Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Privatni fakulteti prednjače u borbi za studente
|
|
|
Objavljeno : 03.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Upis na fakultete svake godine prate organizovane pripreme, reklame i poneki provokativni slogan. Ipak, mali broj fakulteta u Srbiji organizovano obilazi srednje škole kako bi motivisali buduće brucoše. U promociji ipak prednjače privatni fakulteti koji u medijskim kampanjama naročito ističu dobro radno okruženje i moderne nastavne planove. Prema podacima iz 2012. u Srbiji postoji 18 univerziteta, od čega je 10 privatnih. Od 72 neuniverzitetske ustanove (strukovne studije i više škole), 52 su državne, a 20 je u privatnom vlasništvu.
Iako u većini slučajeva državni fakulteti ne obilaze srednje škole i promovišu se na taj način, postoje i fakulteti koji to rade svake godine.
"Imamo organizovan dan otvorenih vrata o kojem smo obavestili zainteresovane preko sajta fakulteta. Sav materijal namenjen budućim studentima nalazi se u fakultetskom informatoru. Posete srednjim školama su, takođe, naša dugogodišnja praksa", kaže Blaža Mitrović iz studentske službe Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu.
Određeni fakulteti, kao Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, pružaju informacije i o vannastavnim aktivnostima, traže povratne informacije od budućih brucoša i ostaju u kontaktu sa srednjoškolcima do samog upisa.
"Fakultet tehničkih nauka već nekoliko godina za maturante organizuje 'Otvorene dane'. Ideja da promovišemo fakultet nije proistekla iz potrebe da se upoređujemo sa drugim fakultetima, već iz potrebe da maturantima približimo studije na FTN-u", kaže Marija Nenadović iz marketing službe Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Background Prema podacima iz 2012. u Srbiji postoji 18 univerziteta, od čega je 10 privatnih. Od 72 neuniverzitetske ustanove (strukovne studije i više škole), 52 su državne, a 20 je u privatnom vlasništvu.
Visina školarine u školskoj 2012/13 na državnim fakultetima se kretala od 45.000 do 240.000 dinara, ali ove godine fakulteti, pred upis nove generacije, traže povećanje školarina.
Na privatnim fakultetima cene takođe variraju. Na Megatrendu brucoši koji upišu neki od fakuteta ne plaćaju školarinu, dok je na drugoj godini školarina 1.500 evra. Za umetničke fakultete školarina iznosi skoro 3.500 evra.
Pored zvaničnih sajtova fakulteta, srednjoškolci se mogu informisati i preko društvenih mreža i sajtova, poput kompanije Infostud.
"Na našem sajtu brucoši imaju mogućnost da pokrenu diskusije i razmene mišljenja sa svojim budućim kolegama. Takođe, aktivni su i na našoj Fejsbuk i Tviter stranici, na kojima se takođe informišu i savetuju sa starijim kolegama", kaže Tatjana Vidaković iz službe odnosa s javnošću kompanije Infostud.
Rangiranje i ocenjivanje fakulteta koje je u toku 2012. godine sproveo pokret "iSerbia", u prvi plan je stavio glas studenata. Ipak, rezultati istraživanja neće odmah imati uticaja na fakultete.
"Cilj projekta je da dugoročno utiče na podizanje kvaliteta visokoobrazovnog sistema i stoga ti rezultati ne mogu biti merljivi u kratkom roku. Potrebno je da prođe nekoliko godina kako bismo bili u prilici da pratimo promene i uticaj", kaže Ana Ranitović, jedan od autora istraživanja.
Ipak, rezultate ovih istraživanja nisu svi dočekali oberučke - postojali su i oni koji su negodovali zbog ovakvog vida ispitivanja studenata.
"U skladu sa očekivanjima, kada se u našoj zemlji uvode noviteti, javnost, pa i predstavnici fakulteta imaju podeljena mišljenja - bilo je i onih koji ne žele da šira javnost dobije pravu sliku o stanju visokoobrazovnog sistema iz perspektive samih studenata", kaže Miloš Jovanović, ko-autor istraživanja.
Postoje i određene oblasti obrazovanja za koje su mladi uvek zainteresovani i gde se ne postavlja pitanje ispunjenosti upisne kvote.
"Imamo organizovanu pripremnu nastavu, kao i informator. Nemamo dane otvorenih vrata, jer je fakultet toliko otvoren da srednjoškolci mogu da dolaze svakodnevno. Nismo organizovali posete srednjim školama, jer svake godine imamo i više zainteresovanih nego što možemo da primimo", kaže Ana Čekerevac, prodekanka za studeije prvog stepena na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Većina privatnih fakulteta u prvi plan stavlja dobro radno okruženje, interakciju sa brucošima i kvalitetan nastavni plan. Kreiranje slogana u toku predupisne kampanje je takođe popularno. Jedan od njih je "Budućnost je u pravu", slogan privatnog Pravnog fakulteta "Union".
"Posebna pažnja posvećena je organizovanju stručnih praksi u pravosudnim organima, sa ciljem unapređenja praktičnih znanja i veština studenata. Studentima je omogućeno učenje tri strana jezika tokom sve četiri godine studija, kao i izučavanje praktičnih pravnih veština, retorike i javnog nastupa", kaže Ivana Ilić sa Pravnog fakulteta "Union".
Pored fakulteta, postoje i organizacije, kao što je Beogradska otvorena škola, putem koje mladi mogu da dobiju dodatna znanja i usmere svoju karijeru u pravcu koji njima odgovara.
"Beogradska otvorena škola (BOŠ) još od 2004. godine radi na uspostavljanju i razvoju karijernog vođenja. BOŠ realizuje i radionice za mlade na teme razvoja karijere, karijernog informisanja, pripreme radne biografije i propratnih pisama, preduzetništva, veštine javnog govora, onlajn identiteta, brendiranja na internetu i mnoge druge", kaže Itana Miljanić, asistentkinja na projektima BOŠ-a.
Kada su u pitanju onlajn prezentacije fakulteta, većina poseduje zajedničke karakteristike. Najistaknutije su informacije o upisu i studijskim programima, kao i obaveštenja za studente. Ipak, mali broj sajtova je modernog dizajna, a još manji upućuje na povezanost sa društvenim mrežama, s obzirom na to da se mladi u velikom broju baš tamo informišu.
Neki od sajtova su vizuelno privlačniji, poput sajta Univerziteta Metropolitan, Fakulteta političkih nauka i Megatrenda. Drugi ipak više stavljaju akcenat na slogane, informacije o upisu i razlozima za upis.
Nekada studenti tek nakon upisa dobiju sve informacije o fakultetu koji su upisali, a one ne budu uvek pozitivne.
"Fakultetom sam zadovoljna, ali samo zahvaljujući svom trudu. Kada bih čekala osoblje da me o svemu obavesti, ništa ne bih na vreme uradila jer nisu baš ažurni. Prilikom upisa se nisam posebno raspitivala na fakultetu zahvaljujući starijem kolegi koji mi je pomogao u svemu ", kaže Tijana Keserović, brucoškinja Fakulteta političkih nauka.
Megatrend je tokom 2011. godine vodio upisnu kampanju pokušavajući da studente privuče sloganom "Šta ćeš ovde? Završi Megatrend i - pali", koji je naišao na negodovanje javnosti. Slogan je kasnije opravdavan dizajnom bilborda, dok je putem reči "pali" fakultet navodno imao nameru da kaže - vrati se u Srbiju.
I studenti privatnih fakulteta vide određene pozitivne i negativne strane studiranja na privatnim univerzitetima.
"Učimo iz stranih poznatih knjiga i, što je najvažnije, učimo ono što je stvarno bitno. Ne sviđaju mi se fakultetski slogani i politika koja se vodi, mislim da bi univerzitet bio ozbiljnije shvaćen kad bi se vodila mirnija politika, na ovakvom smo glasu prvenstveno zbog takvog pona[anja uprave", kaže Suzana Ilić, studentkinja fakulteta Megatrend.
Autor: Nemanja Rašić, stažista EurAktiva
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|