Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Postignut dogovor o koracima za smanjenje tenzija u Ukrajini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija Rusije, SAD, Evropska unije i Ukrajine su 17. aprila u Ženevi, nakon pregovora koji su trajali oko sedam sati, postigli sporazum o koracima ka ublažavanju krize u Ukrajini. U zajedničkom saopštenju četiri pregovaračke strane upućen je zahtev svim stranama u konfliktu da obustave nasilje, zastrašivanje i provokacije. Poziva se, takođe, na razoružavanje svih nelegalno naoružanih grupa, na vraćanje nezakonito zauzetih objekata pod kontrolu ukrajinskih vlasti, kao i na oslobađanje ulica i drugih javnih mesta u ukrajinskim gradovima. Sporazumom četiri strane predviđena je amnestija za demonstrante koja se neće odnositi na one demonstrante za koje bude utvrđeno da su počinili najteže zločine.
Sporazum predviđa da se Kijev angažuje na izmenama Ustava, a da prenos više ovlašćenja centralne vlasti na regionalne uprave mora biti transparentan i odgovoran i da mora obuhvatiti široki nacionalni dijalog.
Posmatrači Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) imaće zadatak da pomognu ukrajinskim vlastima i lokalnim zajednicama da se usklade sa ciljevima navedenim u sporazumu.
Američki državni sekretar DŽon Keri pregovore je, po njihovom završetku, ocenio kao "dobar radni dan", ukazavši da će "reči na papiru" imati slabog efekta ako one ne budu praćene aktivnošću sviju strana ka smirivanju situacije u Ukrajini.
"Mi u potpunosti očekujemo od Rusa" da su ozbiljni po pitanju smanjivanja napetosti, rekao je Keri na konferenciji za novinare posle višečasovnog sastanka o ukrajinskoj krizi, koji su održali šefovi diplomatija Rusije, Ukrajine, SAD i EU u Ženevi.
"Incidenti poput ovih više ne smeju da se dogode", rekao je on i dodao da je ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu rekao da ako ne bude bilo poboljšanja, "mi nećemo imati drugog izbora nego da nametnemo" dodatne sankcije protiv Rusiji.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je nakon sastanka da će SAD, EU, Ukrajina i Rusija raditi na uspostavljanju širokog nacionalnog dijaloga u Ukrajini kako bi osigurali to da u toj zemlji budu zaštićena ljudska prava.
On je dodao da bi Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju "trebalo da ima vodeću ulogu" u poboljšanju stanja u Ukrajini.
Lavrov je dodao da će biti amnestirani proruski demonstranti koji su učestvovali u pobuni protiv vlade u Kijevu, pri čemu neće biti amnestirani oni za koje bude utvrđeno da su krivi za najteže zločine.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Deščica ocenio je da će zajednički napori ka početku ublažavanja krize u Ukrajini biti test za Rusiju da pokaže da li stvarno želi stabilnost u regionu.
Privremeni dogovor mogao bi, za sada, da odloži ekonomske sankcije koje je Zapad pripremio za Rusiju ako pregovori u Ženevi ne bi dali rezultate, ocenjuje agencija Asošiejted Pres. Ta agencija dodaje da bi to umanjilo međunarodni pritisak i na Moskvu i na nervozne države EU koje su energetski zavisne od Rusije.
Sporazum na ispitu
Ukrajinske vlasti obećale su 18. aprila da će biti sprovedene ustavne reforme koje će omogućiti decentralizaciju zemlje i da će ruski jezik u Ukrajini imati "specijalni status", dok proruski pobunjenici na istoku Ukrajine traže ostavku vlade u Kijevu jer smatraju da nije legitimna.
"Ukrajinska vlada spremna je da sprovede velike ustavne reforme koje će regionima omogućiti više slobode... Mi ruskom jeziku dajemo specijalan status i garantujemo zaštitu tog jezika", naveo je vršilac dužnosti premijera Ukrajine Arsenij Jacenjuk u zajedničkom obraćaju s vršiocem dužnosti predsednika Oleksandrom Turčinovim.
Jacenjuk je dodao da je ukrajinska vlada spremna da promeni budžetski i poreski zakon kako bi sredstva bila dostupna svim ukrajinskim regionima.
"Naša vlada je vlada Donjecka, Lavova, Ternopolja, Luganska i Simferopolja. Mi možemo da sačuvamo ukrajinsku državu", rekao je Jacenjuk koji je ranije 18. aprila u ukrajinskom parlamentu rekao da je vlada uradila nacrt zakona koji predviđa amnestiju za sve one koji polože oružje i napuste objekte koje su zauzeli.
Međutim, proruski pobunjenici na istoku Ukrajine, koji drže pod kontrolom objekte ukrajinske vlade u više od 10 gradova, saopštili su da će napustiti te objekte samo ako privreremena ukrajinska vlada u Kijevu podnese ostavku.
Denis Pušiljin, vođa samoproglašene Narodne Republike Donjeck, rekao je 18. aprila novinarima da pobunjenici ne priznaju ukrajinsku vladu kao legitimnu. Pušiljin je naveo da sporazum predviđa da svi nezakonito zauzeti objekti budu oslobođeni, a da on smatra da vlada u Kijevu nezakonito boravi u javnim objektima.
Izvor: Beta/AP, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|