Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Alarmantni podaci o broju ubijenih žena u Srbiji
|
|
|
Objavljeno : 14.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
U Srbiji je nasilje nad ženama prilično rasprostranjeno, tačnih podataka o tome nema a na osnovu informacija iz medija samo od početka godine je sedam žena ubijeno u partnerskom ili porodničnom nasilju, rekla je 14. februara za EurAktiv aktivistkinja Autonomnog ženskog centra Jelena Keserović. Glavni problemi u sistemu zaštite žena od nasilja u Srbiji su, prema njenim rečima, odsustvo evidencije broja žena izloženih nasilju, blage kazne i nepovezanost sistema, odnosno institucija.
"Sistem zaštite (žena od nasilja) je prilično nepovezan i sada imamo situacija da je, prema onome što pratimo po medijima, od početka godine u Srbiji već sedam žena ubijeno od strane sadašnjih ili bivših partnera u porodičnom ili partnerskom kontekstu", rekla je Keserović za EurAktiv.
Ona je rekla da je to zastrašujuća brojka, kao i da se već godinama beleži sličan trend.
"Nažalost, to još nismo uspeli da promenimo, iako je vrlo često barem jedna institucija znala da postoji nasilje, da postoje pretnje i opet nisu uspele da toj ženi zaštite život", rekla je aktivistkinja Autonomnog ženskog centra.
Jedna od "najvećih boljki sistema" je, prema njenim rečima, i to što u u Srbiji nema tačnih podataka o tome koliko je žena iskusilo ili trpi nasilje. "Tačne podatke o tome koliko je žena iskusilo nasilje ili koliko devojaka i žena danas trpi nasilje je u Srbij nemoguće, malte ne, dobiti. To je jedna od najvećih boljki našeg sistema", rekla je ona.
Podsetila je da se nevladine organizacija koje se bave pitanjem nasilja nad ženama i pružanjem podrške ženama, poput Autonomnog ženskog centra i mreže Žene protiv nasilja, zalažu za uspostavljanje sistema koji bi omogućio uvid u broj žena izloženih nasilju, kako bi mogla da im se pruži adekvatna usluga i zaštite.
Keserović je podsetila da je Autonomni ženski centar u saradnji sa različitim institucijama, uključujući Prokrajinski serketarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, i u okviru projekata izradio sistem evidencije za praćanje nasilja u porodici koja bi se mogao da se primenjuje u svim službama. Prema njenim rečima, ta evidencija nije još usvojena i za sada je još u probnoj fazi.
Ona je ocenila da na planu zaštite žena od nasilja uopšteno gledano nema većih poboljšanja već da se poboljšanja mogu videti u individualnim slučajevima u kojima su žene uspele da ostvare prava, izađu iz kruga nasilja ili su ih institucije zaštitile.
Aktivistkinja Autonomnog ženskog centra je, takođe, objasnila da se u poslednje vreme toj nevladinoj organizaciji često javljaju žene "koje su već toliko u problemu sa institucijama da se njihovi slučajevi samo komplikuju".
Blage kazne i loša koordinacija institucija
Background U svetu se 14. februara obeležava "V dan" koji je ustanovljen pre 15 godinana na inicijativu grupe žena predvođenih američkom spistaljicom Iv Ensler (Eve), autorkom pozorišnog komada "Vaginini monolozi". "V dan" je prerastao u pokret protiv nasilja nad ženama.
Pošto je ustanovljen na Dan zaljubljenih, odnosno Dan svetog Valentina, V stoji kao oznaka za "pobedu" (victory), "Valentinovo" (Valentine) and vaginu.
Upitana o razlozima zbog kojih je sistem zaštite slab, ona je rekla da su zakoni relativni dobri, iako uvek ima mesta za poboljšanja, ali da je politika kazni blaga.
"Ono što nas zapravo najviše brine jeste to što je politika kazni blaga - imate dosta uslovnih presuda, a kod tih osnovih osuda nemate nikakav nadzor, što zapravo može da znači da taj nasilnik može da i dalje da čini nasilje ako ne postoji nadzor", rekla je ona.
Keserović je rekla i da je sistem zažtite žena od nasilja prilično nepovezan i da je važno je i da se institucije bolje povežu. Podsetila je i da Srbija ima strateške dokumente, poput Nacionalne strategije za borbu protiv nasilja, kao i da se radi na akcionom planu.
"I pored tih dokumenata nama na terenu - u kućama, ulicama, žene trpe nasilje i ubijaju. To sve posmatraju deca, a institucije i dalje raspolažu ili polovičnim informacijama ili zaziru da preduzmu konkretnije akcije, da se povežu sa drugima i pruže koordinirani odgovor", rekla je ona.
Autonomni ženski centar je jedna od organizacija čiji aktivisti učestvuju 14. februara u globalnoj akciji "Jedna milijarda ustaje, protestuje i pleše" koja se organizuje i u Srbiji kako bi se skrenula pažnja na problem nasilja nad ženama. Jelena Keserović je rekla da će zajednički ples biti organizovan u Beogradu i još oko 10 gradova u Srbiji.
Kako objasnila, 14. februara se obeležava "V dan", pokret koja je pokrenut pre 15 godian kako bi se skrenula pažnja javnostii na problem prava i nasilja nad ženama.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|