Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Zakon o efikasnom korišćenju energije početkom 2013.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.12.2012. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Zakon o efikasnom korišćenju energije trebalo bi da bude usvojen u prvom tromesečju naredne godine, izjavio je 20. decembra pomoćnik ministra energetike Srbije Dejan Trifunović. Srbija, u kojoj je potrošnja energije dva do tri puta veća nego u EU, kasni u donošenju tog zakona. Prethodna vlada je planirala da taj zakon usvoji do 2012. ali do toga nije došlo jer nije postignuta saglasnost oko nekih zakonskih rešenja. Usvajanje zakona o racionalnoj upotrebi energije obuhvaćeno je i Akcionim planom za ispunjavanje preporuka Evropske komisije koji je vlada usvojila početkom decembra.
Prema Akcionom planu, Vlada Srbije treba da krajem 2012. utvrdi predlog zakona o racionalnoj upotrebi energije. Preporuka iz ovogodišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku jeste da se usvoji taj zakon.
"Zakon će se u proceduri Vlade Srbije naći do kraja godine, nakon čega će u prvom tromesečju naredne godine biti usvojen i u parlamentu, a najveći efekti zakona očekuju se 2014. godine", rekao je Trifunović na javnoj raspravi o tom zakonu u Palati Srbije.
Prema njegovim rečima, cilj zakona je da obezbedi i stimuliše odgovorno racionalno efikasno i održivo korišćenje energije. "Zakon će doprineti povećanoj sigurnosti snabdevanja energijom, smanjenju uvozne zavisnosti, povećanju konkurentnosti privrede i standardu građana", kazao je Trifunović.
On je dodao da će se stvoriti i uslovi za zapošljavanje visoko stručnih kadrova i omogućiti lakše ispunjenje obaveza države u pogledu primene obnovljivih izvora energije.
Zakon će smanjiti negativne efekte sektora energetike na životnu sredinu i emisiju ugljen dioksida, rekao je Trifunović, navodeći da će omogućiti i ispunjavanje obaveza prema energetskoj zajednici i pomoći procesu pridruživanje EU.
"Zakonom se ide ka strateškom planu i međunarodnoj obavezi Srbije da uštedi 9% bruto finalne potrošnje energije do 2018. godine", rekao je Trifunović.
Prema Akcionom planu o energetskoj efikasnosti usvojenom u julu 2010, cilj Srbije da do 2019. ustedi 9% energije u finalnoj potrosnji a do 2012. 1,5%.
On je podsetio da je potrošnja energije u Srbiji bar dva do tri puta veća nego u EU i da je Srbija veoma zavisna od uvoza energenata - čak 33,6% uzvozi, i da je emisija gasova sa efektom staklene bašte iz energetskog sektora 76%.
Trifunović je naveo da će zakonom biti obuhvaćeni industrija usluge, javni sektor, domaćinstva i transport, odnosno proizvodnja, prenos i distribucija energije, kao i proizvođači, uvoznici i prodavci proizvoda koji utiču na potrošnju energije. Zakonom su obuhvaćeni i vlasnici kotlova snage veće od 20 kilovata, kao i vlasnici sistema za klimatizaciju snage veće od 12 kilovata.
Zakon uvodi organizovano upravljanje energijom, energetske preglede objekata, označavanje prozivoda koji znacajno utiču na potrošnju energije, kao i minimalne zahteve u pogledu energetske efikasnosti.
Zakon uvodi i naplatu energije prema potrošnji, zahtevaće se ekodizajn, energetska efikasnost biće uvedena kao kriterijum u javne nabavke, a jedna od ključnih novina biće i budžetski fond za energetsku efikasnost.
Lokalne samouprave sa više od 20.000 stanovnika moraće da donesu program unapređenja energetske efikasnosti u transportu od tri godine, kao i da imaju utvrđivanje i praćanje indikatora potrošnje energije u saobraćaju.
Tokom mandata prethodne vlade, iako je bilo planirano da zakon o racionalnoj upotrebi energije bude usvojen do kraja 2011, to nije učinjeno. Usvajanje je jedno vreme odlagano jer je Ministarstvo finansija Srbije dalo negativno mišljenje na predlog zakona. To mišljenje se, pre svega, odnosilo na uvođenje sistema energetskog menadžmenta i osnivanja Fonda za energetsku efikasnost. Jedno od spornih pitanja je bilo finansiranja tog fonda.
Prethodno je bilo predviđeno da se zakon o racionalnoj upotrebi energije usvoji do juna 2010. godine, a zatim je pomereno za još godinu dana.
Izvor: Beta
Foto: sxc.hu
 Povezani sadržaj
|
|
|