Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


EU na raskršću zbog krize      

Objavljeno : 26.10.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija, rastrzana dužničkom krizom, nalazi se na raskršću. Pred njom su dve mogućnosti - da krene putem postepene dezintegracije u slučaju neuspeha u rešavanju krize ili da iskoristi priliku i obnovi stremljenja ka većoj integraciji. Lideri evro zone, suočeni sa pritiscima iz celog sveta, pokušaće da se 26. oktobra dogovore oko plana za suzbijanje dužničke krize i spasavanje zajedničke valute, iako se i dalje ne slažu oko svih pitanja, uprkos intenzivnim razgovorima proteklih dana.


Evropska komisija očekuje da će šefovi vlada ili država postići pouzdan i uverljiv dogovor. "Taj nam je dogovor potreban večeras", rekao je portparol Evropske komisije Olivije Baji (Olivier Bailly). "Potreban nam je uverljiv politički odgovor na ključna pitanja na stolu", dodao je on.

 

Iako su utvrđeni glavni elementi plana za izlazak iz krize i spasavanje evra, ostaju da se reše neka pitanja oko kojih nije postignuta saglasnost, uprkos intenzivnim pregovorima stručnjaka koji su vođeni još 26. oktobra ujutru, u poslednjem trenutku pre samita.

 

Za sudbinu plana je bilo ključno i izjašnjavanje nemačkog parlamenta 26. oktobra o stavovima koje će na samitu u Briselu zastupati kancelarka Angela Merkel. Nemački poslanici su dali Merkelovoj širok mandat za razgovore na samitu, pre svega o jačanju zaštitnog mehanizma za evro, Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF), ali bez mogućnosti da se dodatno optereti Evropska centralna banaka i povećaju nemačke garancije.

 

"Ako se dozvoli da propadne evro, to nosi opasnost i propadanja Evrope", nedavno je upozorio francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nikolas Sarkozy).

 

Za evroskeptike haos sa evrom koji traje već dve godine je potvrda beskorisnosti tog projekta. "Već vekovima se govori" o uvođenju evra "kao o nekoj vrsti istorijskog spomenika kolektivnom ludilu", smatra britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg (William Hague).

 

Širom Evrope jača otpor prema evropskoj ideji koja uzmiče pred nacionalnim težnjama, što ilustruje prodor populističkih pokreta na političkoj sceni u Holandiji, Finskoj i drugde. Ovaj otpor je dao krila i evrospektičnim poslanicima britanske Konzervativne partije koji su se usprotivili svom lideru i premijeru, podržavši u parlamentu predlog da se organizuje referendum o izlasku Velike Britanije iz EU.

 

Evropski projekat, više od pola veka od svog začetka 1957. godine, i dalje je pre svega ekonomsko pitanje. Napori da se osnaži i njegov politički aspekt nisu za sada doneli veće rezultate, ako se ima u vidu ograničeno delovanje zajedničke evropske diplomatske službe i neuspeh zajedničke odbrambene politike koji su potvrdili događaji u Libiji. Neuspeh ekonomskog projekta, kao što je evro, samo bi pogoršao stavi.

 

"Evropska unija deluje krhko i umorno a pojedini lider izgleda da ne shvataju da bi integracija mogla nastavi da doživljava neuspeh zbog zanemarivanja ili otpora", upozorio je u nedavno objavljenoj studiji, Janis Emanuilidis iz Evropskog političkog centra (European Policy Center), briselskog nezavisnog instituta. "Ono što je bilo nezamislivo, sada se može zamisliti - izlazak neke zemlje iz zone evra, kraj evra i čak dezintegracija EU više nisu tabu", dodao je on.

 

Dužnička kriza može, međutim, biti prilika da se ubrza evropska integracija. Ona je već tome doprinela jer se ponovo raspravlja o političkoj uniji, što je tema koja je bila potisnuta nakon pokretanja monetarne unije pre jedne decenije.

 

I na tom planu tabui padaju jedan za drugim. Nemačka, koja je do sada insistirala na tome da je svako treba da snosi posledice svoje budžetske politike, prihvata ideju o finansijskoj solidarnosti članica. Berlin se, takođe, pridružio Francuskoj u težnji da se uspostavi ekonomska vlada u zoni evra. Nemačka, međutim, zauzvrat želi da nametne svoja rešenja ostatku zone evra, zahtevajući čeličnu disciplinu u oblasti deficita i centralizovanu kontrolu koja bi mogla voditi i do toga da se pripreme nacionalih budžeta nadziru.

 

Evropska centralna banka, čije je sedište u Frankfurtu, zalaže se za čak za uvođenje funkcije evropskog ministra finansija, koji bi u prvo vreme mogao biti neka vrsta "nadkomesara" za evro u Briselu. Glavno pitanje koje se postavlja jeste da li je javnost u članicama spremna na gubitak suvereniteta?

 

Suočena sa pretnjom dužničke krize Francuska, koja je dugo oklevala pred idejom federalizma u Evropi, okreće se toj ideji. Šef francuske diplomatije Alen Žipe (Alain Juppe), naslednik degolističke struje, počeo je da se zalaže za "evropsku federaciju".

 

"Kada budemo izašli iz krize i kada se osvrnemo na to kroz šta smo prošli, bićemo impresionirani kapacitetima zemalja zone evra za osnaženo tržište i napredak ka većoj integraciji", istakao je neimenovani visoki evropski diplomata.

 

Težak put do dogovora

 

Samitu EU, koji će se održati 26. oktobra u Briselu, prethodio je niz sastanka i pregovora u proteklih nedelju dana o načinima za izlazak iz krize. Dogovor o koracima koji će se preduzeti odložen je uoči samita EU koji je održan 23. oktobra kako bi se dalo još vremena za prevazilaženje neslaganja.

 

U Briselu će se 26. oktobra popodne prvo sastati lideri 27 članica EU kako bi razmotrili predlog o dokapitalizaciji banaka. Cilj predloga je da se banke pripreme za eventualni udar u slučaju da Grčka ne može da plati svoja dugovanja. Nakon toga sastaće se lideri 17 članica zone evra i taj sastanak će verovatno trajati duboko u noć.

 

Glavni elementi plana su utvrđeni. Ideja je da se Grčka stabilizuje tako što će se banke kreditori te zemlje ubediti da joj otpišu deo duga, u vrednosti od oko 100 milijardi evra, da se dokapitalicuju banke i spreči širenje krize na Italiju jačanjem zaštitnog mehanizma za evro, odnosno povećanje kapaciteta Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF).

 

Pregovori sa bankama kreditorima Grčke teško idu jer banke odbijaju da prihvate otpisivanje više od 50% dugovanja. Detalji o jačanju EFSF-a su i dalje nejasni, a Nemačka i dalje odbija da se poveća uloga Evropske cenralne banke u planu spasavanja.

 

Pritom, prilike u Italiji izazivaju sve veću zabrinutost, iako je premijer Silvio Belrusconi (Berlusconi) izgleda uspeo da ubedi svog koalicionog partnera, Severnu ligu, da prihvati reformu penzionog sistema koju su evropske zemlje postavile kao uslov u zamenu za pomoć.

 

Dva su predloga za jačanje EFSF koji je uspostavljen polovinom 2010. na tri godine. Prvi predlog bi trebalo da, prema diplomatskim izvorima, omogući povećanje kapaciteta EFSF sa sadašnjih 440 na 1.000 milijardi evra. Taj predlog predviđa da se Fondu omogući da garantuje deo, koji bi bio između 10% i 20%, obveznica koje emituju zemlje suočene sa krizom. Manjkavost ovog predloga je u tome što će obveznice bez garancija koje su u opticaju odmah pasti vrednost. Nije isključena mogućnost i da ovo rešenje pogorša zaduženost članica. To bi moglo da ugrozi kreditni rejting Francuske koji je sada trostruko A, i istvoremeno kreditni rejting Fonda.

 

Drugi predlog predviđa formiranje posebnog fonda koji bi privukao javne i privatne investitore, uključujući i one van zone evra. Ovaj predlog, koji predviđa uključivanje Međunarodnog monetarnog fonda izaziva negodovanja, jer bi i zemlje sa ekonomijama koje doživljavaju procvat poput Kine mogle da ulažu u njega.

 

Izvor: AFP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA