Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Veća zaštita kupaca na internetu u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Građani EU će ubuduće uživati veća prava i zaštitu prilikom kupovine na internetu. Novi zakon koji je usvojen u EU trebalo bi da ih zaštiti od plaćanja naknadnih, neprijavljenih troškova i nametnutih poseta i usluga na internetu, a kupci će imati i duži rok da se predomisle i vrate robu.
Savet ministara EU usvojio je 10. oktobra novu Direktivu EU o pravima potrošača, koja predviđa njihovu veću zaštitu, posebno prilikom kupovine putem interneta. Nakon objavljivanja zakona u evropskom službenom listu članice EU će imati rok od dve godine da usklade svoje zakone sa tom direktivom.
Zakon je prethodno 23. juna ubedljivom većinom glasova usvojio Evropski parlament. Komisija je predlog zakona predstavila 2008, a konačan dogovor između Evropskog parlamenta i Saveta EU postignut je u junu uz posredovanje evropske komesarke pravde Vivijan Reding (Viviane).
Novi zakon će štititi potrošače od zamki pri plaćanju za usluge i proizvode koje se nude na internetu kako bi se sprečilo da korisnici budu namamljeni da iskoriste "besplatnu" uslugu, poput horoskopa ili recepata, a zatim moraju da je plate. Da bi se to sprečilo, korisnici će ubuduće morati da jasno potvrde da razumeju da će morati da plate za uslugu.
Prodavci će, takođe, morati da navedu punu cenu proizvoda ili usluge ali i sve dodatne troškove. Ako ne pruže potpuna obaveštenja pre naručivanja usluge ili proizvoda, kupci putem interneta neće morati da ih plate.
Novi zakon zabranjuje dodatne ponude na sajtovima pri kupovini nekog proizvoda ili usluge. Kupcima se na internetu često nude dodatne opcije za kupovinu - prilikom kupovine avionske karte kupci se zatrpavaju i ponudama za putno osiguranje ili iznajmljivanje vozila. Dodatne usluge se nude u "unapred označenim" reklamnim prozorima koje korisnici moraju da "odštikliraju", ako ih ne žele. Ubuduće, takvi unapred označeni reklamni prozori će biti zabranjeni širom EU.
Period u kome kupci mogu da se predomisle iz bilo koga razloga i odustanu od kupovine produžen je sa sadašnjih sedam na 14 kalendarskih dana. Taj period će sada počinjati od trenutka prijema proizvoda, a ne od trenutka sklapanja ugovora, što je sada slcucaj. U tom periodu prodavac mora da vrati pare kupcu koji se predomislio, a biće i odgovoran za oštećenje robe prilikom transporta do trenutka kada kupac preuzme robu.
Veće mogućnosti za odustajanje od kupovine
Predviđena je i dodatna zaštita potrošača ako nisu pravilno obavešteni o svojim pravima - u slučaju da prodavac nije jasno obavestio kupca o njegovom pravu da se predomisli, period se prudužuje na godinu dana. Propisi će se primenjivati na kupovinu putem interneta, telefona ili imejla, kao i prodaju na ulici i "od-vrata-do vrata", na specijalno organizovanim okupljanjima ili tokom izleta koji organizuje trgovac.
Pravo na odustajanje je prošireno na aukcije putem interneta, poput iBeja (eBay), iako će proizvodi moći da se vrate samo u slučaju da ih je prodao profesionalni prodavac.
Potrošači će imati na raspolaganju model forumlara za odustajanje od kupovine koji mogu ali nisu obavezni da koriste, ako se predomisle i želi da se povuku iz ugovora, što treba da olakša i ubrza raskid ugovora ma gde da je sklopljen u EU.
Prodavci će, takođe, ako žele da kupac koji se predomislio snosi troškove za vraćanje proizvoda, morati unapred da ga obaveste o tome, inače će oni snositi troškove. Oni moraju pre kupovine dati bar procenu najviših troškova za vraćanje glomazne robe koja je kupljena putem interneta ili naručena imejlom, poput sofa.
Kupci će biti zaštićeni i imaće prava da odustanu u slučaju "iznuđenih poseta", odnosno kada ih prodavac unapred poziva i pritiska da pristanu na posetu.
Trgovci, takođe, neće moći da naplate kupcima dodatne troškove zbog plaćanja kreditnom karticom ili drugim sredstvom plaćanja. Prodavci koji nude usluge i proizvode putem telefona neće moći da naplaćuju kupcima koji ih kontaktiraju da bi naručili robu veću više od osnovne cene za telefonske usluge.
Informacije o digitalnom sadržaju sajta, takođe, moraju biti preciznije, uključujući obaveštenja o kompatibilnosti sa hardverom i softverom i primeni tehničkih zaštitnih mera, poput ograničenja za korisnika da kopira sadržaj.
Potrošači će imati pravo da odustanu od nabavke digitalnog sadržaja, poput skidanja muzičkog ili video sadržaja, ali samo do trenutka dok ne počne proces preuzimanja.
Ovi zajednički propisi bi trebalo da olakšaju kompanijama da trguju širom Evrope. Oni uključuju zajednička osnovna pravila za ugovore koji se sklpaju na daljinu, poput kupoporodajnih ugovora putem telefona, pošte i interneta ili van prostorija, odnosno prilikom ulične prodaje ili od-vrata-do-vrata prodaje u EU. Na taj način bi trebalo da se ujednače uslove i smanje troškove transakcija za trgovce koji prodaju u drugoj zemlji, posebno pri prodaji putem interneta. Kompanijama će poslovanje olakšati i standardni forumlari koji se odnose na informisanje o uslovima za odustajanje od kupovine.
Posebni propisi primenjivaće se u slučaju malih preduzeća i zanatlija, poput vodoinstalatera. Naručilac neće moći da odustane u slučaju hitnih popravki i poslova održavanja, a članice EU će, takođe, moći da od toga izuzmu zanatlije ili mala preduzeća od kojih potrošači naruče uslugu ispod 200 evra.
Izvor: EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|