Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nasilje ometa put Srbije ka EU
|
|
|
Objavljeno : 29.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Uoči odluke o statusu kandidata Srbije 9. decembra sve oči su uprte ka Kosovu budući da će napredak u rešavanjima praktičnih pitanja u odnosima sa Prištinom biti odlučujući za odluku zemalja članica EU. Klimu za postizanje napretka, međutim, pogoršavaju epizode nasilja na severu Kosova, koje je osudila i Evropska komisija. Iz Brisela, takođe, jasno ukazuju da će ministri spoljnih poslova EU već 1. decembra, dan nakon zakazanog sastanka timova Beograda i Prištine u Briselu, razmatrati postignuti napredak, a da će preliminarna odluka o tome biti doneta 5. decembra na ministarskom sastanku.
"Mi smo osudili nasilje čiji smo svedoci, a videli smo i da su dva vojnika Kfora povređena", rekla je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič.
"I kada je ovo najnovije nasilje u pitanju, možemo samo ponoviti da nasilje nije rešenje, već je rešenje u dijalogu i mi sutra očekujemo novu rundu dijaloga Beograd-Priština", dodala je ona. Najavila je takođe da će se odluka o napretku Srbije na putu ka EU doneti u danima nakon zakazane runde pregovora u Briselu 30. novembra.
"Na osnovu napretka koji bude ostvaren i ocene koja bude data na temelju sveukupnih preporuka Evropske komisije, ministri inostranih poslova (EU) će razmeniti mišljenja o tome u četvrtak", rekla je Kocijančič o stavu o kandidaturi Srbije za prijem. "Savet ministara će potom u ponedeljak o tome raspravljati i, očekuje se, usvojiti zaključke", rekla je Kocijančič.
Za sada je izvesno samo da Srbija do 9. decembra neće ispuniti uslove koje je Komisija postavila uz preporuku za otvaranje pristupnih pregovora sa Srbijom. To su dogovor o učešću i Kosova i Srbije u regionalnoj saradnji, poštovanje sporazuma o energetskoj zajednici, pronalaženje rešenja za sistem telekomunikacija, priznavanje diploma, nastavak sprovođenja postignutih sporazuma i aktivna saradnja sa Euleksom.
Preporuka za status kandidata nije na taj način uslovljena, ali je data, kako je tada saopšteno, "uz razumevanje" da će se nastaviti pronalaženje praktičnih rešenja za probleme Kosova. Problem je što nemaju sve zemlje isti stav po pitanju toga šta je napredak u odnosima sa Kosovom, a to ide u rasponu od dobre volje za saradnju do raspuštanja paralelnih institucija. Zbog toga je i prilikom usaglašavanja Mišljenja o Srbiji preporuka Komisije bila neizvesna do poslednjeg časa, na šta je, prema navodima medija, najviše uticala Nemačka.
Budući da su do odluke EU ostali samo dani, donekle je i očekivano povećanje napetosti na terenu.
Background Kfor je 28. novembra u Jagnjenici kod Zubinog potoka počeo da uklanja barikade koje postavljaju Srbi da bi onemogućili uspostavljanje graničnih prelaza između Severa kosova i Srbije. Prema navodima Kfora, građani su nakon toga počeli da pucaju iz lakog naoružanja i bacaju kamenje, pa su vojnici pribebli gumenim mecima i suzavcu. Prema srpskim izvorima, korišćene su i šok bombe i vodeni top. U nasilju je povređeno oko 100 Srba i oko 20 vojnika.
Uzlazna putanja u rešavanju praktičnih pitanja između Beograda i Prištine prekinuta je u julu ove godine. Tada su planirani razgovori o carinskim prelazima otkazani zbog povećnih tenzija, pošto su kosovske vlasti zabranile uvoz robe iz Srbije. Priština se odlučila na taj korak kao odgovor na to što Beograd ne priznaje carinski pečat Kosova. Nakon toga na prelaze na severu Kosova Brnjak i Jarinje poslate su i jedinice kosovske policije ROSU. To je bilo prvi put da vlasti u Prištini pokušaju da uspostave kontrolu nad severnim delom Kosova zbog čega su izbili nemiri a prelaze je preuzeo Kfor. Pregovori Beograda i Prištine su obustavljeni do jeseni. Od tada je postizanje dogovora i njihova primena teža jer su se zaoštrili stavovi na obe strane.
Sa jedne strane, kosovski Albanci znaju da je Srbija pod pritiskom i samim tim spremnija na ustupke, kazao je EurAktivu jedan upućeni izvor.
Međutim, i na "srpskoj strani" nemaju svi isto mišljenje, tako da postizanje sporazuma, a posebno njihovo sprovođenje, nije jednostavna stvar.
Tokom prethodnih dana i sedmica na videlo je izbio sukob između šefa pregovaračkog tima Beograda Borislava Stefanovića i nekih od predsednika opština sa severa Kosova. Oni smatraju da postignuti sporazumi podrazumevaju državnost Kosova. Najavili su, zato, da će podneti krivičnu prijavu protiv njega, ali i zahtev za ocenu ustavnosti postignutih sporazuma.
Sa ovim stavovima se slažu predsednici svih opština sa severa Kosova, koji su uglavnom iz Srpske napredne stranke, Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke. Predsednik opštine Leposavić Branko Ninić, koji je iz Demokratske stranke, ne istupa javno sa ovakvim stavovima, ali im se ni ne suprotstavlja. Protiv Stefanovićevih aktivnosti su i poslanici vladajuće većine koji žive na Kosovu.
Šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović izjavio je 28. novembra da će uprkos najnovijim sukobima na severu Kosova u sredu, 30. novembra, biti nastavljeni pregovori Beograda i Prištine, kako je i planirano. "Nastavićemo pregovore. Oni koji žele sukobe i da se za te sukobe okrive Srbi, najviše žele da se ti pregovori ne nastave", rekao je Stefanović novinarima u Skupštini Srbije, posle sednice Odbora za Kosovo i Metohiju. Stefanović je rekao da će se razgovarati o administrativnim prelazima i ocenio da sukobi između Kfora i Srba sa severa pokrajine ne doprinose rešenju problema.
Sednica Odbora za Kosovo i Metohiju održana je u svetlu teških međusobnih optužbi poslanika SRS-a i poslanika vladajuće koalicije o tome ko je izdao Kosovo i ko Kosovo koristi u političke svrhe. Predsednik Odbora iz Srpske radikalne stranke Ljubomir Kragović zaključio je sednicu ne dozvolivši Stefanoviću da predstavi izveštaj o prethodnoj rundi razgovora sa prištinskim vlastima.
O Kosovu će se 29. novembra u 17.00 raspravljati i Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, koji će razmatrati najnoviji izveštaj o situaciji na Kosovu. U izveštaju je izneta ocena generalnog sekretara Ban Ki Muna da događaji na severu pokrajine mogu destabilizovati region Balkana.
Autor: S.V.
Sledeći koraci
30. novembra 2011: Nastavak pregovora Beograda i Prištine
1. decembra 2011: Napredak u dijalogu razmotriće ministri inostranih poslova EU
5. decembra 2011: Savet ministara uoči samita EU predložiće odluku o Srbiji
9. decembra 2011: Evropski savet donosi odluke o narednim koracima evropskih integracija Srbije i Crne Gore
Povezani sadržaj
|
|
|