Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Na Kosovu napeto uoči nastavka dijaloga
|
|
|
Objavljeno : 27.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Uoči nastavka dijaloga Beograda i Prištine na severu Kosova povećana je napetost nakon pokušaja Kfora da ukloni barikade koje su Srbi postavili na putnim pravcima prema administrativnim prelazima. Odlučna akcija Kfora izazvala je otpor među Srbima, a nakon uklanjanja dela barikada i relativno mirne noći 27. septembra je došlo do sukoba između vojnika Kfora i kosovskih Srba u blizini prelaza Jarinje. U sukobu je ranjeno nekoliko osoba. Predstavnici Beograda su osudili upotrebu sile protiv građana i pozvali na mir i dijalog, a kako je najavljeno odlazak u Brisel zbog dijaloga sa Prištinom biće prilika da se o pitanju prelaza razgovara sa evropskim zvaničnicima.
Vojnici Kfora su 26. septembra uveče buldožerom počeli da uklanjaju šljunak kojim su Srbi preprečili glavni put kod administrativnog prelaza Jarinje. Oni su za oko 100 metara pomerili svoju bodljikavu žicu prema Leposaviću i postavili tenkove i oklopne transportere duž puta do baze Kfora, iznad administrativnog prelaza Jarinje. Srbi sa severa Kosova, koji su uklanjanje barikade na Jarinju doživeli su kao još jednu provokaciju Kfora pred predstojeći dijalog u Briselu, u nešto većem broju su nego inače dočekali jutro na barikadama.
Vojnici Kfora su 27. septembra rano ujutru nastavili akciju uklanjanja barikada. U toj akciji oni su bacili suzavac na okupljene meštane i uhapsili nekoliko Srba koji su kasnije pušteni. Oko 10.00 više stotina Srba ponovo se okupilo na barikadama na Jarinju, pa su se vojnici Kfora povukli iza bodljikave žice.
Do sukoba je došlo kada je Kfor ponovo upotrebio suzavac i šok bombe oko 13.00. U trenucima kada je Kfor počeo akciju začuli su se pucnji, ali nije poznato ko je pucao. U sukobu vojnika Kfora i Srba povređeno je nekoliko ljudi. Šest osoba sa prosterlnim i ustrelnim ranama je primljeno u Zdravstveni centar u Kosovskoj Mitorivici, potvrdio je direktor te zdravstvene institucije Milan Jakovljević. Jedan deo, od oko hiljadu Srba okupljenih na Jarinju, povukao se nakon toga da bi se zatim nekoliko stotina Srba ponovo vratilo u blizinu prelaza Jarinje.
Background Vlada Kosova odlučila je 20. jula da uvede embargo na uvoz robe iz Srbije, navodeći da je odluka odgovor na to što Srbija ne priznaje pečat kosovske carine, što onemogučava izvoz sa Kosova. Nakon toga su na prelaze poslati pripadnici specijalnih jedinica Kosova, zajedno sa kosovskim carinicima. Tada je izbila kriza, koja je završena dogovorom prema kojem je Kfor preuzeo kontrolu do 16. septembra. Srbi su blokade na severu Kosova postavili 16. septembra u znak protesta jer je Euleks na Brnjak i Jarinje doveo kosovske carinike i policiju.
Beograd i Priština postigli su 2. septembra u Briselu, u dijalogu pod okriljem EU, dogovor o carinskom pečatu za Kosovo, na kojem će pisati "Carina Kosova", bez ikakvih drugih oznaka koje bi eventualno mogle da ukažu na državnost. Priština, međutim, traži da se na prelaze na severu Kosova razmeste kosovski carinici čemu se protivi Beograd.
Portparol Kfora Kaj Gudenoge rekao je za AFP da su četiri vojnika Kfora ranjena, od kojih jedan teško, 27. septembra na severu Kosova od bombe kućne izrade,
Portparol Kfora Ralf Adamec rekao je 27. septembra pre izbijanja sukoba da će Kfor nastaviti akcije raščišćavanja barikada na severu Kosova i ocenio da je uklanjanje putnih blokada potrebno, jer one nikome ne koriste. Adamec je u izjavi za agenciju Beta dodao da je Kfor tokom akcije uklanjanja barikada upotrebio suzavac kao reakcija na gomilu i gužvu koja nije bila pod kontrolom. Stav Euleksa i Kfora je da barikade onemogućavaju slobodu kretanja i normalan život svih građana pa i predstavnika međunarodnih misija.
Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je veliku zabrinutost zbog sukoba i pogoršanja bezbednosne situacije na severu Kosova i pozvao kosovske Srbe na preko potrebnu uzdržanost i mir. "Apelujem na smirivanje situacije, jer su očuvanje mira i dijalog jedini načini za rešavanje problema. Međunarodne snage su tu da brane goloruke građane, a ne da se sukobljavaju sa njima. Pozivam Kfor na maksimalnu uzdržanost", poručio je Tadić. Predsednik Srbije je ponovio da snage Kfora moraju biti statusno neutralne i ne smeju upotrebljavati silu prema građanima, a kosovski Srbi treba da održe pribranost i da ne nasedaju na provokacije.
Nakon izbijanja sukoba ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović se uputio na sever Kosova. On je ocenio kao potpuno neprhivatljivo to što su pripadnici Kfora pucali na nenaoružani narod na barikadama i naveo da Beograd nastoji da u rešavanju problema i sprečavanju eskalacije sukoba pridobije sve relevantne međunarodne činioce.Prema njegovim rečima, sukob kod Jarinja je mogao da se izbegne, da je Kfor prihvatio poziv predstavnika opština sa severa pokrajine na razgovor u cilju rešenja problema mirnim putem. Bogdanović je apelovao na Srbe da ne nasedaju na provokacije, da se raziđu i uzdrže od daljih sukoba.
Bogdanović je pre izbijanja sukoba apelovao na Kfor da kroz razgovore sa predsednicima lokalnih samouprava na severu Kosova reši probleme i smanji tenzije. On je tada rekao da se radi na ogranizovanju sastanka predstavnika Kfora i lokalnih samouprava kako bi se razmotrili načini za noramlizaciju života. Dodao je da Srbi ne mogu pristati da budu "hermetički zatvoreni".
Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je 26. septembra da Kfor ne treba da se bavi uklanjanjem barikada na severu Kosova - jer to nije mandat tih snaga, ali je istakao da međunarodnim snagama treba omogućiti slobodu kretanja čitavom pokrajinom.
U Briselu i o prelazima
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine održaće se 27. i 28. septembra u Briselu a, kako je najavljeno, mimo tih pregovora, razgovaraće se i o prelazima Brnjak i Jarinje, što je bio i uslov za dolazak predstavnika Beograda. U novoj rudni dijaloga biće reči o telekomunikacijama, električnoj energiji i učešću Kosova u regionalnim inicijativama.
Šef pregovaračkog tima Vlade Srbije Borislav Stefanović rekao je 27. septembra da incidenti na prelazu Jarinje, gde se Kfor sukobio sa Srbima, veoma loše utiču na pregovore dve delegacije.
On je za agenciju Beta kazao da dešavanja na Jarinju pokazuju da "ima snaga" koje ne žele da se problemi reše mirnim putem i koje su spremne da zbog toga "pucaju na nenaoružane ljude". "To se radi sa ciljem da Srbija odustane od dijaloga (sa Prištinom) i da onda ona bude okrivljena da ne želi mirna rešenja", rekao je on.
Stefanović je dan ranije rekao da će učestvovati u novoj rundi razgovora sa prištinskom delegacijom, pošto je dobio potvrdu da će sa međinarodnim zvaničnicima razgovarati o prelazima. Prema njegovim rečima, razgovori o tim prelazima odvojeni su od onih koji podrazumevaju redovan dijalog.
On je ocenio da će razgovori o prelazima biti teški i dodao da ne treba očekivati da se rešenje nađe odmah.
Zvaničnici u EU su rekli 26. septembra da je moguće da šefovi delegacija Beograda i Prištine pre ili posle runde dijaloga u odvojenim neposrednim razgovorima s evropskim posrednikom Robertom Kuperom takođe razmotre pitanje razmeštanja kosovskih carinina na prelazima na severu Kosova, čemu se protivi Beograd.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|