Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Polemika oko kredita Tanjugu
|
|
|
Objavljeno : 05.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Odluka Vlade Srbije da dodeli državnoj agenciji Tanjug beskamatni kredit od 17,5 miliona dinara izazvala je polemiku u medijskim krugovima u Srbiji i ponovo u prvi plan stavilo pitanje finansiranja medija iz budžeta. Kada je reč o državnoj pomoći, Srbija se u tome mora uskladiti sa propisima i standardima EU, a iz Delegacije EU u Srbiji poručeno je da će insistirati na primeni Medijske strategije i da državna pomoć mora biti transparentna. Medijska udruženja u Srbiji, okupljena u Medijsku koaliciju, smatraju spornom osnovu po kojoj je pomoć odobrena - za izveštavanje o izborima, kao i objašnejnje premijera Srbije Mirka Cvetkovića da je taj kredit odobren Tanjugu, kao preduzeću za koje je država odgovorna, a kome su bila potrebna sredstva da plati dospele kredite.
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je 3. aprila u Leskovcu da će se insistirati na ostvarivanju osnovnih ciljeva Medijske strategije, a kao jedan od tih ciljeva izdvojio vlasništvo nad medijima i načine finansiranja medija. Dežer je rekao da finansiranje medija ne može biti kroz direktne subvencije na nacionalnom, regionalnom ili lokalnom nivou, kao i da nelegalni grantovi ili zajmovi moraju biti vraćeni.
Upitan o protestu novinarskih udruženja i medijskih asocijacija zbog beskamatnog državnog kredita Tanjugu, Dežer je odgovorio da, ako postoji državna pomoć, ona mora biti u potpunosti transparentna i legalna. To su obaveze, rekao je Dežer, i mi ćemo insistirati da one budu valjano ispunjene.
Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je u Leskovcu da svi mediji imaju pođednak tretman, ali da je Vlada dala pozajmicu Tanjugu, imajući u vidu da je ta agencija državno preduzeće i da je država odgovorna za ta preduzeća. "Tanjug je imao već kredite koji su dospeli do naplate i, pošto nisu imali sredstva da plate, onda je država dala kratkoročnu pozajmicu koju će Tanjug da vrati", rekao je Cvetković.
Prema njegovim rečima, to nije samo slučaj sa Tanjugom, već i sa drugim preduzećima u državnoj svojini kojima država pomogne kada dođu u teškoće, umesto da ih pusti da propadnu. Cvetković je istakao da svi mediji imaju pođednak tretman i da se Vlada za sve medije založila da dobiju Apeks kredite Evropske investicione banke.
Background Vlada Srbije odobrila je 29. marta na sednici, na kojoj je donela mere štednje, državnoj novinskoj agenciji Tanjug beskamatni kredit od 17,5 miliona dinara za izveštavanje o predizbornoj kampanji i izbornom danu 6. maja. Kredit je odobren tri dana nakon što je agencija Tanjug to zatražila, a prema ugovoru, rok vraćanja zajma je 31. decembar ove godine. Prema zaključku Vlade, kredit je dodeljen iz privatizacionih primanja budžeta Srbije.
Vlada Srbije je Strategiju razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji do 2016, takozvanu Medijsku strategiju, usvojila 28. septembra prošle godine. Strategijom je predviđeno da država ne može biti vlasnik javnih glasila, osim specifičnih glasnika koji se odnose na njen rad i javnih radio-televizijskih servisa. Predviđeno je i da se obezbedi regulatorni okvir za ravnopravan položaj svih novinskih agencija, u skladu sa pravilima zaštite konkurencije i dodele državne pomoć.
Vlada Srbije je 29. decembra 2011. usvojila Uredbu o izmenama i dopunama uredbe o pravilima za dodelu državne pomoći koja je stupila na snagu 1. januara 2012. Njome je u skladu sa Prelaznim trgovinskim sporazuma predviđena kontrola pomoći dodeljene preduzećima koja obavljaju delatnost od opšteg ekonomskog interesa.
Zamerke Medijske koalicije
Medijska koalicija ocenila je 5. aprila da je izjava premijera Srbije suprotna zaključku Vlade da je taj novac državnoj agenciji odobren za izveštavanje o izbornoj kampanji i izbornom danu.
U saopštenju Medijske koalicije, koju čine Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i Lokal presaa, navodi se da su oba osnova krajnje sporna i neprihvatljiva.
"Nema ni jednog ekonomskog, političkog ili javnog interesa da Vlada spasava neuspešna državna preduzeća, koja se već pretežno finansiraju iz budžeta, poput Tanjuga, niti da se državnoj agenciji dodatno plaća za nešto što je njena osnovna delatnost i za šta dobija više od 200 miliona dinara godišnje", piše u saopštenju.
Ta protivrečnost samo potvrđuje bojazan Medijske koalicije da su "u pozadini odluke o dodeljivanju beskamatnog kredita državnoj agenciji zapravo politički motivi još većeg upliva na njenu uređivačkuu politiku".
Na taj način, kako se navodi, otvara se prostor da država, odnosno stranke koje čine vladajući blok, utiču na tok predizborne kampanje, koristeći novac iz budžeta.
Medijska koalicija podsetila je da u Srbiji postoje još dve novinske agencije, koje posluju na tržištu i kojima ovakvi krediti nisu dostupni i napominje da država ovakvim postupanjem sistematski narušava ravnopravnost učesnika na medijskom tržištu.
To je u potpunoj suprotnosti sa načelima Medijske strategije, koju je Vlada Srbije usvojila prošle godine, navela je medijska koalicija i ocenila da se time nastavlja sistematsko gušenje medija koji nisu u vlasništvu države, sa ciljem da se u medijskoj sferi uspostavi monopol.
"Odluka o beskamatnom kreditu utoliko je spornija, ako se zna da Tanjug za 6. maj, u saradnji sa CeSID-om, u svom Preš klubu najavljuje 'Izborni dan', koktel i VIP prijem, čije troškove u celini snose sponzori", navela je Medijska koalicija.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|