Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija neće sprečavati ali ni podsticati izvoz u Rusiju
|
|
|
Objavljeno : 22.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je 22. avgusta saopštila da će poštovati preporuku Evropske unije da ne podstiče posebnim merama izvoz svojih proizvoda na rusko tržište, ali da ga neće sprečavati. Od uvođenja ruskog embarga na proizvode iz EU i zapadnih zemalja 7. avgusta u srpskoj javnosti dosta se govorilo o tome kao o prilici za povećanje izvoza srpskih prehrambenih proizvoda u Rusiju. Iako Beograd želi da poboljša plasman na rusko tržište, o čemu svedoči i poseta ministarke poljoprivrede Srbije Moskvi 21. avgusta, srpski zvaničnici ističu da nikakve posebne mere nisu i neće biti preduzimane za podsticanje tog izvoza, kao i da Srbija može da pokrije tek mali deo potreba na ruskom tržištu.
Premijer Srbija Aleksandar Vučić je izjavio 22. avgusta da će Srbija poštovati volju i preporuke EU i neće davati dodatne subvencije za izvoz robe u Rusiju, ali neće uvesti sankcije Rusiji zbog sukoba u Ukrajini.
"Nećemo braniti izvoz, nego samo nećemo davati nove subvencije za izvoz robe u Rusiju. Poštovaćemo preporuku EU, jer je članstvo u Uniji naš cilj", rekao je Vučić na konferenciji za novinare, organizovanoj dan pošto je objavljena informacija da je EU uputila Srbiji notu u vezi sa izvozom u Rusiju.
Premijer je pozvao privrednike da se ne igraju i da ne prepakuju robu iz inostranstva i da je u Rusiju izvoze kao domaću, jer bi zbog toga mogli da "završe u zatvoru", nego da povećaju proizvodnju i računaju šta će zaraditi za 24 meseca, a ne za 24 sata.
Vučić je upitao da li je Srbija prodavala tenkove Ukrajini kada je počeo sukob, kao neki iz EU, i da li je Srbije prodavala Rusiji brodove. "Nismo. Ne razumem reč solidarnost sa zemljama EU. U čemu solidarnost? Niko nas nije pitao kada su uvođene sakncije Rusiji niti kada je Rusija uzvratila kontrasankcijama. Je li moguće da mi, ni luk jeli ni luk mirisali, budemo krivi i jednima i drugima ", rekao je Vučić.
On je poručio međunarodnoj zajednici da ne očekuje od Srbije da zbog sukoba s kojim nema nikakve veze, prestane da se bavi sopstvenim razvojem i interesima.
Vučić je kazao da je pre dva dana dobio preporuku od zamenika šefa Delegacije EU u Srbiji Oskara Benedikta u kojem se Vladi Srbije preporučuje da se uzdrži od upotrebe novih mera kojima bi podsticala izvoz na rusko tržište i na taj način zamenila izvoz zemalja EU.
Background Srbija sa Rusijom ima Sporazum o slobodnoj trgovini iz 2000, koji je do sada uspela da iskoristi u manjoj meri zbog visokih standarda i kriterijuma za uvoz u Rusiju i malih kapaciteta.
Saradnju na tom planu povremeno potresaju i problemi sa kvalitetom i ispravnošću srpskih proizvoda. Tako je zbog isporuke neispravnog mesa iz Srbije, kao i prepakivanja mesa iz trećih zemalja u Moskvi u junu boravio srpski ministar trgovine Rasim Ljajić.
Ruski ministar poljoprivrede Nikolaj Fjodorov je tada izneo podatak da je trgovinska razmena Srbije i Rusije u oblasti poljoprivrde u 2013. bila 270 miliona dolara. Rusija je pritom u Srbiju izvezla 57 miliona dolara, uglavnom cigareta, duvana i jestivog ulja, dok je Srbija u Rusiju izvozila meso, voće i povrće.
Beograd je stavio do znanja da neće dozvoliti da se nakon uvođenja ruskog embarga evropski proizvodi reeksportuju iz Srbije.
Vučić je naglasio da će Srbija šititi svoj interes, da nema nikave veze sa sukobom u Ukrajini istakavši da vodi politiku mira. "Istovremeno Srbija neće uvesti Srbiji sankcije Ruskoj Federaciji, to je politika koju sam lično predstavio", naglasio je Vučić.
Kako je Beti rečeno u Briselu, Evropska unija očekuje da zemlje kandidati koji pregovaraju o članstvu u EU, uključujući Srbiju i naročito Tursku, kao ni druge zemlje ne iskoriste ruske sankcije EU da bi preuzeli mesto evropskim izvoznicima hrane na ruskom tržištu.
Zvaničnici u Komisiji su rekli da je to "više pitanje morala i solidarnosti" s EU, uz opasku da su ministri EU poručili da je cilj evropskih sankcija Rusiji "da se hitno izdejstvuje političko, održivo rešenje" za ukrajinsku krizu.
Međunarodni diplomatski zvaničnici u Briselu su Beti preneli da su u "EU pomalo zatečeni i ljuti na sve kandidate za članstvo, jer smatraju da je uzdržavanje od preuzimanja tržišta evropskim izvoznicima u Rusiju takođe stvar solidarnosti i zajedničkih vrednosti".
Brisel pozdravlja stav Srbije
Evropska unija je 22. avgusta "pozdravila pažnju srpske vlade" prema očekivanjima EU da Srbija, kao kandidat za članstvo, da neće kontra-sankcije Rusije protiv EU iskoristiti da državnim merama podstiče povećanje srpskog izvoza kojim bi se nadomestio zabranjeni uvoz hrane iz Unije u Rusiju.
Peter Stano, portparol evropskog komesara Štefana Filea, rekao je novinarima u Briselu da pozdravlja i "konstruktivan stav srpskog premijera (Aleksandra) Vučića", koji je Vučić danas izneo na konferenciji za štampu u Beogradu.
Stano je podsetio da su šefovi diplomatija EU na prošlonedeljnom zasedanju predočili da "s ciljem da se obezbedi jedinstvo međunarodne zajednice i podržalo međunarodno pravo, Evropska unija očekuje da se treće zemlje i kandidati za članstvo uzdrže korišćenja novih trgovinskih prilika koje se otvaraju uvođenjem ovih (ruskih) mera" - zabrane uvoza hrane iz EU.
To je, naveo je Stano, "svim našim partnerima kojih se to tiče (a ne samo Srbiji), stavljeno do znanja uobičajenim diplomatskim kanalima".
Širenje spiska izvoznika u Rusiju
Ministarka poljoprivrede Srbije Snežana Bogosavljević Bošković razgovarala je 22. avgusta u Moskvi sa ruskim zvaničnicima o mogućnosti povećanja izvoza i plasmana poljoprivrednih proizvoda iz Srbije na tržište Ruske Federacije, a dan ranije su u Beogradu boravili predstavnici trećeg po veličini trgovinskog lanca u Rusiji.
Nakon susreta u Moskvi ministar poljoprivrede Rusije Nikolaj Fjodorov je rekao da će Rusija naredne nedelje dati pravo trojici novih proizvođača mleka iz Srbije da isporuče svoje proizvode na rusko tržište i da isporuke mogu početi kroz dve-tri nedelje.
On je dodao da "preduzeća spremna da izvoze svinjsko meso u Rusiju mogu da dobiju dozvolu za izvoz na rusko tržište u roku od maksimum od dve nedelje".
Po rečima Fjodorova, od Srbije je zatraženo da napravi spisak dodatnih izvoznika mlečnih i mesnih proizvoda.
Snežana Bogosavljević Bošković rekla je 22. avgusta za Radio-televiziju Srbije da nema razloga da bilo koga poseta srpske delegacije Rusiji i eventualni uspeh u pregovorima sa ruskim partnerima dovede u položaj da se oseti ugroženim. Prema njenim rečima, Srbija prosto traži tržište za svoje proizvode, impuls za brži razvoj poljoprivrede i investicije za poljoprivredu.
Navela je da srpski proizvodi čine oko 0,2% ukupnog uvoza poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, a da bi to moglo da poraste na oko 0,4 ili 0,5% kada bi Srbija potpuno iskoristila kapacitete.
U Beogradu su 20. avgusta boravili predstavnici kompanije Diksi, trećeg po veličini trgovinskog lanca u Rusiji, koji su sa srpskim zvaničnicima i privrednicima razgovarali o povećanju uvoza voća i povrća iz Srbije.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|