Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bez dogovora u dijalogu, neizvesno dobijanje datuma
|
|
|
Objavljeno : 03.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Osma runda pregovora delegacija vlada Srbije i Kosova u Briselu završena je u noći između 2. i 3. aprila bez sporazuma zbog i dalje veoma velikih razlika oko glavnog pitanja - ovlašćenja zajednice srpskih opština na Kosovu, pre svega u oblasti policije i pravosuđa. Srbija teško da može da računa na datum za početak pregovora o članstvu u EU bez dogovora sa Prištinom, ali još ima izvesnog prostora za postizanje dogovora. Sastanaka uz posredovanje EU više neće biti, ali je Beogradu i Prištini ostavljeno neko vreme za konsultacije i konačne odluke.
Ketrin Ešton (Catherine Ashton), posrednica EU u pregovorima delegacija vlada Srbije i Kosova u Briselu, izjavila je da je između stavova dve strane "uzak, ali dubok jaz" i da je osma runda bila "poslednji put kada se formalno sastaju".
Ona je navela da je "jedan broj predloga stavljen na sto". "Sada će se obe strane vratiti i konsultovati se sa svojim kolegama u svojim glavnim gradovima, i u narednih nekoliko dana mi javiti svoje odluke", iznela je Ešton.
Premijer Srbije Ivica Dačić je posle 14 sati pregovora s delegacijom Vlade Kosova, koje je ocenio kao veoma teške "ne po tonu, već po onome što se dobija i gubi". On je rekao da su dve strane izložile stavove, da to nije kraj razgovora i da će biti potrebno da se naknadno sve to razmotri i u Beogradu i u Prištini.
Dačić nije isključio mogućnost da dođe do novog sastanka, a premijer Kosova Hašim Tači rekao je da bi još jedan sastanak delegacija vlada Srbije i Kosova mogao biti održan u narednih nedelju dana, ali da je potrebno da srpska strana do tada uvaži neke od predloga Prištine.
Premijer Srbije je rekao da nema mnogo vremena, ali da očekuje da sledeće nedelje bude daljih koraka, a da dotle mora da se razgovara u Beogradu o tome kakva je situacija.
Rekao je da, i ako ne dođe do dogovora, Srbija ostaje privržena dijalogu, u svakom "formatu", na svakom mestu, ako treba i da direktno razgovara sa Prištinom, bez ikakvog posrednika.
Teško do datuma bez dogovora s Prištinom
Na pitanje da li Srbija sada može da računa na dobijanje datuma početka pregovora o prijemu u EU, Dačić je rekao da smatra da to nije najvažnije pitanje, ali da je pitanje zajednica opština postalo deo problema za dobijanje datuma, i da, ukoliko ne bude pozitivnog ishoda pregovora s Kosovom, veoma će teško Srbija doći do datuma.
"Imamo još neko vreme da eventualno dođemo do nekog rešenja, da sagledamo, da sakupimo utiske posle ovog teškog dana", rekao je Dačić.
Naglasio je da je Srbija spremna da učini sve da bi se ispunili uslovi EU za dobijanje datuma, čak i na neke dodatne korake za to.
Premijer Srbije je istakao jedinstvo delegacije Vlade Srbije u pregovorima, bez obzira na partijsku pripadnost, i dodao da mu je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić zbog neuspeha pregovora ponudio ostavku koju je on odbio.
Tači: Vučić nije navikao na realnost dijaloga
Kosovski premijer je naglasio da predložena zajednica srpskih opština na Kosovu "neće nikada imati izvršna i zakonodavna ovlašćenja" jer to nije u skladu sa Ustavom Kosova.
Tači je rekao da je sastanak bio veoma težak, iscrpljujući i da je njegova, prištinska strana bila "veoma širokogruda" u "stavovima i ponudama", dok su stavovi Beograda bili "statični".
Albanski novinari su na "Tviteru" preneli da je Tači rekao da potredsednik Vlade Srbije Aleksandar "Vučić nije navikao na realnost dijaloga".
Dacić je rekao da je Tači u poslednjoj, osmoj rundi pregovora odbijao da prihvati ovlašćenja za predloženu zajednicu srpskih opština na Kosovu, zato što u Prištini postoji strahovanje da bi to mogao biti korak ka njihovom otcepljenju.
Vlada Srbija je tražila da predložena zajednica srpskih opština ima nadležnosti u pravosuđu, policiji i prostornom planiranju, a da Kosovske bezbednosne snage ne budu bilo gde gde žive Srbi.
Portparolka američkog Stejt departmenta Viktorija Nuland je saopštila 2. aprila da je stav SAD da Kosovo treba da odluči "kako će uspostaviti autonomiju koju traže Srbi" sa severa Kosova.
Nuland je na konferenciji za novinare rekla da je "uloga Srbije da jasno stavi do znanja građanima Srbije, etničkim Srbima (na Kosovu) da je vreme da se ta pitanja reše".
Stavovi
Predsednik opozicione Demokratske stranke Srbije (D S S) Vojislav Koštunica ocenio je 3. aprila da je važno to što je delegacija Vlade Srbije juče u Briselu "odbacila ultimatum Evropske unije da bude saučesnik u razbijanju zemlje i stvaranju nezavisnog Kosova".
"Prvi put posle 2008. godine Evropska unija je čula da Srbija može da kaže 'Ne!' nedostojnim i ponižavajućim ponudama. Zato je ovo značajan korak za uspostavljanje preko potrebnog nacionalnog samopoštovanja i dostojanstva, koje je urušeno nerazumnom politikom da EU nema alternativu", piše u izjavi Koštunice za agenciju Beta.
Po rečima Koštunice, iako je Srbija bila izložena "velikom medijskom pritisku da je stvar završena" i da će Srbija "prihvatiti da uništi sopstvenu državnost" na Kosovu, ispostavilo se da Kosovo ima dublji i veći značaj nego što su to pretpostavljali zvaničnici Evropske unije.
Sociolog Dušan Janjić izrazio je 3. aprila očekivanje da će u narednim mesecima Srbija i Kosovo uprkos neuspehu pregovora u Briselu postići dogovor o severu Kosova i nadležnosti zajednice srpskih opština.
"Mislim da je dosta urađeno i da će dogovor o severu Kosova, što je ključan uzrok nesporazuma, ipak biti postignut", rekao je Janjić agenciji Beta i dodao da je sada, međutim, izvesno da će Srbija još morati da sačeka na dobijanje datuma za početak pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.
Janjić je upozorio i da bi eventualni izostanak dogovora Srbije i Kosova izazvao nestabilnost na severu Kosova, kao i da bi se to negativno odrazilo i na situaciju u Srbiji.
Prostora za dijalog Beograda i Prištine i dalje ima, ali je "mnogo manji nego juče", izjavio je 3. aprila agenciji Beta bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Ognjen Pribićević. "Ja ne mislim da je ovo kraj pregovora, ali mislim da sve ovo skupa predstavlja loš dan za sve tri strane", rekao je Pribićević.
"Verujem da će se pregovori nastaviti, ali mislim da će to otvoriti pitanje orijentacije Srbije, da li to ostaje Brisel ili će Srbija gledati više prema istoku" ocenio je bivši ambasador i dodao da smatra da će zagovornici pridruživanja Srbije EU "još više oslabiti".
Upravo završeni pregovori Beograda i Prištine nisu bili "potpuni neuspeh" ali neformalan nastavak razgovora "ne bi doneo ništa novo", rekao je 3. aprila agenciji Beta profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić.
Prema njegovima rečima, albanska strana u pregovorima pokazala je "previše trijumfalizma, a možda i suviše želje da se Srbija kazni".
"Sama Eštonova rekla je sinoć da su razlike 'uske ali duboke', što znači da od početka EU prosto nije bila takav faktor koji je mogao i jednima i drugima da ponudi kompenzaciju za ono što bi izgubili u pregovorima", rekao je Simić.
Bivši drzavni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Dušan Proroković ocenio je 3. aprila da se "ništa dramatično" neće dogoditi nakon neuspeha pregovora o Kosovu u Briselu, jer "oni ni u kom smislu nisu bili presudni".
Proroković, koji je i izvršni direktor Centra za strateške alternative, ocenio je da se u Srbiji sada mora otvoriti debata o statusu Kosova i Metohije unutar Srbije i kako se spremiti za "neke buduće pregovore".
"Pritisak na Srbiju da se prihvati Ahtisarijev plan će se sigurno nastaviti, mada on verovatno neće biti jak kao do sada, jer će se zapadne države, pre svih one u EU, sada pre svega posvetiti nizu unutrašnjih problema", rekao je on.
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|