Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Malmstrem: Nove mere ne pogađaju bezvizni režim sa Srbijom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstrom) saopštila je 24. maja da se sa Srbijom i Makedonijom razgovora o smanjenju problema lažnih azilanata, ali da predviđene nove vanredne mere neće za sada pogoditi ni jednu zemlju ponaosob, pa ni Srbiju ni Makedoniju. Evropska komisija je 24. maja predstavila mere u oblasti migracija i izmene propisa o viznom režimu koje predviđaju i mogućnost suspenzije bezviznog režima u određenim okolnostima.
Sesilija Malmstrem je naglasila da Evropska komisija predlaže novi mehanizam i "zaštitnu klauzulu" za režim EU bez viza koji uživaju neke zemlje, u slučaju da dođe do "izuzetne situacije". Ona je objasnila da mehanizam koji će biti predložen Savetu ministara na razmatranje 9. juna znači da će se sa zemljama koje uživaju bezvizni režim EU najpre temeljino razgovarati da bi se problemi smanjili.
Naglasila je da bi mera ponovnog uvođenja viza bila donesena samo u zaista krajnjem slučaju.
Na pitanje novinara da li postoji konkretan problem za Srbiju i Makedoniju iz kojih dolaze lažni azilanti, a na šta se žale Belgija, Nemačka i još neke zemlje EU, Malmstrem je rekla da ne postoji nikakav automatizam već će se odluke donositi tek posle razgovora sa Srbijom i Makedonijom koji su u toku sa ciljem da se ti problemi umanje i otklone.
Isti slučaj je i sa drugim zemljama sa kojima EU nema vize. To je poslednja mera koju ćemo preduzeti, ali je svakako cilj da se zaštiti celovitost režima bez viza i šengenska teritorija EU, navela je Malmstrem.
Evropska komisija je saopštila 24. maja da pored tehničkih izmena i razjašnjenja predlog predviđa uvođenje zaštitne odredbe, odnosno mogućnost aktiviranja mehanizma za privremenu suspenziju bezviznog režima "u izuzetnim okolnostima i vanrednim situacijama".
Background Građani Srbije, Crne Gore i Makedonije od 19. decembra 2009. mogu bez viza da putuju u zemlje šengenske zone, a to pravo dobili su oko godinu dana kasnije i građani Bosne i Hercegovine i Albanije. Kosovo nije time obuhvaćeno. Nakon ukidanja viznog režima zabeležen je porast podnosilaca zahteva za azil u zemljama EU. Zbog toga je, prilikom uvođenja bezviznog režima za BiH i Albaniju, uveden i mehanizam nadzora sprovođenja tog režima, a Evropska unija će u junu dati celovit izveštaj o primeni bezviznog režima.
Francuska i Holandija su predložile početkom godine da se uvede vanredni mehanizam za privremeno ponovno uvođenje evropskih viza nekoj zemlji Zapadnog Balkana za slučaj "hitne vanredne situacije".
Prema podacima evropskog statističkog zavoda Eurostat, Srbija je u 2010. bila treći najznačajniji izvor zahteva za azil u EU, sa ukupno 17.715 zahteva, odnosno 7% ukupnog broja.
U sadašnjim okolnostima za uvođenje ili ukidanje viza u proceduri zajedničkog odlučivanja mogu biti potrebne i godine, zbog čega nije moguće da se odluka donese brzo kada je to potrebno, navela je Komisija.
U saopštenju se navodi da zaštita odredba o vizama može biti primenjena samo kao privremena mera "u jasno definisanoj vanrednoj situacija, poput velikog priliva imigranata ili iznenadnog, velikog povećanja neosnovanih zahteva za azil", kada je neophodno da se brzo reaguje kako bi se rešile teškoće sa kojima se suočavaju članice EU, uz uvažavanje posledica koju bi vanredna situacija imala na EU kao celinu.
Evropska komisija je navela da se mehanizam o privremenoj suspenziji bezviznog režima neće nikako primenjivati automatski i da se predložene izmene ne odnose ni na jednu određenu zemlju.
Pošto članice EU obaveste Komisiju o vanrendoj situaciji, ona će razmotriti situaciju i neophodnost suspenzije bezviznog režima za građane neke zemlje. Prilikom procene uzeće u obzir broj pogođenih članica i ukupnim posledice na migratornu situaciju u EU, navodi se u saopštenju.
Eventualno uvrštavanje neke zemalje sa "negativne na pozitivnu listu" i obratno razmatraće se u okviru naredne periodične reizije viznih lista zemalja planirane za jesen 2011, dodaje se u saopštenju.
Kao razlog za uvođenje "zaštitne klauzule" navodi se da se posle liberalizacije viznog režima sa nekim zemljama Zapadnog Balkana nekoliko zemalja članica EU suočilo sa značajnim prilivom došljaka koji su doputovali zahvaljujući bezviznom režimu i potom zloupotrebli procedure za traženje azila.
Kako bi se sprečila zloupotreba bezviznog režima u druge svrhe osim kratkoročnog putovanja Komisija je saopštila da namerava da ojača nadgledanje sprovođenja vizne liberalizacije u svim zemljama Zapadnog Balkana, a sada predlaže uvođenje opšteg mehanizma koji dopušta privremeno ukidanje viznih olakšica za građane trećih zemalja, pod izvesnim uslovima.
Uvođenje "zaštitne klauzule", ističe se, treba da "obezbedi opšti okvir za budućnsot bez pojedinačnog vezivanja za neku određenu zemlju".
Komisija je saopštila da je cilj predloženih izmena da se omogući bolje upravljanje kretanjem građana trećih zemalja kako bi se sprečile zloupotrebe i nepravilnosti u bezviznom režimu. Komisija je podsetila da se proteklih godina više puta menjala lista zemalja obuhvaćenih viznim i onih sa bezviznim režimom EU.
Svrha izmena je i da se očuva "integritet procesa vizne liberalizacije i izgradi poverenje javnosti", kao i da se omogući dalje usklađivanje politike viza u EU, s obzirom da članice još imaju nadležnost da za određene katagorije stanovništva traže vize ili odlučuju o izuzeću.
Savet ministara EU 9. i 10. juna u Luksemburgu treba da usvoji predlog Evropske komisije, koji je komesarka Malmstrem već obrazložila ministrima unutrašnjih poslova evropske dvadesetsedmorice 12. maja.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Sledeći koraci
9. juna 2011: Ministri pravde i unutrašnjih poslova EU razmatraće predložene mere u oblasti migracije i vizne politike.
24. juna 2011: Lideri EU razmotriće predlog Evropska komisije o politici u oblasti migracija i viznom režimu.
Povezani sadržaj
|
|
|