Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zakon o javnim servisima povučen na doradu
|
|
|
Objavljeno : 16.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo kulture i informisanja povuklo je Nacrt zakona o javnim servisima i formiralo novu radnu grupu eksperata koja će usaglasiti taj zakonski tekst. Radna grupa za izradu nacrta zakona nastojaće da završi konačnu verziju tog teksta do kraja sledeće nedelje, izjavio je 16. avgusta član tog tela Saša Gajin. Prema njegovim rečima, u nacrtu povučenom iz javne rasprave bili su sporni neoročeno budžetsko finansiranje Radio-televizije Srbije (RTS) i nadležnosti Republičke radiodifuzne agencije (RRA). Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Centar za unapređivanje pravnih studija (CUPS) pozdravili su 15. avgusta povlačenje nacrta tog zakona iz javne rasprave i formiranje radne grupe.
Gajin je agenciji Beta rekao 15. avgusta da se nova radna grupa sastoji od predstavnika javnih servisa RTS i RTV, Ministarstva kulture i informisanja i dva nezavisna eksperta, a ambicija je da se na temelju ranijih verzija zakona koje nisu bitno različite, u najskorije vreme usaglasi konačni tekst.
Prema njegovim rečima, povlačenje Nacrta zakona o javnim servisima zatraženo je jer nije bilo poznato ko su autori tog teksta, kao i zbog primedbi na rešenja o načinu finansiranja javnih servisa.
U tekstu koji je povučen iz javne rasprave, bilo je sporno neoročeno budžetsko finansiranje RTS-a, jer je u ranijoj verziji predloženo da se javni servis finansira iz budžeta do 2015. godine i da se zatim pređe na TV pretplatu, rekao je Gajin.
Background Srbija je u septembru 2011. usvojila Strategiju razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji do 2016. godine, odnosno Medijsku strategiju, koja treba da uredi tu oblast.
U donošenju zakona koji treba da omoguće da se ostvare ciljevi iz strategija uveliko se kasni, iako je u koalicionom sporazumu vladajućih stranaka koje su formirale vladu nakon izbora u maju 2012. poboljšanje situacije u medijima uvršteno među prioritete.
U februaru 2013. predstavljen je nacrt zakona o javnom informisanju koji predviđa povlačenje države iz vlasništva u medijima. Javna rasprava je održana u martu, ali i dalje nije poznato kako će predlog zakona koji će biti upućen na usvajanje izgledati.
U oblasti elektronskih medija prvobitno je bilo planirano da se donese jedan zakon koji će uređivati i pitanje javnih servis, ali se vlada opredelila da njihov status reguliše posebnim zakonom. Nacrti zakona o elektronskim medijima i o javnim servisima su predstavljeni 7. avgusta 2013.
Nacrtom zakona o javnim servisima predviđeno je da se Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine finansiraju iz budžeta, a prvobitno je bilo najavljeno da će taj način finansiranja biti privremen i da će trajati dve godine.
Takav model finansiranja je kritikovan jer može da dovede do smanjenja nezavisnosti javnih serivsa, jačanja političkih uticaja na uređivačku politiku i finansijske zaivsnost i nesigurnosti s obzirom na budžetski deficit.
On je rekao da je u Nacrtu zakona o javnim servisima koji je povučen iz javne rasprave, nadzor nad uređivačkom koncepcijom, raspoloživim novcem, troškovima i poslovanjem bio poveren Republičkoj radiodifuznoj agenciji, što je u suprotnosti sa Ustavom i zakonima.
"To je pokušaj da se javni medijski servisi stave pod direktnu kontrolu izvršne vlasti", rekao je Gajin i dodao da su u zakonu koji je povučen iz javne rasprave, RRA bila prepuštena ovlašćenja rezervisana za vladu i ministarstva.
Gajin je rekao da je nova radna grupa na sastanku 15. avgusta usaglasila osnovne odredbe i načela javnih servisa, a narednih dana trebalo bi da se formulišu i programska i uređivačka koncepcija, sadržina programa, upravljački organi i na kraju način finansiranja.
"Ideja je, ukoliko javni servis mora da se finansira iz budžeta, da to bude na određeni rok i da se zna iznos finansiranja, a posle toga da se uvede pretplata", rekao je Gajin.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Centar za unapređivanje pravnih studija (CUPS) pozdravili su 15. avgusta odluku o povlačenju Nacrta zakona o javnim servisima iz javne rasprave i formiranju radne grupe eksperta koja će nastaviti rad na izradi teksta medijskih zakona.
U saopštenju se navodi da su NUNS i CUPS pre sedam dana zatražili da se Nacrt zakona o javnim medijskim servisima i Nacrt zakona o elektronskim medijima povuku iz javne rasprave.
NUNS i CUPS su naveli da je Nacrt zakona o javnim medijskim servisima stavljen na javnu raspravu "iako je protivan Ustavu Srbije i svim najvišim standardima koji se odnose na status i delatnost javnog servisa".
Zahtev da se i Nacrt zakona o elektronskim medijima povuče iz javne rasprave obrazložen je činjenicom da radna grupa eksperata, koja je u međuvremenu raspuštena odlukom ministra kulture, nije završila rad na ovom tekstu, piše u saopštenju.
NUNS i CUPS podsetili su da pred državom Srbijom i dalje stoji obaveza da celokupnu oblast javnog informisanja, uključujući i oblast elektronskih medija i javnih servisa, uredi u skladu sa najvišim evropskim standardima, i to na transparentan način, u okviru javne demokratske razmene mišljenja svih onih koji su neposredno zainteresovani za sadržinu tih pravila.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|