Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Alfa banka odložila spajanje sa Eurobankom EFG
|
|
|
Objavljeno : 31.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
Grčka Alfa banka zamrznula je 30. januara odluku o spajanju sa Eurobankom EFG dok ne sačeka ishod dogovora grčke vlade sa privatnim kreditorima o otpisu 100 milijardi evra grčkog duga. Ova banka je suspendovala konačnu odluku jer smatra da bi u slučaju otpisa tog iznosa Alfa i Eurobanka EFG bile nesrazmerno pogođene. Naime, druga po snazi grčka banka Eurobank EFG u svom portfelju ima grčke obveznice vrednosti 6,9 milijardi evra, dok treća po snazi Alfa banka ima skoro duplo manje 3,8 milijardi evra. Spajanje dve banke najavljeno je krajem avgusta prošle godine, a pravni proces trebalo je da bude zaključen u decembru. Odlaganje se na srpsko tržište, na kome ove dve banke takođe posluju, neće negativno odraziti jer se integracija dve banke u Srbiji nikada nije zvanično spominjala, mada su je domaće podružnice ovih grčkih banaka očekivale kao logičan nastavak spajanja u Grčkoj.
U Alfa banci u Beogradu nisu želeli da komentarišu odluku matične banke, osim "da podržavaju svtavove centrale iznete u saopštenju" objavljenom 30. januara.
Direktor sajta Kamatica.com Dušan Uzelac očekuje da će se dve banke na kraju ipak dogovoriti o spajanju i da će se isti proces dogoditi i u Srbiji. "Njihova odluka je na nivou opstanka, a ne širenja", kazao je Uzelac.
Eventulanim spajanjem u Srbiji najviše će izgubiti zaposleni jer će neminovino doći do zatvaranja filijala i otpuštanja, dok na klijente taj proces neće imati uticaja, ocenio je Uzelac. On očekuje da će proces spajanja u Srbiji biti dug i da će se spajanje najpre osetiti u smanjivanju broja filijala koje se u nekim mestima Srbije "nalaze jedna do druge".
Alfa banka je 2005. u procesu privatizacije kupila Jubanku A.D. Beograd za 152 miliona evra. Na osnovu podataka o poslovanju srpskih banaka za prvih devet meseci prošle godine, Alfa banka zauzimala deseto mesto po nivou aktive, i deveto po kreditnim plasmanima.
Eurobanka EFG sa udelom od 6,5% u ukupnoj aktivi drži šesto mesto na tržištu. Ova banka je 2006. preuzela Nacionalnu štedionicu.
Alfa podseća da su generalne skupštine dve banke spajanje odobrile imajući u vidu sporazum članica evro zone od 21. jula 2011. koji je podrazumevao da će banke otpisati 21% grčkog duga. Međutim, grčka vlada i kreditori trenutno pregovaraju na osnovu sporazuma od 26. oktobra prošle godine o daleko većem otpisu neto 50% grčkog duga, a realno 65-70%.
Alfa banka je saopštila da želi da sačeka finalizaciju sporazuma o otpisu duga, nakon čega će sazvati generalnu skupštinu akcionara koja će na osnovu potpunih informacija odlučivati o spajanju dve banke. Centrala EFG je navela da da nema razloga da se odlaže okončanje fuzije.
Grčko ministarstvo saopštilo je da u sporazumu o otpisu 100 milijardi evra grčkog duga o kome se pregovara "nema ničeg novog što već dve banke nisu znale". Ministarstvo je takođe pokušalo da umiri Alfa banku podsećajući da dogovor članica evrozone iz oktobra predviđa da kapital grčkih banaka bude osnažen sa 30 milijardi evra.
U slučaju spajanja Alfe i EFG, nastala bi prva po jačini banka u Grčkoj. Spajanje je, prema oceni analitičara, trebalo da ohrabri konsolidaciju grčkog bankarskog sektora.
Novoformirana banka imala bi mrežu sa 1.300 ekspozitura u osam zemlja i bila bi među prve tri banke na tržištima Srbije, Rumunije, Bugarske i Kipra. Nova banka bi sa 146 milijardi evra aktive bila 23. po snazi u evro zoni.
Ugovorom je bilo previđeno da se za 5 akcija Alfa banke dobije 7 akcije Eurobanke EFG banke da bi nakon spajanja u novoj banci Alfa banka imala udeo od 57,5%, a EFG 42,5%. Ugovor je takođe predviđao da porodica Kostopulos i Lacis u novoj banci raspolažu sa 4% i 13% akcija.
Prema najavi o spajanju od 29. avgusta 2011, katarski fond Paramaunt (Paramount) koji je već akcionar 5% kapitala u Alfi, trebalo bi da postane prvi akcionar u novoj banci sa 17% kapitala, pošto uloži 500 miliona evra svežeg novca u vidu konvertibilnih obveznica. Reč je o posebnoj vrsti obveznica koje daju pravo investitoru da ih zameni za određeni broj običnih akcija.
Na kraju 2010. Alfa banka je imala 1.029 ekspozitura u kojima je radilo 14.800 zaposlenih, a Eurobank EFG 1.248 ekspozitura sa 20 hiljada zaposlenih.
Kako je preneo Rojters, nekoliko analitičara je ocenilo da Alfa banka, čija je izloženost grčkim obveznica koje imaju najniži rejting, skoro dva puta manja nego što je u slučaju Eurobanke, u stvari očekuje bolje uslove za spajanje.
"Izgleda da Alfa banka čeka da ponovo ispregovara svoju udeo u novoformiranoj banci, ali se ne povlači iz dogovora o spajanju“, rekao je bankarski analitičar koji je želeo da ostane anoniman. Izvor blizak dvema bankama naveo je da se razgovori između najviših rukovodilaca banke nastavljaju.
Dve banke su bile primorane na spajanje kako bi lakše prebrodile krizu duga. Kako je preneo Rojters, ocenjuje se da će banke verovatno morati da zatraže pomoć države i da čak postoji mogućnost podržavljanja, nakon restrukturiranja duga Grčke koji bi realno trebalo da bude otpisan do 70%.
Izvor: EurActiv.rs, AFP
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|