Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Dogovor članica EU o graničnim kontrolama      

Objavljeno : 08.06.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Zemlje članice šengenskog prostora dogovorile su se 7. juna da uvedu mogućnost privremenog uvođenja unutrašnjih graničnih kontrola u slučaju nekontrolisanog priliva imigranata. Ta mera će se primenjivati samo u vanrednim okolnostima i pod strogim uslovima, navode članice koje su jednoglasno donele odluku. Dogovorom se ostavlja članicama da odlučuju o uvođenju kontrola i umanjuje uloga institucija EU u odlučivanju o šengenskom prostoru. To su oštro kritikovali Evropska komisija i posebno Evropski parlament. Institucije EU smatraju da takav mehanizam mora biti uveden na nivou EU kako bi se izbeglo donošenje jednostranih odluka pod pritiskom javnosti.

 

Ministri unutrašnjih poslova EU su na sastanku u Luksemburgu doneli jednoglasnu odluku o novim propisima koji će omogućiti članicama da privremeno uvedu kontrole na nacionalnim granicama u vanrednim okolnostima.

 

Članice će moći da zatvore svoje granice na 30 dana ako postoji ozibljna pretnja po unutrašnju bezbednost, poput velikih sportskih događaja, na 10 dana u hitnim slučajevima, kao što je teroristički napad, i na šest meseci u slučaju pritisaka na spoljnu granicu. U poslednjem slučaju privremene kontrole će moći da se produže na još šest meseci, a najviše u periodu od dve godine.

 

Takođe, ako neka članica nedovoljno efikasno kontorliše spoljnu granicu, druge članice mogu da na osnovu preporuke Evropske komisije preporuče susedima da uvedu kontrole na unutrašnjim granicama, preneo je Euobzerver (www.euobserver.com). Takva odluka može biti doneta pošto se nakon pažljivog praćenja kontrole spoljne granice pokaže da postoji "ozbiljna pretnja javnom redu i unutrašnoj bezbednosti" u EU.

 

Ministri su, takođe, kako prenosi Euobzerver, isključili Evropski parlament iz odlučivanja o spoljnoj granici, davši mu status posmatrača tako da će šengenski sporazum ostati međuvladin sporazum zasnovan na proceni članica. Manje članice, uključujući Belgiju i Rumuniju su branile pravo parlamenta da odlučuje o tim pitanjima, ali su Francuska, Nemačka i Holandija "isterali svoje" i svi su glasali protiv toga, navode izvori tog portala o EU.

 

Države su i do sada imale mogućnost da samostalno privremeno uvedu kontrole na svojim granicama iz bezbednosnih razloga kada se događaju neki posebni skupovi ili manifestacije, ali najviše na pet dana. Za period duži od pet dana bilo je potrebna odluka na nivou EU. Međutim, do sada ništa nije bilo predviđeno za slučaj nekontrolisanog piritiska imigranata koji bi otežao kontrolu spoljne granice šengenskog prostora, kao što je sada slučaj na grcko-turskoj granici.

Background

Suočene sa prilivom imigranata iz severne Afrike, više članica EU je zatražilo od Brisela da razmotri mogućnost privremenog uvođenja kontrole granice unutar Unije. Nemačka i Francuska zapretile su u aprilu 2012. ponovnim uvođenjem graničnih kontrola ukoliko na spoljnim granicama Evropske unije, odnosno Šengenskog sporazuma na jugu i istoku kontinenta, ne bude uspostavljena zadovoljavajuća zaštita od ilegalnih useljenika. Dve zemlje su zatražile da se nacionalnim vladama da pravo da, onda kada same smatraju da je to nužno, uvedu graničnu kontrolu na svojim granicama.

 

Evropska komisija je u maju 2011. predstavila smernice za rešavanja pitanja migracija, uključujući i okvir za ponovno uspostavljanje kontrola granice. Komisija je u septembru 2011. predstavila predlog zakona prema kome će članice EU morati da joj podnesu zahtev za uvođenje graničnih kontrola koji zatim treba da odobri većina članica. Prema predlogu Komisije, kontrola unutrašnje granice bi mogla da se uvede samo privremeno i to pod uslovom da neka članica nije u stanju da efikasno kontroliše spoljnu granicu ili je suočena sa "iznenadnim i velikim pritiscima na spoljnoj granici".

 

Šengenski prostor je zona u kojoj je slobodno kretanje zagarantovano. Osnovana je na bazi Šengenskog sporazuma iz 1985. godine. Šengenski sporazum primenjuje se u 26 zemalja, od toga 22 članice EU i četiri pridružene zemlje - Norveškoj, Islandu, Švajcarskoj i Lihtenštajnu. Velika Britanija i Irska nisu članice te zone, a Kipar, Bugarska i Rumunija još nisu primljene.

 

 

Francuski ministar unutrašnjih poslova Maniel Vals (Manuel Valls) je ocenio da dogovor koji je postignut omogućava članicama šegnenskog prostora da se suoče sa teškim situacijama i ukazao na moguće posledice krize u Siriji. "Stanje na grčko-turskoj granici nam pokazuje da nam je potreban mehanizam za vrlo jasno delovanje u šengenskom prostoru", rekla je austrijska ministarka unutrašnjih poslova Johana Mikl-Lajtner (Johanna Mikl-Leitner).

 

Francuski i nemački zvaničnici, čije su zemlje tražile takvu meru, uveravaju da će se ona primenjivati samo u izuzetnim slučajevima i pod strogim uslovima.

 

Francuski ministar je naglasio da u vanredni situacijama članice šengenskog prostora treba da imaju mogućnost da povrate suverenitet, ali je dodao da u takvim slučajeivma članice treba da odlučuju zajedno a ne jednostrano. "Dogovor daje Komisiji ulogu koja i treba da ima - da predlaže, i čuva nadležnosti zemalja u vrlo osetljivim oblastima", dodao je on.

 

"Konačna odluka je na članicama pošto smo mi odogvorni za bezbednost svojih građana. To je vrlo važno za sve ministre unutrašnjih poslova", rekao je nemački ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Fridrih (Hans-Peter Friedrich).

 

Evropska komisija i parlament nezadovoljni

 

Evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem) kritikovala je dogovor članica, naglasivši da to nije evropski mehanizam. "Ovaj dogovor će nas izložiti populističkim pritiscima" u članicama, rekla je ona. Malmstrem je rekla da se toj meri mora pribeći samo u krajnjem slučaju, kada svi drugi pokušaji ne urode plodom, i samo u vanrednim okolnostima.

 

Evropski parlament je ocenio da je odluka ministara unutrašnjih poslova jednostrana i izrazio žaljenje jer nije konsultovan prilikom njenog donošenja. "Ova odluka ne poštuje ovlašćenja Parlamenta i predstavlja korak u pogrešnom pravcu u pogledu Šengena", rekao je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc (Schulz) i podsetio da je sloboda kretanja bez unutrašnjih kontrola jedan od stubova EU.

 

Sve političke grupe u Evropskom parlamentu su oštro kritikovale ovu odluku.

 

Grupa Liberala u Evropskom parlamentu je ocenila da su članice EU objavile rat Evropskom parlamentu. "Svi naši strahovi i bojazni su se ostvarili. Donoseći odluku, (ministri) su poslali jasan signal, da će pronaći bilo koji izgovor da zatvore granice, kao što su nama zalupili sva vrata", rekao je šef grupe Liberala i bivši belgijski prmeijer Gi Verhofstad (Guy Verhofstadt).

 

Grupa Evropske narodne partije saopštila je da želi da se Evropski sud pravde ispita pravnu zasnovanost odluke, dok je lider grupe Socijalista i demokrata Hanes Svoboda (Hannes Swoboda) ocenio da se članice licemerno ponašaju jer kažu da žele veću integraciju a to ne čine.

 

Istanbul - kapija Evrope za imigrante

 

Preko Turske vodi glavni tranzitni put za prebacivanje ilegalnih imigranata do šengenskog prostora, a ta ruta je posebno postala značajna nakon uvođenja jeftinih letova iz afričkih gradova za Istanbul, navodi se u izveštaju evropske agencije za koordinaciju kontrole spoljne granice Fronteks (Frontex).

 

"Granica između Grčke i Turske će i u 2013. biti glavna tačka prelaska sa sličnim nivoom presretanja kao u 2011, što je između 40 i 57.000 godišnje", navodi se u izveštaju te agencije. Fronteks dodaje da je to posledica politike turskih vlasti u domenu viza i razvijanja veza sa susedima.

 

"Migranti koji su se zaputili u Francusku ne prelaze više Sredozemno more. Put ileglane imigranate iz podsaharske Afike i Magreba od nedavno vodi kroz Istanbul, zatim preko Grčke", rekao je u aprilu bivši francuski ministar unutrašnjih poslova Klod Gean (Claude Gueant).

 

Atina je tražila od Evropske unije da izvrši pritisak na Tursku kako bi poštovala sporazume o redamisiji u slučaju ilegalnih imigranata koji sa turske teritorije pokušavaju da uđu u šengenski prostor preko Grčke.

 

EU je završila pregovore sa Turskom o sporauzmu o readmisiji ali Ankara odbija da ga potpiše pre nego što dobije vizne olakšice za svoje građane. Četiri članice EU - Kipar, Nemačka, Austrija i Holandija, odbijaju da prihvate to uslovljavanje, rekli su izvori u EU.

 

Izvori: EurActiv.rs i AFP

Foto: Wikimedia - RIA Novosti/Igor Zarembo

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA