Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Klimatske promene važne i za sektor odbrane
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Idejom da klimatske promene predstavljaju pretnju za bezbednost u svetu do sada su se uglavnom bavili aktivisti za zaštitu životne sredine i stručnjaci, ali je ona počela sve više da interesuje i političare i zvaničnike odbrane. Najnoviji podaci Svetske meteorološke organizacije (SMO) pokazuju da se planeta nesumnjivo zagreva i da je trinaest najtoplijih godina na Zemlji zabeleženo u proteklih 15 godina.
Stručnjaci smatraju da poplave i suše i povećanje nivoa mora kao posledice ne donose samo glad, epidemije i uništavanje staništa već mogu da povećavaju tenzije i podstaknu nasilje. Primer je sukob u Darfuru u Sudanu, koji je posledica velike suše zbog koje je stanovništvo koje se bavi uzgojem stoke moralo da potraži utočište u drugim oblastima.
"Klimatske promene ne podstiču samo pretnje miru i međunarodnoj bezbednosti, one same predstavljaju pretnju miru i međunarodnoj bezbednosti", rekao je u julu generalni sekretar UN Ban Ki Mun u raspravi u Savetu bezbednosti UN.
Pentagon u svom izveštaju o odbrani iz 2010, koji se odnosi na period od četiri godine, navodi da bi klimatske promene mogle da imaju "veliki geopolitički uticaj u svetu" i da doprinesu "siromaštvu, propadanju životne sredine i slabljenju već slabih vlada". "Iako klimatske promene ne izazivaju direktno sukobe one mogu da brže dovedu do nestabilnosti i sukoba", navodi se u izveštaju.
Admiral Nil Moriseti (Neil Morisetti), koji je nadležan za pitanja u vezi sa klimom i energetsku bezbednost u britanskom Ministarstvu odbrane, nedavno je na konferenciji u Londonu ukazao da je važno razmotriti prirodu i razloge migracija stanovništa koje je izgubilo zemlju zbog klimatskih promena. "Ako odluče da migriraju, da li to čine na planiran, koordinisan, dobro organizovan način i to u neku drugu zemlju ili u druge delove jedne zemlje? I da li su ove masovne seobe stanovnika uzrok tenzija?", rekao je on.
"Ako je stanovništvo zbog porasta nivoa voda, vrućina ili loših prinosa, izgubilo sredstva kojim obezbeđuje egzistenciju, da li će pronaći legalna sredstva za život? Ili su podložni tome da bude regrutovani u kriminalne krugove i završe kao teroristi koji dobijaju pet dolara dnevno i naoružani su puškom AK-47?", dodao je britanski admiral.
Tim međunarodnih istraživača u članku koji je u oktobru objavio američki časopis Sajens (Science) naveo je da su već u toku migracije koje su povezane sa klimatskim promenama i to u delti Mekonga u Vijetnamu, duž reke Limpopo u Mozambiku, u Unutrašnoj Mongoliji u Kini, duž obala Aljaske i ostrvima Kartret u Papui Novoj Gvineiji.
Istraživači su apelovali da se usvoje nacionalni i međunarodni propisi kako bi se pogođenom stanovništvu omogućile migracije u adekvatnim i ravnopravnim uslovima.
Pretnju za bezbednost takođe predstavljaju sve više zdravstveni problemi - posebno širenje komaraca i bolesti povezanih sa nečistom vodom, kao i sve veći rizik od gladi i siromaštva zbog povećanja cena prehrambenih proizvoda. Svetska banka je u februaru iznela je procene da je oko 44 miliona osoba u zemljama u razvoju zapalo u krajnje siromaštvo zbog skoka cena hrane.
Ova godina deseta najtoplija godina
Prema preliminarnom izveštaju Svetske meteorološke organizacije, prosečna temperatura u protekloj deceniji, od 2002. do 2011. bila je u "proseku dugoročno gledano viša za 0,46 stepeni Celzijusa" i najviša je do sada zabeležena temperatura, a poklapa se i sa tendencijom za period 2000-2010.
Nakon po toploti rekordne 2010. godine 2011. je bila hladnija, ali je 10. najtoplija godina na planeti od 1850. godine i "verovatno" najtoplija za godinu u kojoj se desila La Ninju, klimatska pojava koju prate niže temperature. La Ninja koja je počela da se formira nad Pacifikom u septembru 2010. i trajala je do maja 2011. izazvala je suše u istočnoj Africi, na ostrvima u ekvatorijalnom delu Pacifika i na jugu SAD i poplave južnoj Africi, na istoku Australije i južnoj Aziji.
Podaci koji su 29. novembra predstavljeni na konferenciji UN o klimatskim promenama u Durbanu pokazali su da je posebno bilo toplo u Rusiji sa temperaturama u proseku većim i 4 stepena Celzijusa u nekim delovima.
U SAD je u ovoj godinu bilo 14 meteoroloških ekstremnih pojava, od suša do poplava, koje je "svaka prouzrokovala ekonomske gubitke od milijardu dolara ili više".
U periodu januar-oktobar 2011. zabeležena je "pozitivna anomalija od 0,41 stepeni Celzijusa" u odnosu na prosečnu godišnju temperaturu koja je iznosila 14 stepeni u periodu od 1961. do 1990.
Postoje i drugi znaci zagrevanja: površina pod ledom na Arktiku se smanjila na drugi najniži nivo, ali je zapremina pokrivača bila do sada najmanja.
"Naša nauka je pouzdana i nesumnjivo pokazuje da se klima u svetu zagreva", rekao je pomoćnik generalnog sekretara SMO DŽeremaja Lengoasa (Jeremiah) predstalvjajući podatke u Durbanu.
Objavljeni podaci potvrđuju prve rezultate izveštaja o deceniji 2001-2010. koji će biti objavljen u martu 2012.
Od 80 zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem, u 95% je najtoplija decenija bila 2001-2010. a nacionalni rekordi su u tom periodu oboreni u 40% zemalja, rekao je Lengoasa i dodao da je sve više delova sveta iskusilo više temperature.
Izvor: AFP
Foto: www.sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|