Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Novi predstavnik EU u BiH stiže u Sarajevo
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2011. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Unije Peter Sorensen, nakon imenovanja u maju na te funkcije, dolazi 5. septembra u Sarajevo. Poveravanjem te dve dužnosti jednoj osobi EU želi da osnaži svoje prisustvo u BiH. Sorensen bi trebalo da pomogne BiH da ubrza put ka EU a, kako je ranije najavljeno, imaće ovlašćenja da reaguje u slučaju kršenja Dejtonskog sporazuma.
Analitičari očekuju da će Sorensen pomoći u formiranju vlasti u BiH, pošto lokalni političari od parlamentarnih izbora 3. oktobra 2010. godine nisu uspeli da formiraju Savet ministara BiH.
Kako je najavila Kancelarija visokog predstavnika (OHR), Sorensen će ove sedmice imati sastanke sa šefovima misija EU u BiH i ambasadorima koji borave u Sarajevu, a nakon predaje akreditiva 9. septembra počeće sastanke sa predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti zemlje.
Danski diplomata preuzeo je 1. septembra funkciju specijalnog predstavnika EU u Bosni. Sorensen je trebalo da doputuje u Sarajevo 4. septembra ali je njegov dolazak odložen za 5. septembar zbog otkazivanja leta.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je u intervjuu za sarajevski Dnevni avaz od 27. jula poručila je da EU podržava Dejtonski sporazum i da je spremna da nametne sankcije onima koji budu kršili ovaj sporazum, a da će novi šef Delegacije EU u BiH "imati alate i mogućnosti da se bavi svakim takvim slučajem".
Background Visoki predstavnik u BiH (OHR) je do sada bio i specijalni predstavnik Evropske unije u BiH.
Na proces reformi koje su neophodne za integraciju BiH u EU održava se i sporo formiranje vlasti u toj zemlji nakon izbora održanih u oktobru prošle godine. BiH je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU 2008. i potencijalni je kandidat za članstvo u EU.
Strukturalni dijalog o pravosuđuju u BiH dogovoren je tokom posete visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton Banjaluci 13. maja i njenog sastanka sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, koji je tada najavio da će RS povući odluku o održavanju referenduma o državnom Sudu i Tužilaštvu BiH.
"On može, na primer, predložiti Evropskoj komisiji da podrži neke projekte u okviru Instrumenata za pretpristupnu pomoć (IPA) ili da suspenduje neke projekte", navela je Eštonova.
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je u julu da će sarađivati sa Sorensenom ako bude poštovao Dejtonski sporazum i ustavno uređenje BiH i ne bude nastojao da kreira novi politički sistem. Dodik je kazao da je bilo kakvo nametanje rešenja za RS neprihvatljivo, poručujući da će predstavnici RS biti partneri Sorensenu ako on "ne bude kopija visokih predstavnika u BiH".
Peter Sorensen je rođen 1967. godine u Danskoj. Obavljao je funkciju šefa Delegacije EU u Makedoniji, a bio je izaslanik visokog predstavnika EU u Beogradu i oficir za vezu u Sekretarijatu Saveta EU u Srbiji. Bio je direktor Evropske kancelarije u Prištini i politički savetnik specijalnog izaslanika UN za Balkan. Obavljao je i funkciju šefa političkog odjela misije OEBS-a u Hrvatskoj, a i pravnog savetnika u Savetu visokog predstavnika u Sarajevu.
Imenovanje jedinstvenog predstavnika EU u BiH treba da osnaži prisustvo Unije u toj zemlji i omogući da se unapredi saradnja EU i BiH. "Promenjena i pojačana prisutnost, zasnovana na Lisabonskom ugovoru, ima za cilj unapređenje saradnje Unije sa BiH. To je podržano sa više od 660 miliona evra pretpristupne pomoći u periodu od 2007. do 2013. godine", navodi se u saopštenju OHR-a.
Šefovi diplomatija Evropske unije su se 21. marta u Briselu dogovorili o uvođenju jedinstvenog predstavnika u BiH. Oni su tada istakli rešenost da finansijskom podrškom i "političkim uslugama dobre volje", ali i "kaznama" podstaknu političke lidere u Bosni i Hercegovini na dogovor za reforme koje vode ka EU.
Ubrzo nakon toga ukazala se potreba za "političkim uslugama dobre volje" EU nakon odluke Skupštine RS u aprilu da se raspiše referendum o odlukama visokog predstavnika u BiH. Nakon zaoštravanja situacije i zasedanja Saveta bezbednosti UN o BiH posredovala je Eštonova koja je predložila otvaranja dijaloga o spornim pitanjima a nakon toga RS je odustala od referenduma.
Izvor: Beta
 Povezani sadržaj
|
|
|