Projekat podržali

Sponzori mreže
|
EU ne brani deci da duvaju balone
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.10.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 U Evropskoj uniji nije zabranjeno deci da duvaju i koriste balone, kako su to javili neki mediji, saopštila je Evropska komisija. Komisija je 13. oktobra demantovala navode pojedinih medija da će prema novoj Direktivi o bezbednosti igračaka deci mlađoj od 8 godina biti zabranjeno da duvaju balone bez nadzora odraslih zbog opasnosti da ih progutaju, kao i da će deci mlađoj od 14 godina biti zabranjeno da ih koriste.
U saopštenju Evropske komisije se naglašava da navodi medija nisu tačni i podseća da od 1998. u skladu sa propisima EU o bezbednosti igračaka na balonima od lateksa mora stajati upozorenje o opasnosti od gušenja dece u slučaju udisanja ili gutanja nenaduvanih ili probušenih balona. Na balonima napravljenim od jačih materijala ne mora stajati takvo upozorenje, dodaje se u saopštenju.
U upozorenju se preporučuje nadzor odraslih, ali se ne zabranjuje deci mlađoj od 8 godina da duvaju balone, naglasila je Komisija i navela da je cilj da se roditeljima skrene pažnja na opasnost od gušenja dece.
"Upozorenje! Deca mlađa od osam godina mogu se ugušiti nenaduvanim ili probušenim balonima. Potreban je nadzor odraslih. Držite nenaduvane balone van domašaja dece. Probušene balone odmah bacite", navodi se u upozorenju.
U saopštenju se dodaje da je takvo upozorenje uvedeno i sada potvrđeno novim zakonom jer se u prošlosti desilo nekoliko nesreća sa smrtnim ishodom zbog balona.
Background U EU živi oko 80 miliona dece mlađe od 14 godina a oko 2.000 kompanija posluje u okviru industrije igračaka. Ta industrija zapošljava više od 100.000 ljudi i oko 80% kompanija su mala i srednja preduzeća koja imaju manje od 50 zaposlenih.
U 2009. u EU je proizvoedeno igračaka u vrednosti od oko 5 milijardi evra. Najveći ukupan udeo u proizvodnji, 80%, imaju zajedno Francuska, Nemačka, Italija, Irska, Španija, Velika Britanija, Češka i Poljska.
U 2010. iz EU je izvezeno tradicionalnih igračaka u vrednosti od 1,05 milijardi evra, a uvezeno igračaka u vrednosti od 6,96 milijardi evra. Izvoz se povećao za 10,2% u odnosu na 2009. a uvoz za 20,3%.
Prethodna direktiva o bezbednosti igračaka sadržala je osnovne propise čiji je cilj da se spreči gušenje dece delovima igračaka. Tim zakonom je bilo propisano da igračke za decu mlađu od 3 godine moraju da budu takvih dimenzija da ne mogu da se progutaju ili udahnu, kao i da igračke u tom smislu ne smeju biti rizične za decu. Ti propisi su opšti a njihova primena je detaljnije uređena standardima prema kojima na balonima mora stajati upozorenje.
Pooštravanje propisa o bezbednosti igračaka
Nova Direktiva o bezbednosti igračaka stupila je na snagu 20. jula ove godine i trebalo bi da obezbedi da na tržištu EU više ne bude opasnih i neispravnih igračaka. U tom cilju uvode se nove obaveze za vlasti, proizvođače i trgovce.
Prema novom zakonu, tržišne inspekcije članica EU moraće da redovno kontrolišu proizvode i na granici EU i u samoj Uniji, kao i da redovno obilaze firme kako bi opasne igračke mogle biti odmah povučene.
Proizvođači igračaka, uvoznici i distributeri će, takođe, imati više obaveza. Pre plasiranja nove igračke na tržištu moraće da utvrde eventualne rizike za decu putem bezbednosne procene. Proizvođači igračaka će morati da jasno označe poreklo igračke navođenjem imena, adrese i serijskog broja proizvoda.
Novim zakonom, koji je zamenio stari iz 1988. godine, reguliše se niz pitanja kako bi se sprečilo da se deca povrede igračkama. Pooštreni su propisi koji se odnose na opasnost od gušenja zbog gutanja delova igračaka. Ubuduće, igračke u pakovanjima hrane moraju biti zasebno upakovane, a zabranjeno je da igračka bude tako upakovana da se do nje dođe pošto se pojede hrana oko nje.
U saopštenju Evropske komisije, objavljenom povodom stupanja na snagu novog zakona u julu, kao najveće opasnosti za zdravlje dece navode se delovi igračaka koje dete može progutati i sklopive stolice i stolovi za bebe koji su nestabilni. Za dečje zdravlje su opasni i ftalati - hemijske supstance koje čine plastiku mekšom i koriste su u izradi igračaka i bočica za bebe, ali mogu da oštete bubrege i jetru.
Rizične su i kopije lutaka koje su lako zapaljive zbog neodgovarajućeg zaštitnog sloja, ali i supstance, pronađene u pojedinim igračkama, koje otežavaju gorenje jer mogu uticati na rast i izazvati promene u nervnom sistemu, pa i trajna oštaćenja endokrinog sistema.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
 Povezani sadržaj
|
|
|