemo da u narednim danima dođemo do rešenja o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, pre svega u severnoj Mitrovici. Mi takođe želimo slobodu kretanja, vladavinu zakona i razvoj demokratskog društva", rekao je Tači i istakao da "dogovor o normalizaciji odnosa znači postizanje stabilnosti u čitavom regionu".
"Uveren sam da će budućnost dva naroda biti budućnost mira i razvoja", rekao je kosovski premijer, navodeći da je sastanak bio maratonski i vođen u konstruktivnom duhu.
Dačić je rekao da dogovor Beograda i Prištine nije ni blizu ni daleko, jer se pogled na situaciju u svakom trenutku menja.
"I dalje postoje neke razlike, prvenstveno o zajednici srpskih opština na Kosovu, ali mogu da kazem da smo za ovih sedam susreta izgradili odnos u kojem poštujemo dogovore i rešavamo teška pitanja", rekao je Dačić na konferenciji za novinare.
Dačić je istakao da su "razgovori bili žustri i zato što smo razgovarali o najvećim, najtežim temama koje muče odnose Beograda i Prištine već više decenija".
"Srbija je privržena dijalogu. To ne radimo zbog datuma, već zbog potrebe da rešimo ovaj problem i da se okrenemo budućnosti. Na takav način bi odnosi između Beograda i Prištine bili faktor stabilnosti u celom regionu. Zato se mi zalažemo za sveobuhvatno, dugoročno rešenje. Da bi do tog rešenja došlo potrebno je uložiti mnogo truda, uvažiti interese jedne i druge strane", ocenio je Dačić.
On je dodao da smatra da je predlog Beograda za zajednicu srpskih opština najbolji način za prevazilaženje problema paralelizma institucija.
"Srbija ne želi da kupi vreme, da igra bilo kakve igre, ni sa EU, ni sa Prištinom. Mi vremena nemamo, ne zbog datuma, već zbog toga što moramo da rešavamo probleme kako bismo doveli naš narod i državu da živi kao sav normalan svet. I zato mislim da smo i danas ostvarili određeni progres, bez obzira što smo imali teške razgovore, u više faza i rundi. Nadam se da bi kako vreme odmiče optimizam za dolazak rešenja mogao da bude sve veći", rekao je Dačić.
Runda dijaloga trajala je gotovo 12 sati, a održano je više zajedničkih i odvojenih sastanaka u pokušaju da se približe stavovi. Sa učesnicima dijaloga i funkcionerima EU niz odvojenih susreta imao je i smerički diplomata zadužen za Zapadni Balkan Filip Riker.
Riker je izrazio 20. marta u Briselu uverenje da je moguće da će u dijalogu Beograda i Prištine biti postignut dogovor, pod uslovom da obe strane budu konstruktivne i usredsrede se na budućnost svojih naroda. On je podvukao da SAD snažno podržavaju proces normalizacije odnosa između Srbije i Kosova.
Poređenje Brisela i Rambujea, papir se nije mogao potpisati
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je da predlog koji je Srbija juče dobila u Briselu nije prihvatljiv i da niko u dijalogu, osim Beograda, nije pokazao spremnost na kompromis, što srpskoj strani nije pruzilo apsolutno nikakvu šansu da ponuđeno i prihvati.
"Nadam se da ćemo moći da postignemo dogovor sa Prištinom, ali pred naš narod ne možemo da izađemo praznih ruku... želim da znate da nam nisu dali nijedan posto šanse da papir prihvatimo", naveo je Vučić.
Prvi potpredsednik Vlade kazao je da Srbija ne odustaje od evropskog puta i da se nada da će dogovor sa Prištnom ipak biti postignut.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da su u Briselu Srbiji postavljeni neprihvatljivi uslovi koji su ispod minimuma nacionalnih interesa, te da je situacija bila slična kao u Rambujeu - da se Srbiji nudi nešto za šta svi unapred znaju da ne može da prihvati.
Stavovi
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić izrazio je 21. marta nadu da Beograd neće prihvatiti "sramne uslove" koji se postavljaju u dijalogu s Prištinom, koji inače treba prekinuti.
Poslanik Socijalističke partije Srbije u Skupštini Srbije Dejan Radenković ocenio je da se u pregovorima ide ka približavanju stavova i da se mora doći do kompromisa.
Bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Ognjen Pribićević ocenio je da su pregovori Beograda i Prištine očekivano teški jer sada "ulaze u završnu fazu", ali i zbog unutrašnjepolitičkih potreba obe strane. Pribićević je kazao da napredak u dijalogu vidi u zajedničkoj konferenciji za novinare učesnika razgovora.
Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi ponovio je da EU i SAD žele da se pregovori Beograda i Prištine što pre nastave i završe, kao i da su SAD oduševljene činjenicom da EU i Ketrin Ešton odvajaju toliko vremena da pomognu Srbiji.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|