Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Novi pristup krizi na samitu EU      

Objavljeno : 01.03.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija od samita EU 1. i 2. marta pre svega očekuje status kandidata, a članice EU ponovni izbor Hermana van Rompeja za predsednika Saveta EU, kao i zvaničnu potvrdu dogovora o budžetskoj disciplini. Izgledi su dobri da sve te odluke budu i donete i konačno odobrene 2. marta. Van Rompej, diskretni Belgijanac koji ceni haiku poeziju kao model izražavanja suštine bez okolišanja, dobiće i ulogu da predsedava samitima evro zone. Iako ga deo javnosti kritikuje zbog "nevidljivosti" u funkcionisanju EU, njegovi saradnici smatraju da vešto iskorišćava mogućnosti koje mu daje, ipak, relativno ograničena funkcija. I on sam kaže da nema ambicije da bude predsednik Unije, što bi voleli pobornici evropske federacije, ali što nije predviđeno ni osnivačkim ugovorima EU. Prema zvaničnom programu samita, lideri bi, nakon velikog broja sastanaka posvećenih "gašenju požara" u zoni evra, trebalo krizu da sagledaju iz drugog ugla i ponude rešenja za podsticanje privrednog rasta.

 

Van Rompej na samitu neće imati protivkandidata, a niko nije imao prigovor na njegovu kandidaturu. Mesto predsednika Evropskog saveta uspostavljeno je u skladu sa Lisabonskim sporazumom krajem 2009. godine, a van Rompej je prvi koji je imenovan na dvogodišnji mandat.

 

U široj javnosti taj Flamanac iz redova hrišćanskih demokrata i bivši premijer Belgije monaškog izgleda nije mnogo poznat. Protivnici ga opisuju kao "nevidljivog čoveka", "Gospodina Niko" (Mister Nobody). U odgovoru na te kritike, van Rompej kaže da nema mandat da postane "predsednik Evrope", o čemu sanjaju federalisti. Njegova uloga je da pomiri stavove vlasti članica EU.

 

Kao poklonik japanske poezije, u njoj je našao i način izražavanja koji mu pristaje. "Konciznost haikua mi pruža mogućnost da se vratim suštini reči, govoreći mnogo stvari na malo prostora", kaže on.

 

Van Rompej ostavlja utisak strogog, krutog čoveka, uprkos šaljivom pogledu. To dodatno potkrepljuju njegovi biografski podaci - katolički vernik koji ide u crkvu, a pre nego što se posvetio ekonomiji učio je škole kod Jezuita.

 

Međutim, saradnici cene njegov rad, kao i njegov smisao za humor. "Veoma je sposoban u vođenju diskusija i zna da zauzme čvrst stav kada je to potrebno", rekao je AFP-u jedan šef vlade koji je želeo da ostane anoniman.

 

"Aktivan je, stručan i dobro se snašao s obzirom na mali nivo izvršne vlasti kojim raspolaže", ocenio je analitičar Centra za evropske reforme iz Londona Hugo Bredi (Brady).

 

Van Rompej se u razgovoru za belgijski list Pari mač (Paris Match) prisetio da ga je nemačka kancelarka Angela Merkel pitala čime će se baviti. "Skoro da mi je rekla da ću se dosađivati pošto je inicijalno bilo predviđeno četiri saveta godišnje".

 

Međutim, Van Rompej je na kraju imao vezane dve i po godine stalnih kriznih samita. Vremenom je izgradio reputaciju mudrog stratega, koji pomaže da se postignu osetljivi kompromisi i posreduje između često surotstavljenih interesa Angele Merkel i Nikole Sarkozija.

 

Tu ulogu je prihvatio bez velikog gunđanja. "Koristim sposobnosti belgijskog pollitičara, umornog od izglađivanja sukoba između Flamanaca i frankofonih. To podrazumeva "sposobnost da se sagovornik sasluša, poštovanje drugog i smisao za kompromis", naveo je on u jednom od retkih intervjua.

 

Van Rompej nekada ne može da sakrije iznerviranost što se Nemačka i Francuska - koje su na početku i "gurale" njegovu kandidaturu - dogovaraju između sebe i prisvajaju sporazume koji nisu samo u njihovoj nadležnosti.

 

Da li će ubuduće biti borbeniji? "Tokom drugog mandata možda ćemo čuti i šta zaista misli", rekao je Bredi iz londonskog Centra za evropsku reformu.

 

Povećanje kriznog fonda nije na dnevnom redu

 

Evropski lideri na samitu će pokušati da tešku ekonomsku situaciju sagledaju iz drugog ugla. Neće se govoriti o krizi, već o rastu.

 

Od konkretnih odluka očekuje se zvanična potvrda pakta o budžetskoj disciplini. U zvaničnom delu sastanka neće se raspravljati o povećanju fonda za pomoć zemljama u krizi jer Nemačka na to za sada nije pristala, pa je odložen i samit zemalja evro zone koji je trebalo da se održi uoči martovskog saveta.

 

Jačanje fonda za rešavanje krize je trebalo da bude glavna tema saveta. "Nemci nisu spremni da sada prihvate jačanje Fonda za spasavanje zemalja evro zone u krizi", rekao je za AFP zvaničnik jedne evropske vlade. Ostale zemlje zone evra žele da spoje sredstva za pozajmice privremenog Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF) sa budućim stalnim Evropskim mehanizmom stabilnosti (koji u teoriji ima 500 milijardi evra). Cilj je da se postigne kapacitet od oko 750 milijardi evra, za šta se zalažu i međunarodni akteri G20, SAD i Međunarodni monetarni fond (MMF).

 

Svesna velikog značaja odluke, evro zona je spremna da sačeka Nemačku, čija kancelarka Angela Merkel okleva, između ostalog zbog stava javnog mnjenja i svoje stranke koja je rezervisana prema ovom rešenju. Sporazum je, međutim, potreban tokom marta, jer će od toga zavisiti odluka MMF-a o pomoći monetarnoj uniji.

 

MMF će u narednim sedmicama raspravljati o dva vida pomoći - doprinos u planu pomoći za Grčku sredinom marta, a sredinom aprila o povećanju sredstava za pomoć zoni evra. Pomoć zoni evra bila bi pružena preko doprinosa zemalja Grupe 20. 

Prema pisanju nemačkih medija od 1. marta, čini se da je Merkelova ipak ublažila stav i da je spremna na ustupak koji traže druge članice EU i MMF. "Nećemo u nedogled moći da odolevamo pritisku" članica EU i MMF-a, kazao je jedan izvor bilzak Merkelovoj za dnevnik Zidojče cajtung (Suddeutsche Zeitung). Merkelova je već početkom sedmice donekle ublažila stav, rekavši da treba prvo sačekati razvoj situacije sa Grčkom.

 

Međutim, konačna odluka se ipak, prema izvorima iz vlade Nemačke, ne može očekivati u martu.

 

Nemačka daje najveći doprinos za fondove za izlazak iz krize. Sada je predviđeno izdvajanje 22 milijarde evra kapitala za Evropski mehanizam stabilnosti i najviše 211 milijarda evra za garancije. Vladajuća koalicija - koju čine sestrinske konzervativne stranke Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i Hrišćansko-socijalna uniija (CSU) i liberalni FDP - ne gleda blagonaklono na povećanje izdvajanja za pomoć zemljama u krizi. Najveći otpor pruža bavarski CSU. Poslanici većine ipak na sednici Bundestaga 27. februara nisu želeli da isključe mogućnost povećanja evropskog mehanizma stabilnosti.

 

Promena ugla - ne kriza nego rast

 

"Samit bi trebalo da bude manje dramatičan od prethodnih, što neće biti loše", kazao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Barroso). "Perspektive počinju da se menjaju", istakao je on.

 

To ne znači da će tema krize biti zapostavljena. Ministri finansija zone evra sastaju se 1. marta u 14.00 da bi razgovarali o prvim reformama koje su od Grčke trazene za novu pomoć, kao i o brisanju duga.

 

Za 2. mart planirano je zvanično potpisivanje pakta za budžetsku stabilnost, koji će između ostalog obavezati potpisnice da u ustav upišu obavezu izbalansiranog budžeta, takozvano zlatno budžetsko pravilo. Irska je najavila da će o tome organizovati referendum, što mnoge navodi da se prisete "drame" koju je izazvalo odbacivanje predloga lisabonskog sporazuma 2008. i sporazuma iz Nice 2001. godine.

 

Međutim, prema šefu evro grupe Žan-Klod Junkeru (Jean-Claude Juncker), posledice ovog puta ne bi bile tako ozbiljne. Za stupanje na snagu biće potrebno da ratifikuje 12 zemalja od 25 koje će sporazum potpisati. Velika Britanija i Češka nisu želele da se priključe sporazumu.

 

Da bi se u raspravu o krizi unela još neka nota osim potrebe za štednjom evropski lideri će pokušati da pronađu put ka privrednom rastu. To je zvanično i glavna tema ovog samita.

 

U pogledu privrednog rasta, međutim, postoje velike razlike između zemalja koji žele da primene veoma liberalni recept, na čelu sa Velikom Britanijom, i onih poput Francuske i Nemačke koje predlažu i ubrzanje približavanja budžetskih politika.

 

Izvor: AFP

Foto: Beta/AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA