Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: Dijalog s Beogradom i vladavina prava bitni za Kosovo
|
|
|
Objavljeno : 06.05.2014. | Ažurirano : 07.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je 6. maja u Prištini da je Kosovo napredovalo na putu ka Evropskoj uniji a da se sada od njega očekuje brži napredak u oblasti vladavine zakona, ekonomskim pitanjima i razvoju. Brisel očekuje od Prištine da nastavi razgovore sa Beogradom, kao i da predstojeći parlamentarni izbori na Kosovu budu demokratski i slobodni. Kosovo i EU su, kako je rečeno, završili pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju a evropski komesar je sa kosovskim zvaničnicima razgovarao o narednim koracima u tom procesu. Kosovski zvaničnici su ukazali na značaj koji bi liberalizacija viznog režima imala za građane Kosova, ali za sada iz Brisela nema naznaka kada će to biti učinjeno.
Posle susreta sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem, File je na konferenciji za novinare izjavio da je sa predsednicom Kosova Atifetom Jahjagom, Tačijem i liderima opozicionih partija razgovarao o narednim koracima u procesu sklapanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
"Uopšte uzevši, napredak je vidljiv. Naravno da je dug put da se to ostvari, ali niste usamljeni, ovaj put ćemo proći zajedno", rekao je File.
On je pozdravio odluku kosovski vlasti da se produži mandat Euleksa i osnuje Specijalni sud za zločine koje je počinila Oslobodilačka vojska Kosova. "To je veoma značajno za naše odnose i za Kosovo jer se svetu pokazuje da Kosovo ima smelosti i da nema šta da krije", rekao je File.
Prema njegovim rečima, od Kosova se očekuje brži napredak u oblasti vladavine prava, ekonomskim pitanjima i razvoju, održavanje demokratskih i slobodnih parlamentarnih izbora i nastavak razgovora sa Beogradom, gde se zahteva usredsređivanje na sprovođenje do sada postignutih sporazuma.
Background Evropska unija je 28. oktobra 2013. pokrenula pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Kosovom - proces koji treba da dovede do prvog ugovornog odnosa Kosova sa Unijom.
Brisel je 30. maja 2012. pokrenuo strukturni dijalog o vladavini prava sa Prištinom, pošto je nekoliko meseci ranije, 19. januara, zvanično počeo dijalog o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova.
Evropska unija na Kosovu ima pravosudnu i policijsku misiju (Euleks), a predstavljaju je specijalni predstavnik na Kosovu koji je na čelu Kancelarije za vezu Evropske komisije. EU je prisutna na Kosovu i kroz diplomatska predstavništva 17 svojih članica.
Pošto Kosovo nema sklopljen SSP i prateći prelazni trgovinski sporazum, njegovi trgovinski odnosi sa EU su regulisani autonomnim trgovinskim merama koje je Unija uvela 2000. godine kao trgovinske privilegije za Zapadni Balkan za izvoz na njeno tržište.
"U okviru naših pregovora sa Srbijom mi smo posvetili mnogo pažnje stalnoj normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda. Dvojica premijera u okviru političkog dijaloga su jasno stavili do znanja da neće ometati jedan drugog na putu ka EU", rekao je File odgovarajući na pitanje da li je priznanje Kosova uslov za učlanjenje Srbije u EU.
File je prethodno na sastanku Saveta za evropske integracije koji radi pri kabinetu kosovske predsednice, pozvao budućeg pobednika na parlamentarnim izborima na Kosovu da nastavi razgovore sa Beogradom i da podrži misiju Euleks.
Premijer Kosova Hašim Tači je izrazio zadovoljstvo zbog završetka pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.
"Nije bilo lako da u okviru ambicioznih rokova to ostvarimo, ali je uz podršku iz Brisela i Filea postignut uspeh. Taj uspeh otvara put za učlanjenje Kosova u EU", rekao je Tači i dodao da je Kosovo ispunilo sve uslove i izrazio nadu da će se omogućiti slobodno kretanje građana Kosova po Evropi.
Na pitanje vizne liberalizacije ukazali su i drugi kosovski zvaničnici. Na sastanku sa Fileom predsednica Kosova Atifete Jahjaga je istakla da mladi Kosova zaslužuju da budu deo Evrope i ocenila da oni ne predstavljaju opasnost ni za koga.
Lider Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa je kritikovao činjenicu da Kosovu još nije omogućena vizna liberalizacija. "Napravedno je da nema liberalizacije viza. Građani Kosova ne treba da ostanu izolovani", rekao je Mustafa.
File s gradonačelnicima severa Kosova o formiranju ZSO
File se 6. maja sastao u Kosovskoj Mitrovici i sa gradonačelnicima četiri opštine sa severa Kosova, a nakon sastanka je rekao da je u razgovoru zaključeno da je neophodno stvoriti uslove za formiranje Zajednice srpskih opština, u čemu oni mogu da očekuju pomoć EU.
File je nakon sastanka koji je, kako je naveo, trajao znatno duže od planiranog, rekao da je "najvažnija poruka je da srpske opštine imaju važnu ulogu u sprovođenju i primeni Briselskog sporazuma i dodatno ćemo se potruditi da im pomognemo da obave svoj posao".
Po njegovim rečima, razgovaralo se i o statutima opština: "Složili smo se da je važno da se taj proces završi i da se stvore uslovi za uspostavljanje ZSO", rekao je File.
On je dodao da su on i predsednici opština "smanjili broj otvorenih nerešenih pitanja o kojima će da razmisle, prodiskutuju i informišu visoku predstavnicu EU kako bi našli način da ih reše".
Po njegovim rečima, razgovaralo se o dve teme: kako EU može da pomogne opštinama i kako da se osnaže lokalne zajednice. "Razgovarali smo i o paketu od 38,5 milona evra za podršku projektima na severu Kosova i složili se da ćemo projekte podeliti po tome da li su kratkoročni, srednjoročni ili dugoročni", rekao je File.
Kratkoročni projekti će, kako je naveo, doneti dobrobit što je moguće pre, dok će se za druge grupe projekata odrediti rokovi koji se moraju poštovati i čija će realizacija biti praćena.
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|