Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ključni sastanak premijera Srbije i Kosova pred samit EU
|
|
|
Objavljeno : 19.06.2013. | Ažurirano : 20.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači sastaće se 20. juna u Briselu kako bi razgovarali o sprovođenju sporazuma o normalizaciji odnosa - ključnom uslovu za napredak Srbije i Kosova u evropskim integracijama. Kako su javile Večernje novosti, potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić u poslednjem trenutku je odlučio da 20. juna uveče bude na radnoj večeri sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton. Kako se navodi, Vučić je odlučio se pridruži "kako bi preneo jasnu poruku da Srbija insistira na početku pristupnih pregovora sa EU u oktobru". Dačić i Tači treba da prilikom susreta u Briselu potvrde dosadašnje rezultate i doprinesu rešavanju pitanja u tehničkim pregovorima timova Beograda i Prištine koji se u cilju primene sporazuma vode od 4. juna u Briselu.
Prema prvobitnom planu, u sedištu EU trebalo je da se sastanu premijer Srbije Ivica Dačić i Hašim Tači, ali je Vučić u poslednjem trenutku prelomio da pojača stranu Beograda.
"Razlog za to su različiti stavovi unutar srpskog državnog vrha, povodom predstojeće odluke Evropskog saveta koja se očekuje na Vidovdan. Naime, Vučić tvrdo insistira da se iz Brisela precizno i bez odlaganja odredi oktobar kao mesec u kome će početi pregovori, dok premijer Dačić, navodno, nešto pomirljivije gleda i na eventualnu odluku o odlaganju početka pregovora za decembar ili za januar sledeće godine", pišu Novosti.
U skladu sa informacijama koje dobiju u Briselu, zvaničnici Srbije će, kako se navodi, povlačiti i naredne poteze.
Nakon sastanka Dačić-Tači visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i komesar za proširenje Štefan File će uputiti pismo članicama EU u kome će konstatovati šta je sve primenjeno i urađeno u vezi sa Briselskim sporazumom dve strane.
Od postignutog, odnosno od primene sporazuma o normalizaciji odnosa, u velikoj meri zavisi predstojeća odluka lidera EU o otvaranju pregovora o članstvu sa Srbijom i pregovora o sporazumu o pridruživanju s Kosovom.
Premijeri Srbije i Kosova će se sastati uoči samita EU 27. i 28. juna na kome će predsednici vlada i država članica razmotriti mogućnost napretka Srbije i Kosova u evropskih integracijama.
Beograd se nada pozitivnoj odluci o datumu za početak pregovora o članstvu sa Srbijom, a Kosovo početku pregovora o sporazumu o pridruživanju, ali je za to neophodno da se ostvare rezultati u primeni Sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Taj sporazum, koji je postignut 19. aprila uz posredovanje EU u Briselu, trebalo bi da bude sproveden do kraja godine a za pozitivnu odluku lidera EU potrebno je da se uvere da se postižu konkretni rezultati u njegovoj primeni.
Mukotrpan proces
Proces primene dogovorenog se kao i do sada pokazao kao mukotrpan ali obe strane, svesne rizika koje nosi zastoj u evropskim integracijama i ekonomskih posledica toga, ulažu napore da postignu rezultate.
Beograda i Priština su usaglasili plan primene sporazuma koji sadrži aktivnosti i rokove za njihovo sprovođenje, a njihovi timovi vode u Briselu pregovore o konkretnim rešenjima u oblasti telekomunikacija, pravosuđa, policije i bezbednosti.
Pozitivan korak predstavlja razmena oficira za vezu između Beograda i Prištine na osnovu dogovora postignutog u Briselu. Njihova dužnost je da olakšaju komunikaciju, sprovođenje sporazuma dve strane i pomognu normalizaciju odnosa. Srpski oficir za vezu u Prištini je Dejan Pavićević.
Kosovski oficir za vezu u Beogradu Ljuljzim Peci je 19. juna, dva dana po stupanju na dužnost, podneo ostavku. Kao razlog je naveo to što ga je Tači krikovao zbog izjave da do normalizacije odnosa može da dođe tek kada Srbija bude priznala Kosovo.
Za novog oficiar za vezu sa Srbijom predložen je Valjdet Sadiku, sadašnji ambasador u Hrvatskoj.
Prethodno, visoka predstavnica EU za spoljnu i politiku i bezbednost Ketrin Ešton je pozdravila razmenu oficira za vezu Beograda i Prištine, uz ocenu da je to još jedno konkretno dostignuće u kontekstu sprovođenja (sporazuma) i važan korak ka normalizaciji odnosa".
Premijer Srbije Ivica Dačić ocenio je da je razmena oficira za vezu dokaz da sprovođenje Briselskog sporazuma teče kako je planirano i da zato Beograd očekuje pozitivnu odluku Saveta EU krajem juna o datumu za pregovore.
Velika očekivanja
Beograd očekuje pozitivnu odluku lidera EU, ali je sve izvesnije da otvaranje pregovora biti formalno odobreno a da bi pregovori fraktički počeli kasnije tokom ove godine ili početkom sledeće godine, pošto se ispune uslovi za to.
Srpski zvaničnici insistiraju da je Srbija postizanjem sporazuma s Prištinom i plana sa njegovu primenu, kao i koracima koje čini u njegovoj realizaciji, ispunila uslove za dobijanje datuma za početak pristupnih pregovora sa EU.
Dačić je 19. juna izjavio da je važno da Savet EU 28. juna donese odluku o datumu za početak pristupnih pregovora sa Srbijom, a ne da odluči da o tome raspravlja na nekoj drugoj sednici.
"Svako dobijanje datuma bio bi uspeh za Srbiju, a bili bismo nezadovoljni ako bi se odlučilo da Savet EU ponovo, na primer u decmebru, razmatra da li je Srbija ispunila sve kriterijume", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora sa šefom slovenačke diplomatije Karlom Erjavecom.
Dačić je naveo da će teme sutrašnjeg sastanka u Brisleu sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem biti sve ono što nisu uspele da se dogovore radne grupe vezano za sprovođenje briselskog sporazuma.
"Srbija je učinila sve da ispuni uslove koji su pred nju postavljeni i sada je lopta u evropskom dvorištu. Na raskrsnici stojimo mirni jer znamo da smo odgovorni i iskreni ljudi prema Evropi i prema sebi", rekao je Nikolić 18. juna posle susreta s predsednikom Grčke Karolosom Papuljasom.
Šta je do sada urađeno
Sporazum predviđa uspostavljanje Zajednice srpskih opština i ukidanje sadašnjih institucija Srbije na Kosovu, što je proces koji bi trebalo da bude završen na jesen, pošto se na Kosovu održe lokalni izbori. Iz Prištine je saopšteno da će lokalni izbori na Kosovu na kojima će biti birani i čelnici zajednice srpskih opština, biti održani u oktobru 2013.
U međuvremenu su preduzeti koraci na tom planu - ustanovljen je upravljački tim zajednice srpskih opština koji će do izbora na jesen obavljati važne funkcije u skaladu sa sporazumom o normalizaci odnosa, i počelo je zatvaranje kancelarija na severu Kosova koje je koristilo Ministarastov unutrašnjih poslova Srbije. Prva takva kancelarija je zatvorena 14. juna u Leposaviću.
Priština takođe traži od Beograda, pozivajući se na sporazum, da do kraja juna prestane da finansira paralelne strukture vlasti na Kosovu, dok Beograd insistira na tome da sadašnje institucije Srbije na Kosovu moraju biti finansirane sve dok se ne uspostave institucije zajednice srpskih opština koje će preuzeti nadležnosti i ljudstvo.
Pregovori timova u Briselu obuhvataju i amnestiju koju vlasti u Prištini moraju da proglase za pripadnike srpskih bezbednosnih i pravosudnih tela da bi neometano mogla da se ustanovi Zajednica srpskih opština. Vlasti u Prištini traže da amnestija obuhvati ne samo srpsku, već sve zajednice na Kosovu.
U dosadašnjim pregovorima Beograda i Prištine o dodeli Kosovu međunarodnog pozivnog broja za fiksnu telefoniju i o tome da operater iz Srbije dobije dozvolu za rad na Kosovu nije postignut dogovor, a dve strane su pismeno dostavile nove predloge Evropskoj komisiji.
Takođe je došlo do zastoja u pitanju snabdevanja i distribucije električne energije na Kosovu, jer Priština odbija da prihvati da to ostvaruje i jedna srpska kompanija.
Dačić i Tači će, po svemu sudeći, morati da odluče o nekim još uvek otvorenim pitanjima, posebno kad je reč o amnestiji i energetici.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|