Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Neizvestan i status kandidata
|
|
|
Objavljeno : 01.12.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Izgledi da Srbiji bude odobren status kandidata 9. decembra čine se sve slabijim, a kao zemlja koja neće praviti ustupke u pogledu napretka koji Beograd mora ostvariti u odnosima sa Prištinom pominje se Nemačka. Najnovija runda u pregovorima Beograda i Prištine koja je u toku u Briselu biće ključna za odluku EU i, iako je u njoj ostvaren izvestan pomak, ostaje da se vidi da li će dve strane uspeti da pronađu održivo rešenje za kontrolu nad prelazima na administrativnoj liniji, što je preduslov za bilo kakav napredak u odnosima i razgovore o praktičnim pitanjima.
Zvaničnici EU su saopštili da je na prvom sastanku osme runde, održanom 30. novembra, postignut "dobar napredak" o "zajedničkom upravljanju" administrativnim prelazima, odnosno granicom - kako su rekli. Na dnevnom redu osme runde su situacija na prelazima na severu Kosova i regionalno predstavljanje Prištine. Dve strane, međutim, nisu približile stavove o regionalnom predstavljanju Prištine.
Pred nastavak razgovora 1. decembra i pregovarači Beograda i Prištine, Borislav Stefanović i Edita Tahiri, rekli su da postoje izgledi da se postigne dogovor o integrisanom upravljanju granicom. Tahiri, međutim, smatra da će to biti jako teško, dok Stefanović kaže da sve zavisi od spremnosti Prištine da odustane od svojim "maksimalističkih zahteva". Beograd insistira na tome da administrativna linija mora biti bez takozavnih državnih obeležja koje traži Priština. Stefanović je 30. novembra najavio duge i teške razgovore.
Dogovor o prelazima je neophodan kako bi se ostvario bilo kakav pomak u konkretnim, praktičnim pitanjima koji Beograd i Priština treba da reše kako bi građanima olakšali život, zbog čega je uz podršku EU i pokrenut dijalog. Situacija na prelazima na severu Kosova i dalje izaziva zabrinutost, i iako je Beograd promenio stav u pogledu barikada, malo je verovatno da će kosovski Srbi odustati od njih bez zadovoljavajućeg rešenja za prelaze.
Zbog odsustva konkretnog napretka u dijalogu Beograda i Prištine, napete situacije na severu Kosova i unutrašnjih problema u EU čini se da su sve manje šanse da Srbija dobije u decembru status kandidata. Pesimizam počinje da preovlađuje i u zvaničnim krugovima u Beogradu, koji su koliko ovog proleća bili ubeđeni da će Srbija dobiti statius kandidata i čak datum za početak pregovora.
Brisel zabrinut
Takav razvoj brine i Brisel, dok članice EU uslagašavaju stavove uoči samita 9. decembra, a Beograd pokušava da kroz pregovore sa Prištinom i diplomatskim aktivnostima u članicama stvori uslove za dobijanje statusa kandidata.
Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton izrazila je 1. decembra zabrinutost zbog nasilja na severu Kosova, ali i za evropske integracije Srbije i Kosova. "Vrlo sam zabrinuta zbog nasilja na severu Kosovu i veoma sam zabrinuta da će obe strane moći da napreduju ka Evropi. A veoma želim da obe na kraju nađu svoju budućnost s nama", rekla je Ketrin Ešton pred početak sastanka evropskog Saveta za spoljne poslove u Briselu.
Ona je kasnije u pauzi zasedanja rekla da su šefovi diplomatija Evropske unije stekli utisak da se u vezi sa stanjem na severu Kosova i u dijalogu Beograd-Priština "stvari kreću", ali da se želi više. Ešton je rekla da je na sastanku oštro osuđeno nasilje na severu Kosova, a da je ona od predsednika Srbije Borisa Tadića "zatražila da Beograd obezbedi najveći mogući pritisak na one koji vrše to nasilje i da se obezbedi da barikade budu uklonjene".
Prema pisanju nedeljnika Juropian vojs (European Voice), Nemačka preti da će sprečiti da Srbija iduće nedelje dobije statusa kandidata, što će s olakšanjem prihvatiti i neke druge članice Evropske unije. Iako je nemačka kancelarka Angela Merkel proteklih nedelja povećala pritisak na Srbiju zbog krize na severu Kosova, "tvrd stav Nemačke je ipak iznenađenje za druge članice" Evropske unije, ocenjuje Juropian vojs na internet strani (www.europeanvoice.com).
Nedeljnik citira neimenovanog diplomatu koji smatra da je mogućnost nemačkog veta "dočekana s olakšanjem u drugim prestonicama" i dodao da u Holandiji i Finskoj ne vlada pozitivno raspoloženje za proširenje EU. I Francuska i, s manjim ubeđenjem, Velika Britanija veruju da Srbija mora da uradi više da dobije status kandidata, ali neće ići toliko daleko da blokiraju odborenje statusa koje je uslovno preporučila Evropska komisija u oktobru, navodi Juropian vojs.
Nemački ministar odbrane Tomas de Mezjer povodom sastanka iduće nedelje na kojem će se odlučivati o kandidaturi rekao je 30. novembra da se "Srbija svakim danom udaljava od pozitivne odluke".
Ministar spoljnih poslova Bugarske Nikolaj Mladenov rekao je za Juropian vojs da će, ako se ne napreduje po pitanju kandidature Srbije 9. decembra, "poruka biti da je proširenje obustavljeno i to će biti katastrofalno za Zapadni Balkan".
Izvor: Beta
Foto: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|