Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Odlazak pravog borca protiv korupcije    

Objavljeno : 19.03.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać preminula je 19. marta, nakon duže i teške bolesti. Ostaće zapamćena po tome što je vladinom Savetu za borbu protiv korupcije skinula etiketu savetodavnog "demokratskog ukrasa" i pretvorila ga u telo koje se bavi temama za koje u Srbiji niko nema dovoljno hrabrosti i snage. Među takvim temama su finansijska kontrola koju nad medijima sprovode funkcioneri vlasti i njihovi saradnici, kao i monopol Delte, koja je u vreme objavljivanja izveštaja, bila najmoćnija firma u Srbiji. Prašina se podigla kada je Savet prošle godine ukazao na skrivanje odredbi u ugovoru sa Fijatom, a ništa manje zapaženo nisu prošli izveštaji o sprezi biznisa i politike i o zloupotrebama u privatizacijama. Njeni izveštaji u formi su najbliži istraživačkom novinarstvu, sadržali su informacije koje se nigde ne mogu pronaći i uvek su izazivali veliko interesovanje u javnosti. Sa druge strane, kritikovani su zbog obilja političkih ocena, koje su mogle biti osporene i tako udaljiti izveštaje od suštine.

 

 

Omiljeno polje njene delatnosti bilo je ono o čemu se u Srbiji izuzetno retko govori na ozbiljan način - moć tajkuna i njihove veze sa politikom, kao i slabost institucija. Njeni izveštaji, nekada i nedorečeni i neprecizni, a ponekad i pretenciozni, često su bili jedini izvor informacija medijima i javnosti uopšte.

 

Jedan od skorih primera aktivnosti Saveta je izveštaj o medijima iz druge polovine prošle godine, u kojem je ukazala na uticaj vlasti na medije preko budžetskog novca i medijskih firmi funkcionera Demokratske stranke i gradonačelnika Dragana Đilasa i Srđana Šapera, koji je blizak saradnik predsednika Srbije. Njena ocena bila je da su mediji zarobljeni i da se ne bave temama poput korupcije jer to ne odgovara vlastima.

 

Ovog meseca zatražila je i preispitivanje opravdanosti rashoda Elektroprivrede Srbije (EPS) koja je, kako je navela, prošle godine potrošila 200 miliona evra za promocije i medijske kampanje. "Ovaj primer jasno pokazuje da EPS troši velika sredstva za namene koje nisu ekonomski opravdane, odnosno upućuje na moguću korupciju", ističe se u pismu koje je poslala premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću.

 

Tokom prošle godine postavila je teška pitanja o odgovornosti države da poreskim obveznicima polaže račune o trošenju budžetskog novca.

 

Njen istup odnosio se na ugovor o proizvodnji automobila u Kragujevcu sa italijanskim Fijatom, koji državni zvaničnici predstavljaju isključivo u ružičastim bojama. Savet je od Ministarstva ekonomije, kako je Baraćeva rekla, dobio 20 kilograma papira o tom ugovoru, ali su svi podaci koji se odnose na obaveze ugovornih strana bili zatamnjeni kao poslovna tajna koju je tražio Fijat.

 

"Nedopustivo je da poslovna tajna bude ono što plaćaju svi građani Srbije, jer je ugovorom sa italijanskom fabrikom automobila država Srbija preuzela obaveze koje se isplaćuju iz budžeta", istakla je Barać.

 

U kritikama joj se u tom, ali i mnogim drugim slučajevima, pridružio Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, za koga se, kao i za Baraćevu, u javnosti ponekad kaže da je na to mesto imenovan samo zahvaljujući tome što vlasti nisu očekivale toliko hrabro i posvećeno angažovanje. Šabić je od Saveta u decembru prošle godine dobio i nagradu za lični doprinos u borbi protiv korupcije.

 

Barać je politički sistem kritikovala u celosti, zbog slabosti institucija, podele resora kao nedodirljivih poseda stranaka, nespremnosti da se pitanja rešavaju i da se usvojeni zakoni primenjuju, a institucije jačaju.

 

U Srbiji gotovo niko ne osporava da je korupcija velika zbog sistemskih propusta i nedostatka političke volje da se taj problem reši. Ali, niko kao ona, toliko sistematski i angažovano nije pokretao taj problem u javnosti. Srbija i na listi Transparensi internešenala (Transparency international) po percepciji korupcije za 2011. ima jako loše mesto - 86. u svetu, sa skorom 3,3, pri čemu je najbolja ocena 10.

 

U tom kontekstu kritikovala je i nedovoljne rezultate Agencije za borbu protiv korupcije, koju je karakterisala kao birokratsko telo. "Pa, stvorili smo Agenciju kao veliko i moćno telo za borbu protiv korupcije pre više od dve godine. Kakav je efekat njihovog rada? U kojem polju su oni pomerili stvari unapred?", upitala je ona.

 

Povodom objavljivanja izveštaja Transparensija, Barać je istakla da se afere ne raščišćavaju do kraja, jer ostaju na nižim nivoima odgovornosti, a za loše stanje optužila je Demokratsku stranku jer nije sprovedena lustracija u društvu.

 

Savet: Od birokratskog tela do savesti javnosti

 

Savet za borbu protiv korupcije dugo je bio jedino antikorupcijsko telo u Srbiji, a zbog omeđenog dometa njegovog rada činilo se da i njegov osnivač (Vlada Srbije) i javnost misle da je tek demokratski "privezak". Takvom imidžu doprinosili su i česti odlasci uglednih članova tog tela i pritisci na njegovu delatnost. Osnovan je u oktobru 2001. godine kao savetodavno-stručno telo Vlade za predlaganje mera, praćenje sprovođenja i inicijative za izmene antikorupcijskih propisa.

 

Baraćeva je 2003. izabrana za predsednicu. Pod njenom upravom Savet je drastično promenio stil rada i umesto savetodavne institucije koja edukuje vlast i građane postao neka vrsta savesti države. Izveštaji koji su nastajali tehnikama najpribližnijim istraživačkom novinarstvu postali su njegovo glavno oružje, a sa osnivačem Vladom i ministarstvima komunikacija se svela na saopštenja.

 

Barać je u žižu javnosti dospela pre nekoliko godina ukazivanjem na neregularnosti u preuzimanju prehrambenog trgovinskog lanca C-market i time davanju monopola jedne od najmoćnijih kompanija u regionu, Delta holding, najuticajnijeg srpskog tajkuna Miroslava Miškovića. Kompanija Delta, čiji je godišnji promet bio veći od državnih budžeta Makedonije, Albanije i Crne Gore zajedno, tužila je svojevremeno Baraćevu za zloupotrebu službenog položaja.

 

Na meti Saveta bilo je i stvaranje Nacionalne štedionice, što je nazvala "najvećom pljačkom Srbije" za šta je optužila nekadašnjeg guvernera, a tadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića i biznismene Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića.

 

Dinkić, za čiju je ekspertsku grupu G17 plus bila vezana kao poverenica za Čačak, postao joj je potom najčešća meta. On se, kako je 2007. kazala, "najviše protivio borbi protiv korupcije i uspostavljanju jasnih pravila i standarda, da bi izbegao kontrolu svog rada i trošenja budžetskih sredstava".

 

Savet kojim predsedava podneo je 2010. i krivičnu prijavu protiv 17 osoba sa obrazloženjem da su malverzacijama pri privatizaciji Luke Beograd državu oštetili za više desetina miliona evra. Među njima su bivši ministar Predrag Bubalo, biznismen Milan Beko, nekadašnji šef komisije za hartije od vrednosti Milko Štimac i drugi.

 

Prema nalazima Saveta, oni su 2005. godine organizovali u dva navrata preuzimanje akcija Luke Beograd firmi WORLDFIN S.A iz Luksemburga po ceni od 800 dinara po akciji, umesto po procenjenih 22-23 evra, što je dvadesetak puta više. Time je državi Srbiji koja je posedovala 40,48 odsto Luke, kakvo je Savet zaključio, naneta šteta od 21 miliona evra, a malim akcionarima još neutvrđena šteta, čiji je iznos svakako višemilionski.

 

Impozantna lista imena na kojoj se nalazi mnogo moćnika bila je više meseci tajna. Imena su prvo procurela u javnost, a potom ih je, revoltiran ćutanjem policije i pravosuđa, Savet obelodanio. Obasut pitanjima novinara o tome, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić nedavno je saopštio da policija vodi istragu i po navodima Saveta, ali i po prijavi malih akcionara.

 

Uz krivičnu prijavu Savet je Tužilaštvu predao i obimnu dokumentaciju sa izjavama svedoka. Istovremeno, u toku je višegodisnji sudski spor u kome Grad Beograd pokušava da vrati zemljište koje je pripalo Luci, što je dalo dodatni legitimitet Savetovom izveštaju i prijavi.

 

Osim Lukom, Savet se ove godine pozabavio i radom i trošenjem budžetskih sredstava u Republičkom hidrometeorološkom zavodu namenjenih protivgradnoj zaštiti, odlukom Agencije za privatizaciju o raskidu ugovora sa preduzećem Tehnohemija (brani kupca), izmenom Uredbe o uslovima plovidbe stranih brodova domaćim plovnim putevima, privatizacijom nekada vodeće izdavačke kuće Prosveta i odgovornošću Fonda za razvoj koji nije kontrolisao namensko trosenje kredita odobrenih njenom kupcu, kao i upadom policije u zrenjaninsku Jugoremediju i nizom drugih slučajeva.

 

Izvor: Beta, EurActiv.rs

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA