Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uskoro sporazum o sudu u Mitrovici
|
|
|
Objavljeno : 13.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Vlade Srbije u ostavci Ivica Dačić i premijer Kosova Hašim Tači 12. februara su se pribilžili dogovoru o formiranju suda na Kosovu uz zaštitu interesa srpskog stanovništva. Kako su rekli nakon sastanka u Briselu, kojem je prisustvovao i potpredsednik Vlade Srbije u ostavci Aleksandar Vučić, očekuje se da će u narednih nekoliko dana sporazum biti i potpisan. Dačić je tokom ove runde dijaloga zatražio i objašnjenja o hapšenju lidera Građanske inicijative "Sloboda, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića.
Dačić i Tači su nakon ove runde dijaloga najavili da očekuju da će u roku od nekoliko dana sporazum biti i tehnički dorađen, kako bi mogli da ga potpišu u Briselu.
Prema Dačićevim rečima, predviđeno je da se formira jedan sud za sedam opština, uz zaštitu srpskih interesa jer će po kategorijama i suđenjima na severu Kosova biti većinom srpski tužioci i sudije. U zgradi suda na severu Kosova trebalo bi da bude i Apelacioni sud, naveo je on.
Reč je o sedam opština u regiji Kosovska Mitrovica, od kojih su četiri na severu sa većinskim srpskim stanovništvom - Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, a tri južno od Ibra - Južna Mitroica, Vučitrn i Srbica.
Dačić je rekao da je njegov dijalog s Tačijem, vođen uz pomoć visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, bio veoma težak, imajući u vidu da je albanska strana insistirala na tome da sud obuhvati sedam opština i da se pravosudni poslovi etnički ne dele.
On je dodao da su "nađena rešenja za raspoređivanje predmeta po određenim kategorijama, kao i zgradama gde će biti smešteni sudije i tužioci".
Dačić: Ne dozvoliti zastoj u dijalogu
Dačić je naglasio da se ne sme dozvoliti da dođe do zastoja u dijalogu s Prištinom zato što Srbiju u junu čeka druga međuvladina konferencija u pretpristupnim pregovorima sa EU, a sređivanje odnosa s Prištinom je ključno merilo za napredak Srbije u pregovorima o članstvu u EU.
Ova runda dijaloga Beograd-Priština počela je zajedničkim susretom premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton, a glavna tema je bila pravosuđe.
Portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič rekla je da promena uobičajene šeme dijaloga - da se Ketrin Ešton najpre sastane odvojeno s premijerima, a potom održe trilateralni sastanak, nema nikakvog značenja za sadržinu i tok razgovora.
Hašim Tači je uoči početka dijaloga rekao da se jako nada sporazumu o pravosuđu i dodao da je zadovoljan što su tri opštine na severu Kosova formirane i izabrani gradonačelnici, izrazivši nadu da će to uskoro biti slučaj i u opštini Severna Mitrovica.
Utisak da su razgovori bili uspešni deli i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton koja posreduje u dijalogu Beograda i Prištine. U njenom saopštenju navodi se da se na osnovu Briselskog sporazuma postignutog u aprilu razgovaralo o suštinskim pitanjima u vezi sa pravosuđem. Taj sporazum i njegovo sprovođenje bili su uslov za otvaranje pristupnih pregovora sa Srbijom.
"Svi relevantni elementi su sada objedinjeni u paket koji će dva premijera finalizovati na svom sledećem sastanku", rekla je Ketrin Ešton.
Vučić: Još nema dogovora
Dan nakon dijaloga, međutim, prvi potpredsednik Vlade Srbije izjavio je da u Briselu još nije postignut konačan dogovor u vezi s pravosuđem.
"Postoji jedno pravilo, a to je da ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno", rekao je prvi potpredsednik vlade, koji je juče bio na pregovorima s prištinskom stranom u Briselu.
Vučić je rekao da mu je teško da objasni taktiku Srbije u pregovorima, jer postoje stvari koje ne sme javno da kaže.
"Zato imajte poverenja u rukovodstvo Srbije jer znamo šta radimo", rekao je Vučić.
Vučić je ranije optuživao prištinske vlasti da "trikovima" žele da izmene sporazume, odnosno da izdejstvuju da severna Kosovska Mitrovica dobije osnovni sud koji će imati svoje grane u četiri severne kosovske opštine i tri opštine južno od Ibra i dodao da je ideja bila da se time promeni etnička struktura.
Razmotren i slučaj Olivera Ivanovića
Dačić je rekao da je srpska strana tokom razgovora u Briselu zatražila da EU založi svoj autoritet da bi se saznalo zašto su uhapšeni Srbi na Kosovu, među kojima je i Oliver Ivanović.
"Zatražili smo da EU založi svoj autoritet da bismo znali o čemu je reč, zašto je došlo do tih hapšenja, a to znači da ne želimo da utičemo na rad pravosudnih organa, ali da nam se da razjašnjenje zbog čega je to urađeno, imajući u vidu da to može da destabilizuje političku situaciju na severu Kosova", rekao je Dačić.
Lider Građanske inicijative "Sloboda, demokratija, pravda" Oliver Ivanović. Uhapšen je 27. januara i određen mu je pritvor do 30 dana, zbog sumnje da je umešan u ratne zločine i ubistva posle sukoba na Kosovu.
Početkom februara je uhapšen i penzionisani pukovnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Dragoljub Delibašić. Njemu se na teret stavljaju teška krivična dela tokom 1999. i 2000. godine u Kosovskoj Mitrovici, povezana s predmetom Olivera Ivanovića, rekao je ranije njegov branilac Dejan Vasić.
Dačić je rekao da je danas bilo reči i o tehničkim pitanjima organizacije na Kosovu za parlamentarne izbore u Srbiji.
"To će sve biti urađeno u koordinaciji sa OEBS-om", istakao je Dačić.
On je rekao da je danas pomenuta i situacija u BIH, ali je dodao da je Ketrin Ešton o tome već ranije pričala i sa šefovima diplomatija EU i sa ministrima inostranih poslova zemalja kandidata za članstvo u EU.
Napisao: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|