Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kriza prazni Atinu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sve više Grka odlučuje da, zbog finansijskih problema u jeku krize, napusti Atinu i ode u mesto ili ostrvo porekla. Neki u tome vide i priliku da krenu ispočetka i promene prioritete i sistem vrednosti. Ovaj trend nije zahvatio mnogo ljudi, ali je do sada nezabeležen, budući da je do krize veliki broj ljudi išao u suprotnom pravcu - iz sela u glavni grad.
Mnogi mladi se nakon završenih škola i fakulteta iseljavaju iz Grčke u recesiji u potrazi za poslom. Njihovi roditelji kreću ka manjim sredinama, ka rodnim mestima, sa kojima su u većini slučajeva održali veze.
Takav je primer Elizabete Kokoreli (40) i njenog životnog saputnika Vangelisa Cprunis (42) napustili su Atinu i s početkom ove školske godine se preselili u vikendicu na ostrvu Ebeja, na kojem je on odrastao. Ova porodica nije imala novca za život u glavnom gradu - troškovi su iznosili 3.000 evra, a prihodi dva puta manje.
"Veoma sam srećna", kazala je Elizabeta, plesni terapeutu državnoj bolnici. "Ovde imamo bolju budućnost. U Atini je reč o stalnoj borbi. Za mene je ovo velika promena, ali volim novi ritam života", kazala je rođena Atinjanka.
Par je dugo želeo da "promeni život", a kriza ih je naterala da zaista reše to da učine. Njihove dve ćerke idu u školu u mestu Vasilika na ostrvu. Elizabeta živi sama, a njen muž, 42-godišnji slikar, prošao je kroz kratku obuku o održivoj poljoprivredi i sada obrađuje zemlju koju je nasledio.
Kretanje stanovništva iz grada ka selima, čak i ograničenih razmera, nezabeležen je u novijoj istoriji Grčke, koju je obeležilo masovno napuštanje sela od Drugog svetskog rata, što je dovelo do povećanja broja stanovnika za trip uta. Sa više od četiri milona stanovnika, u Atini danas žibi više od 40% stanovnika Grčke.
Raste broj poljoprivrednika
Background Grčka, koja je u recesiji od 2008, dobila je 2010. pomoć EU i Međunarodnog monetarnog fonda za rešavanje dužničke krize. Mere koje su tada preduzete, kao i sama pozajmica, ispostavili su se kao nedovoljni za rešavanje problema, pa je Grčka zatražila i novi paket pomoći, o kojem su vođeni dugi pregovori. U Grčkoj, sa druge strane, raste nezadovoljstvo zbog mera štednje u okviru paketa pomoći. U jednom trenutku najavljeno je da će se o novom paketu mera, koje su nakon maratonskih pregovora usvojile zemlje članice 27. oktobra, u Grčkoj održati referendum. To je izazvalo žestoke reakcije u EU, pa je prvi put pomenuta i mogućnost da Grčka izađe iz zone evra. Od tog plana se odustalo, vlada je pala kao i u nekim drugim zemljama zone evra koje se bore sa dugovima i formirana je vlada nacionalnog jedinstva. Nakon ratifikacije plana pomoći trebalo bi da se održe i vanredni izbori.
Pokazatelji novog trenda već se vide - broj zaposlenih u poljoprivredi porastao je za 7% od 2008, a njihov udeo u ukupnom broju zaposlenih, koji je do 2008. pao na 11,3, povećan je 2010. na 12,5%.
Novi poljoprivrednici su najčešće uzrasta između 45 i 65 godina. U tu kategoriju spadaju Ambroaz Santamuris (50), otpušten prošle godine s privatnog radija na kojem je radio, i njegova partnerka Adrijana Flores (52), novinarka kao i on. Oni će se u januaru preseliti na ostrvo Tinos na Kikladama. Taj par smatra da je preseljenje na Tinos, gde je Ambroaz nasledio kuću na obali mora, "pitanje opstanka", ali i "mogućnost" da se promeni sistem vrednosti.
"Ispostavilo se da je većina stvari koje smo smatrali za značajne, koje vam daju status, lažna i više ne može da postoji", ocenio je taj novinar.
Ambroaz je uložio deo otpremnine u osnivanja portala za informacije i internet radija (www.press-block.com). On će sa Tinosa voditi redakciju od 11 mnovinara, koji će raditi volonterski dok reklame ne omoguće održivost projekta.
Ovaj par računa na privlačnost ostrva, koje se ubrzano oporavlja. "Ranije su maslinjaci bili napušteni", ali je Tinos uspeo da dobije industrijsku presu i ove godine prvi put proizvodi ulje, kazala je Adrijana.
Ona traži staž da nauči drugu delatnost - proizvodnju meda ili uzgoj puževa. Međutim, te obuke su toliko popularne da još nije uspela da se upiše.
U svakom slučau, njen stav je da je životu na ostrvu lakši nego u gradu. "Daju vam jaja, a kada pripremite kolače mislite i na svoje komšije", kazala je ona.
Taj novi žvot je "veliki izazov" za Adrijanu. Međutim, "u Atini se zbog krize iako ništa ne može očekivati", zaključila je ona.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|