Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Počinje suđenje za odavanje informacija u aferi Luksliks
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Luksemburgu je 26. aprila počelo suđenje optuženima za odavanje poverljivih informacija o poreskim dogovorima luksemburških vlasti i multinacionalnih kompanija, otkrivenih u aferi "Luksliks". Trojica optuženih za odavanje informacija bi mogli da budu osuđeni na kazne do 10 godina zatvora. Očekuje se da suđenje pokrene više ključnih pitanja, od osetljivog položaja uzbunjivača do samog skandala sa utajom poraza.
U postupku će se suditi trojici Franuza koji su optuženi da su omogućili curenje oko 22.000 strana sa informacijama o poreskim praksama velikih multinacionalnih kompanija, registrovanih u Luksemburgu.
Antoan Deltur (Antoine Deltour), uybunjivač, optužen je da je organizovao curenje poreskih dokumenata iz revizorske kuće PrajsvoterhausKupers (PricewarerhouseCoopers - Pwc) u čijem luskemburškom predstavništvu je radio. Deltura je 26. aprila isppred suda dočekalo oko 50 demonstranata koji su ga pozdravili aplauzom i uzvicima "hvala Antoan, hvala Antoan".
On je poverio dokumenta novinaru Eduaru Perenu (Edouard Perrin) koji je u maju 2012. obelodanio informacije u emisiji "Istraživanje tokova keša" na francuskoj javnoj televiziji Frans 2.
Peren (45) je optužen u aprilu 2015. za saučesništvo u krađi od poslodavca, kršenje profesionalne tajne i krešenje poslovnih tajni. Njemu se na teret stavlja da je manipulisao službenikom PwC-a Rafaelom Haleom (Halet) kako bi organizovao nova curenja dokumenata.
Hale (40) je trećeoptuženi i kao Deltur optužen je za potkradanje poslodavca, odavanje poslovne tajne, kršenje poslovne tajne i pranje novca. "Vrlo sam miran, delovao sam u opštem interesu", rekao je Hale za AFP po dolasku u sud.
Delturov i Haleov nekadašnji poslodavac, PwC, učestvuje u suđenju kao oštećena strana. Suđenje bi trebalo da traje do 4. maja, a pratiće ga mnoge nevladine organizacije.
U međuvremenu, Luksemburg pokušava da promeni imidž poreskog raja za preduzeća koja žele da plaćaju manje poreza.
Dok je nedavni skandal sa Panamskim dokumentima obelodanio složene šeme sa skrivanjem imovine preko ofšor kompanija, Luksliks je otkrio poreske prakse firmi poput Epla (Apple), Ikee ili Pepsija kojima su pribegavale kako bi uštedele milijarde dolara na ime poreza.
Obelodanjene su hiljade poverljivih dokumenata o poreskim praksama multinacionalnih kompanija koje su registrovane u Luksemburgu, a navode se poreski dogovori vlasti i kompanija koje je za klijente izdejstvovala PwC u periodu od 2002. do 2010.
Kompanije su mogle direktno obrate poreskoj administraciji kako bi dobile rešenje u vezi sa porezima koje treba da plati. Koristeći razne zakonske nedostatke, multinacionalne kompanije su izbegavale da plate deo ili ceo porez u evropskim zemljama u kojima su registrovane.
One su koristile zakonske rupe pre svega u vezi sa intelektualnom svojinom, takozvane "hibridne" kompanije koje su omogućavale da imaju sedište u jednoj zemlji a poreze plaćaju u drugoj, kao i vrlo razgranatu mrežu bilateralnih poreskih ugovora.
PwC je podnela tužbu u junu 2012, pokrenuta je istraga koja je dobila na zamahu 2014. pošto je podatke o poreskim dogovorima objavio je Međunarodni konzorcijum istrazivačkih novinara (ICIJ).
Informacije se odnose na period tokom kojeg je na čelu vlade Luksemburga, do 1995. do 2013, bio sadašnji predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.
Odbrana je za svedoka pozvala i evropsku komesarku za zaštitu konkurencije Margaret Vestager, članicu Junkerovog tima u Briselu. Portparol Evropske komisije je rekao da se zahtev za njeno svedočenje proučava.
Deltur je imao pristup dokumentima u bazi podataka svog poslodavca i kopirao ih je pre nego što je napustio kompaniju 2010.
"U počektu sam bio samo anoniman izvor i čovek iza scene", rekao je dan pre početka suđenja Deltur u razgovoru za AFP u svom rodnom mestu Epinal, na istoku Francuske, u koje se vratio da živi.
On, i pored posledica koje nije očekivao, ne žali zbog onoga što je uradio i dodaje da je postupao kao "građanin".
"Pošto nije imao drugi cilj osim da deluje u interesu javnosti, Antoan Deltur je po svemu bio pravi uzbunjivač. I pravo je danas na strani Antoana Deltura. Borićemo se za oslobađajuću presudu", rekao je njegov advokat Vilijam Burdon (Wiliam Bourdon) 24. aprila na skupu u Luksemburugu kome je prisustvovalo oko 200 ljudi.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|