Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


EK: Napredak u reformama i odnosima s Kosovom    

Objavljeno : 22.04.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija je preduzela značajne korake u normalizaciji odnosa sa Kosovom, a očekuje se da Beograd i Priština u duhu najnovijeg sporazuma nastave dalje da rade na normalizaciji odnosa i da će se, između ostalog, baviti i učešćem Kosova u međunarodnim telima, navodi se u prolećnom izveštaju Evropske komisije. U izveštaju koji je objavljen 22. aprila ističe se opredeljenost vlade za borbu protiv korupcije i reforme, a vlasti pozivaju da u izradu dokumenata i zakona uključe zainteresovane strane i obezbede vreme za razmatranje nacrta zakona u parlamentu. Traži se i da se više uvažavaju preporuke nezavisnih institucija. U izveštaju se ukazuje na izvestan napredak u unapređenju prava manjina, ali se traži efikasnija primena zakona.

 

Uz detaljno navođenje elemenata sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koji je parafiran 19. aprila u Briselu, u izveštaju se navodi da su se dve strane takođe dogovorile da nijedna neće blokirati ili ohrabrivati druge da blokiraju evropske integracije druge strane.

 

Dva strane su se takođe dogovorile da usvoje plan implementacije sporazuma do 26. aprila i da uspostave odbor za implementaciju uz posredovanje EU.

 

EU takođe očekuje da Beograd i Priština u duhu najnovijeg sporazuma nastave dalje da rade na normalizaciji odnosa i da će se baviti, između ostalog, učešćem Kosova u međunarodnim telima.

 

U izveštaju Evropske komisije se podseća da je dijalog Beograda i Prištine, nakon parlamentarnih izbora u Srbiji, podignut na visoki politički nivo uz posredovanje visoke predstavnice EU. Podseća se da je od oktobra 2012. godine do aprila 2013. godine održano 10 sastanaka premijera, a u februaru je održan i sastanak predsednika Srbije i Kosova, Tomislava Nikolića i Afitete Jahjaga.

 

U toku dijaloga dva premijera su uspostavila dobar radni odnos i pokazala političku hrabrost i zrelost u razgovoru o vrlo osetljivim i složenim temama, često sa teškom političkom atmosferom u pozadini, ocenila je Evropska komisija. Komisija takođe navodi da su se u poslednjoj fazi dijaloga sastancima priključili zamenici premijera obe strane što je donelo dodatni element političkog legitimiteta i stručnosti.

 

Komisija navodi da je najvažniji deo pregovora bila primena sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima. Do kraja decembra 2012. proradila su četiri prelaza, uključujući dva prelaza na severnom Kosovu, a od kraja februara ove godine operativno je svih šest prelaza. Beograd i Priština su se u toku dijaloga takođe složile da započnu naplatu poreza i da osnuju fond za razvoj severnog Kosova, konstatuje se u izveštaju.

 

Navodi se da se nastavlja primena sporazuma o carinskim pečatima. Uočen je dobar napredak po pitanju matičnih knjiga, i dodaje se da bi puna primena trebalo da bude završena do januara 2014. Kad je reč o katastru, Komisija ocenjuje da su obe strane u postupku preduzimanja neophodnih pripremnih koraka. Primena sporazuma o uzajamnom priznavanju univerzitetskih diploma se odvija "glatko".

 

Konstatuje se da se saradnja Srbije sa Euleksom popravlja u više oblasti. Ocenjuje se da će ta saradnja morati da se intenzivira kako se budu normalizovali odnosi dve strane.

 

Napredak u reformama

 

U proteklih nekoliko meseci Srbija je preduzela korake na podsticanju reformi u okviru integracija, a pored Akcionog plana za ispunjavanje preporuka Komisije iz 2012. vlada je usvojila i Nacionalnog plana za usklađivanja sa pravnom tekovinom EU od 2013. do 2016.

 

Srpska vlada je posvećena unapređenju vladavine prava, posebno u obasti reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije, uprkos izvesnom nazadovanju tokom prošle godine. Konstatuje se da se pripremaju strategije u nekoliko ključnih oblasti koji bi, prema planu, trebalo da budu usvojene u prvoj polovini 2013.

 

"Iako je prihvatila široke konsultacije u nekim oblastima i zatražila stručno znanje EU, srpska vlada i dalje mora da unapredi proces konsultacija sa svim zainteresovnaim stranama, što podrazumeva da se ostavi dovoljno vremena za neophodno razmatranje nacrta zakona u parlamentu", navodi se u izveštaju.

 

Ukazuje se da su unete tri važne izmene u Krivični zakona: uvođenje omogućavanja zloupotrebe ostvarivanja prava azila u drugim zemljama kao krivicncog dela, ukidanje krivicncog dela kleveta, kao i nedozvoljeno javno komentarisanje sudskih postupaka, kao i uvođenje instituta zločina iz mržnje kao otežavajuće okolnosti.

 

Pravosuđe

Kada je reč o pravosudnoj reformi, u izveštaju se navode koraci preduzeti nakon odluke Ustavnog suda iz jula 2012. na vraćanju sudija i tužilaca kojim se nakon reforme 2009. nisu postavljeni na funkcije.

 

"U toku je planiranje prilagođavanja mreža sudova i kancelarija tužilaca čiji je cilj da se obezbedi optimalno raspoređivanje ponovo postavljenih sudija i tužilaca blanasirajući između njihovih individualnih želja i ustavnih prava da se ne sele sa jednog mesta na drugo bez njihovog pristanka", konstatovala je Komisija.

 

Dodaje se da i dalje u mnogim slučajevima postoji "velika neravnoteža" u opterećenosti sudija i dužine prostupaka.

 

Dalja reforma mreže sudova zahteva sveobuhvantu analizu funkcionisanja sadašnje mreže u kontekstu troškova, efikansosti i pristupu pravdi. Da bi se osbezbedila održivost reforme bitna je srednjoročna i dugoročna strategije o pravosuđu.

 

U pripremi je nova strategija za period 2013-2018. čiji bi cilj trebalo da bude jačanje Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, kao tela koja, prema Ustavu, treba da garantuju nezavisnost pravosuđa. Strategija, takođe, treba da se bavi "nedostatkom stvarne nezavisnosti koja se javlja u mnogim vidovima u sadašnjem sistemu".

 

Sistem imenovanja i unapređenja sudija nije još nezavistan bilo od izvršne ili zakonodavne vlasti, a rad VSS i DVT treba da bude transprentniji, navodi se u izveštaju.

 

Borba protiv korupcije

 

Borba protiv korupcije zauzima centralni deo aktivnosti vlade od njenog formiranja uz poruku o "nultoj toleranciji". U izveštaju se konstatuje da je pokrenuto više istraga, uključujući slučajeve korupcije na visokom nivou, delom na osnovu spornih slučajeva privatizacije koje je ranije utvrdio Savet za borbu protiv korupcije.

 

Srbija je ostvarila izvestan napredak u borbi protiv organizovnaog kriminala, navodi se u izveštaju i kao zadovoljavajuća ocenjuje "orpeativna koordinacija i saradnja" među institucija zadužneih za bezbednost.

 

"Srbija treba da poboljša dosadašnje rezultate kada je reč o efikasnosti istrage, procesuiranju i presudama protiv odgovornih za korupciju i organizovani kriminala, kao i da se omoguće dodatne ljudski i finansijski resursi u oblastima poput zaštite svedoka, finansijskih istraga i specijalnog tužilaštva za organizovni kriminal", navodi se u izveštaju.

 

Dodaje se da je u pripremi nacrt strategije borbe protiv korupcije za 2013-2018, da u tome učestvuju sve nadležne institucije i zainteresonae strane i da se uzimaju u obzir pozitivni primeri iz regiona, a strategija odlikuje i strukturni i sektorski pristup.

 

Ocenjuje se da treba bolje definisati "dopunjujuće uloge Agencije za borbu protiv korupcije i Saveta za borbu protiv korupcije" za primenu i nadzor strategije, kao i da saradnja među institucijama treba da bude pospešena.

 

Nezavisne institucije

 

Evropska komisija je ocenila da na planu nezavisnih institucija i dalje ima prostora za poboljšanje. Konstatuje se da se izveštajima i preporukama nezavisnih institucija "nedovoljno posvećuje pažnja" na političkom nivou i da ih ne prate odgovarajući koraci. U izveštaju se dodaje da je nezavisnim institucijama potrebno obezbediti dovoljne resurse.

 

Konstatuje se da su zaštitnik građana i poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti počeli da sarađuju sa nedavno uspostavljenim Odborom za kontrolu službi bezbednost i da se na osnovu njihovih preoporuka usvojene izmene zakona o Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA) Vojnoobavestajnoj agenciji (VOA) na osnovu kojih će tajni elektronski nadzor komunikacija biti moguć samo uz odobrenje suda.

 

"Srbija treba da osigura da njen pravni okvir jasno razlikuje presretanje (komunikacija) u okviru krivične istrage i i presretanje za potrebe državne bezbednosti u skladu sa najboljim evorpskim praksama", navodi se izveštaju.

 

Borba protiv diskriminacije

 

Evropska komisija je ocenila da je izvestan napredak ostvaren na polju antidiskriminacione politike, da opšti pravni okvir postoji ali da treba unaprediti primenu i to kroz dosledne napore vlasti, uključujući i kreiranje povoljnije klime u društvu.

 

Navodi se da je u pripremi strategija za borbu protiv diskriminacije za 2013-18, koja treba da bude usvojena tokom drugog kvartala 2013. a pratiće je akcioni plan, ali i ukazuje da brojne odredbe antidiskrimninacionog zakona iz 2009. godine nisu u skladu sa Direktivom EU o antidiskriminaciji iz 2011, te da su pripreme za njihovu izmenu počele.

 

U slučaju LGBT populacije registruje se znatno više procesuiranja slučajeva diskriminacije tog dela populacije zahvaljujući obuci policije, razvoju sudske prakse i unapređenju saradnje sa LGBT populacijom. Takođe se beleži veći broj aktivnosti na podizanju svesti o pitanjima diskriminacije, posebno o pravima LGBT populacije.

 

Počele su i pripreme za beogradsku Paradu ponosa 2013. i takve napore, kako se ukazuje, treba podržati vidljivom političkom posvećenošću kako bi se unapredili uključivanje i zaštita LGBT populacije i poboljšali tolerancija i razumevanje u društvu.

 

U domenu zaštite manjina Srbija, nakon preporuka ombudsmana i poverenika za informacije, menja neka rešenja u zakonu o savetima nacionalnih manjima iz 2009. godine.

 

Navodi se i dobra praksa, posebno u sistemu školstva, za rumunsku manjinu u istočnoj Srbiji i Bošnjake u Sandžaku, dok se na jugu Srbije radi na obnovi dijaloga između centralne vlade i lokalnih vlasti.

 

Evropska komisija istakla je da Srbija mora znatno efikasnije da poštuje zakonski okvir o manjinama širom zemlje dodajući da će se napredak na tom planu pažljivo pratiti. Kada je reč o Romima, doneta su dva zakona koja obezbeđuju registrovanje "pravno nevidljivih" osoba. Napredak se beleži i kod uključivanja Roma u obrazovanje, razmatra se proširenje sistema pedagoške podrške i nastavlja sa merama za veće zapošljavanje Roma.

 

Poboljšanja se registruju i na planu zdravstva a Romi sada mogu da se registruju u centrima za socijalni rad i kada nemaju stalnu adresu dok je kod stanovanja Roma Srbija počela pripreme da u nacionalno zakonodavstvo uvede relevantne međunarodne standarde.

 

Ipak, potrebni su stalni napori, uključujući finansijski, kako bi se obezbedila puna primena Strategije za unapređenje položaja Roma i izbegla teška situacija romske populacije koja je često žrtva netolerancije, govora mržnje i čak fizičkih napada.

 

Izvor: Euractiv.rs

Foto: Evropska komisija

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA